kpb

Wenezuelski Festiwal Filmowy 2016

WENEZUELSKI FESTIWAL FILMOWY 2016
8-13 października 2016

W dniach 8-13 października po raz pierwszy gościć będziemy w Kinie Pod Baranami Wenezuelski Festiwal Filmowy, przybliżający widzom wciąż mało znaną w naszym kraju kulturę latynoamerykańską. W ramach festiwalu, Centrum Kultury Latynoamerykańskiej (Centro Latino) we współpracy z organizacją Maravilla z Nowego Jorku, zaprezentuje po raz pierwszy w Krakowie zróżnicowaną i prężnie rozwijającą się kinematografię wenezuelską.

 

W selekcji festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć osiem tytułów. Wenezuelscy twórcy podejmują między innymi temat swojej przeszłości. Rozprawiają się z mitem Wyzwoliciela w opowieści o legendarnym wodzu Simonie Bolivarze i odkrywają Tajemnice Lagun, a z nimi fascynujące tradycje ludzi zamieszkujących odległe zakątki wenezuelskich Andów. Przyglądają się również Wenezueli obecnie, z jej codziennością, w której o losach ludzi decydować może coś tak błahego jak gra w Kamień, papier, nożyce. Z pomocą czarnego humoru nie boją się też uderzyć w fenomen kulturowy, jakim są Wybory Miss Wenezueli. W historii 3 piękności pokazują, jak wygórowane oczekiwania wpływają na życie rodzinne bohaterek. Standardy piękna wystawią także na próbę miłość matki i syna w filmie Pelo Malo.

Twórcy przyglądają się też bliżej relacjom między najbliższymi. Bohater filmu Miguela Ferrari przekona się, czy aby odnaleźć szczęście w rodzinie, będzie musiał jednocześnie coś Odzyskać i stracić. Widzowie wraz z bohaterami wyruszą też w daleką podróż, w której Pomimo odległości nawet niewielkie życiowe wybory mają wpływ na skomplikowane rodzinne więzy. Wreszcie czeka ich podróż najmroczniejsza, bo w głąb ludzkiej duszy, w której skrywane w przeszłości tajemnice wywołują strach. Widzowie będą mogli stawić czoła swoim lękom w Domu na krańcu czasu.


Najmłodsi widzowie będą wyruszą wraz z Bolkiem i Lolkiem wyruszyć w podróż do Ameryki Łacińskiej. Pokaz bajek o przygodach niesfornych braci oraz warsztaty plastyczne dla dzieci odbędą się w niedzielne przedpołudnie, w ramach cyklu Baranki Dzieciom.

 

Wśród gości festiwalu znajdą się m.in. dyrektorzy jego nowojorskiej edycji Irene Yibirin-Kolo i Cristian Ponce. Poza filmami Centro Latino zaprasza na wystawę zdjęć, koncerty, warsztaty, wykłady i spotkania z twórcami. Będzie to wyjątkowa okazja do zapoznania się z niezwykle atrakcyjną i zróżnicowaną kulturą Wenezueli.

 

Strona festiwalu: www.venezuelanfilmfest.com  
Fanpage Centrum Kultury Latynoamerykańskiej: www.facebook.com/centrumkulturylatynoamerykanskiej  
Fanpage Festiwalu: www.facebook.com/VFFKRK

Wszystkie filmy prezentowane z polskimi oraz angielskimi napisami (z wyjątkiem: Odzyskać i stracić - tylko napisy polskie) 

| The films will be presented in original versions with Polish and English subtitles (except: My Straight Son - Polish subtitles only)

 

PROGRAM:

sobota, 8 października 
18.45 FILM OTWARCIA

WYZWOLICIEL
| THE LIBERATOR | EL LIBERTADOR
reż. Alberto Arvelo, Wenezuela/Hiszpania 2013, 119’

(z polskimi i angielskimi napisami)
| The film will be presented with Polish and English subtitles

Fascynująca historia największego latynoamerykańskiego herosa, Simona Bolivara. Aby wyzwolić Amerykę Łacińską, legendarny wódz stoczył ponad sto zaciętych bitew przeciwko hiszpańskiemu imperium i przemierzył ponad 112 000 km na końskim grzbiecie. Chociaż wraz ze swoją armią walczył na terytorium dwa razy większym niż imperium Aleksandra Wielkiego, jego armia nigdy nie służyła podbojom - jedynie wyzwoleniu.


niedziela, 9 października
11.00
BARANKI DZIECIOM W AMERYCE ŁACIŃSKIEJ
BOLEK I LOLEK WYRUSZAJĄ W ŚWIAT
- zestaw bajek i zajęcia plastyczne 

reż. varia, Polska 1968-1970, 40’

| The film will be shown in the original, Polish version

Niezwykłe przygody niesfornych braci - Bolka i Lolka - którzy w wyobraźni podróżują do miejsc wybranych przez zakręcenie globusem. Tym razem nieustraszeni i żądni przygód chłopcy przemierzają Amerykę Łacińską, gdzie biorą udział w igrzyskach olimpijskich w Meksyku i uczestniczą w wyścigu samochodowym w Argentynie, w Andach ze szponów kondora ratuje ich stary Indianin, a na koniec on sami ocalają przed zagładą dzikie zwierzęta mieszkające nad rzeką Orinoko.

Odcinki: OLIMPIADA W MEKSYKU | GRAND PREMIO ARGENTYNY | ZŁOTE MIASTO INKÓW | NAD ORINOKO

Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.18.45 ODZYSKAĆ I STRACIĆ | MY STRAIGHT SON | AZUL Y NO TAN ROSA
reż. Miguel Ferrari, Wenezuela/Hiszpania 2012, 110’

(tylko z polskimi napisami)

| The film will be shown in original version with Polish subtitles only

Diego jest utalentowanym, cenionym w świecie mody fotografem z Caracas, który prowadzi beztroskie życie. W końcu decyduje się sformalizować związek ze swoim długoletnim partnerem Fabrizio. Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się od lat niewidziany syn, Armando. Teraz obaj muszą się do siebie przyzwyczaić. Armando do nieznanego, homoseksualnego świata swojego ojca, a Diego do zamkniętej postawy swojego nastoletniego syna. Wszystko się zmienia, kiedy partner Diega pada ofiarą homofobii i ulicznej przemocy.

poniedziałek, 10 października 
18.00 (!) 
DOM NA KRAŃCU CZASU
| THE HOUSE AT THE END OF TIME | LA CASA DEL FIN DE LOS TIEMPOS
reż. Alejandro Hidalgo, Wenezuela 2013, 100’ 

(z polskimi i angielskimi napisami)
| The film will be presented with Polish and English subtitles

Główna bohaterka, Dulce, powraca po latach do pewnego starego domu, w którym wychodzi na jaw straszliwa przepowiednia. Kobieta będzie zmuszona odkryć tajemnicę i stawić czoło tragedii dręczącej ją przez długi czas...  

 

wtorek, 11 października 
18.45
KAMIEŃ, PAPIER, NOŻYCE
| ROCK, PAPER, SCISSORS | PIEDRA, PAPEL O TIJERA
reż. Hernán Jabes, Wenezuela 2012, 110’

(z polskimi i angielskimi napisami)
| The film will be presented with Polish and English subtitles

Hector i Mariana przechodzą małżeński kryzys, w który nieoczekiwanie zostaje wplątany ich ukochany syn. W tym samym czasie Valentina i Christian padają ofiarami szantażu, co zmusza ich do podjęcia dramatycznych decyzji. Cała czwórka nie zdaje sobie sprawy, że ich drogi niebawem się połączą...

 

środa, 12 października 
18.45
TAJEMNICA LAGUN. FRAGMENTY ANDYJSKIE
| THE MYSTERY OF THE LAGOONS. ANDEAN FRAGMENTS | EL MISTERIO DE LAS LAGUNAS. FRAGMENTOS ANDINOS
reż. Atahualpa Lichy, Wenezuela 2011, 92’ (film dokumentalny)

(z polskimi i angielskimi napisami)
| The film will be presented with Polish and English subtitles

Wenezuelskie Andy to miejsce, gdzie magia przenika codzienność. Za pięknymi pejzażami, serdecznymi mieszkańcami i egzotycznym jedzeniem kryje się świat pełen tajemnic. Bohaterowie dokumentu obdarowują widza swoimi historiami i tradycjami, pokazują osobliwą relację ze śmiercią oraz niezwykłe poczucie humoru.

Atahualpa Lichy wraca z nowym filmem po 20-letniej przerwie. Ten niezwykły dokument daje możliwość przyjrzenia się zwykłym ludziom żyjącym w krainie nie z tego świata.

 

20.30 3 PIĘKNOŚCI | 3 BEAUTIES | 3 BELLEZAS
reż. Carlos Caridad Montero, Wenezuela 2014, 97’

(z polskimi i angielskimi napisami)
| The film will be presented with Polish and English subtitles

Perla, była miss, ma obsesję na punkcie urody i za wszelką cenę chce uczynić swoją ukochaną córkę królową piękności. Wywoła to lawinę nieoczekiwanych wydarzeń i wystawi na próbę rodzinne więzi...

 

czwartek, 13 października 
18.45
PELO MALO
| BAD HAIR
reż. Mariana Rondón, Wenezuela/Argentyna/Peru/Niemcy 2013, 93’

(z polskimi i angielskimi napisami)
| The film will be presented with Polish and English subtitles

 Junior to dziewięcioletni chłopak o “złych”, niesfornie kręcących się włosach. Pragnie wyprostować je do zdjęcia w kronice szkolnej, by wyglądać jak modny piosenkarz muzyki pop. Fakt ten staje się kością niezgody w relacji z jego matką Martą. Im bardziej Junior stara się do niej zbliżyć, tym bardziej ona go odrzuca. Osaczony chłopak będzie musiał zmierzyć się z bolesną decyzją.


20.30 FILM ZAMKNIĘCIA
POMIMO ODLEGŁOŚCI | THE LONGEST DISTANCE | LA DISTANCIA MÁS LARGA
reż. Claudia Pinto, Wenezuela/Hiszpania 2013, 113’

(z polskimi i angielskimi napisami)
| The film will be presented with Polish and English subtitles

Chora na raka Martina postanawia powrócić do Wenezueli i ostatni raz odwiedzić miejsca, w których spędziła najpiękniejsze chwile. W ostatniej podróży nieoczekiwanie decyduje się towarzyszyć jej wnuk, Lucas.

 

BILETY:
16 zł (normalny)
14 zł (ulgowy)
12 zł (senior)
Baranki Dzieciom: 10 zł
Karnet
(8 filmów): 80 zł

Aby zakupić karnet online - prosimy o maila (kasa@kinopodbaranami.pl). Opłata internetowa: 2 zł

 

SPOT FESTIWALU:

 

Bookmark and Share

archiwum