kpb

Noc Kina Europejskiego 2016

NOC KINA EUROPEJSKIEGO
sobota, 24 września 2016

 

 

Zapraszamy na Noc Kina Europejskiego - w ramach 13. edycji Europejskiego Dnia Języków (więcej o krakowskich wydarzeniach towarzyszących tegorocznemu EDJ przeczytacie na oficjalnej stronie TUTAJ). Składający się z trzech filmów maraton odbędzie się w sobotę, 24 września. Startujemy o godz. 19.00!

 

W programie wielokrotnie nagradzany francuski film o pięciu siostrach, które chcą same decydować o swoim życiu (Mustang), hiszpańska historia chłopca, który w powojennej Katalonii walczy o wolność ojca (Czarny chleb) oraz włoska komedia romantyczna o ludziach, którzy próbują się odnaleźć w meandrach obecnych i byłych związków (Ex).

 

PROGRAM:

19.00  MUSTANG | MUSTANG
reż. Deniz Gamze Ergüven, Francja/Turcja 2015, 97’
(z polskimi i angielskimi napisami)

MFF w Cannes 2015: Nagroda Quinzaine des Réalisateurs
Nagrody Hiszpańskiej Akademii Sztuk Filmowych Goya: najlepszy film europejski
Nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej: cztery Cezary (najlepszy film debiutancki, muzyka filmowa, scenariusz oryginalny, montaż)
Nagroda Parlamentu Europejskiego LUX

 

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

 

21.00  CZARNY CHLEB | PA NEGRE
reż. Agustí Villaronga, Hiszpania/Francja 2010, 108’
(z polskimi i angielskimi napisami)

Nagrody Hiszpańskiej Akademii Sztuk Filmowych Goya: osiem statuetek (w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz adaptowany)
MFF w San Sebastian 2010: Srebrna Muszla dla Najlepszej Aktorki (Nora Navas)

 

Akcja filmu rozgrywa się w Katalonii w trudnych czasach tuż po hiszpańskiej wojnie domowej. 11-letni Andreu, którego rodzina w czasie wojny stanęła po stronie przegranych republikanów, znajduje w lesie ciała mężczyzny i dziecka. Lokalne władze chcą obciążyć ojca chłopca, Farriola, odpowiedzialnością za ich śmierć. By uchronić ojca od wyroku śmierci Andreu rozpoczyna własne śledztwo w poszukiwaniu prawdziwych sprawców zbrodni. W jego trakcie przekona się o tym, że w świecie dorosłych nic nie jest czarno-białe, a żeby przeżyć, trzeba czasem wyprzeć się samego siebie.

 

23.00  EX | EX
reż. Fausto Brizzi, Włochy/Francja 2009, 120’
(z polskimi napisami

Nasi ex są jak arabski Feniks, który odradza się z popiołów, nie umierają nigdy, są tam, gotowi do ataku, który zmieni twoje życie. Związek z jednymi przerodził się w nienawiść, z innymi w przyjaźń, a w przypadku jeszcze innych miłość jest nadal żywa. Jednych z nich straciłeś z oczu z wyboru, w przypadku innych tak zadecydował los, są też tacy, z którymi straciłeś kontakt przez pomyłkę. Tak czy siak, są częścią twojego życia, to, że dziś jesteś, jaki jesteś, to też po części wina czy zasługa twoich byłych. Miłość zaczyna się licznymi deklaracjami i pocałunkami... ale potem jak się toczy? Żyli długo i szczęśliwie?

 

WSTĘP WOLNY!
Bezpłatne wejściówki do odebrania w Kinie Pod Baranami od 23 września.

 

 

ORGANIZATORZY:
Komisja Europejska - Przedstawicielstwo w Polsce
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce
British Council
Goethe Institut
Instytut Austriacki
Instytut Cervantesa
Instytut Francuski
Włoski Instytut Kultury

Bookmark and Share

archiwum