kpb

Wieczór z Tarkowskim

WIECZÓR Z TARKOWSKIM

- pokaz filmu i premiera książki Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem

wtorek, 4 października 2016, godz. 18.45

 

We wtorek, 4 października, wraz z  Wydawnictwem Znak zapraszamy na wyjątkowy wieczór poświęcony twórczości jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii kina – Andrieja Tarkowskiego. W programie pokaz filmu dokumentalnego Reżyseria: Andriej Tarkowski Michała Leszczyłowskiego oraz spotkanie z okazji premiery książki Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem z udziałem autorów.

Ten wyjątkowy wieczór rozpocznie pokaz dokumentu Michała Leszczyłowskiego Reżyseria: Andriej Tarkowski. Film stworzony został w dużej mierze z materiałów z planu zdjęciowego Ofiarowania - ostatniego filmu Tarkowskiego. Wykorzystując wcześniejsze wywiady reżysera oraz fragmenty jego książki, Leszczyłowski, polski montażysta i współpracownik reżysera, stworzył portret artysty całkowicie oddanego swojej sztuce, reżysera, który widzi w kinie możliwość zgłębienia tajemnic ludzkiej psychiki i duchowości. Uwiecznił także Tarkowskiego jako człowieka, z jego lękami, frustracjami i zwątpieniem w sens uprawiania sztuki. Ten film to wyjątkowa okazja do poznania świata, w którym Tarkowski żył i tworzył filmy zachwycające widzów na całym świecie.

Zwieńczeniem wieczoru będzie spotkanie z okazji premiery książki Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem (Wydawnictwo Znak), będącej ostatnim wielkim wywiadem, jakiego udzielił twórca Stalkera. Rozmowa z red. Jerzym Illgiem i prof. Leonardem Neugerem, choć z początku stanowiła nie lada wyzwanie, okazała się fascynującym dialogiem o sztuce, historii i wolności. W tle jednak była choroba reżysera, z której rozmówcy nie zdawali sobie sprawy. Rok później Tarkowski zmarł w Paryżu, nie zobaczywszy więcej ojczyzny. Ten wywiad stanowi swoisty artystyczny testament wielkiego mistrza. W 30. rocznicę śmierci Tarkowskiego po raz pierwszy ukazuje się w wydaniu książkowym. Z tej okazji Kino Pod Baranami oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie z autorami książki oraz prof. Tadeuszem Lubelskim.

Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata, redaktor naczelny Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Po spotkaniu będzie można nabyć egzemplarze książki oraz zdobyć autografy autorów.

 




GOŚCIE:

Jerzy Illg – krytyk literacki, publicysta, edytor. W roku 1983, gdy w stanie wojennym wyrzucono go z Uniwersytetu Śląskiego, trafił do Wydawnictwa Znak, gdzie od roku 1992 jest redaktorem naczelnym. W latach 1990–1997 redagował pismo literacko-artystyczne „NaGłos”. Animator życia literackiego, organizował Krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu i seminaria poetyckie „Amerykanie w Krakowie”, autor m.in. Mojego znaku (2009) i Rozmów (2014), w latach 2009–2015 dyrektor programowy Festiwalu Miłosza.

Leonard Neuger – literaturoznawca i tłumacz, działacz opozycji demokratycznej, za co był więziony i represjonowany. Od 1983 do 2015 na emigracji w Szwecji. Profesor, a w latach 2003–2007 dyrektor Instytutu Slawistyki w Uniwersytecie Sztokholmskim. Zajmuje się współczesną literaturą polską i szwedzką. Laureat Nagrody Akademii Szwedzkiej (1989) za przekłady, wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi polskimi i szwedzkimi.

Tadeusz Lubelski – polski teoretyk i historyk filmu, krytyk filmowy, tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest profesorem zwyczajnym, w latach 2008-2012 był dyrektorem Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, jest członkiem Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Opublikował m.in. książki: Poetyka powieści i filmów Tadeusza Konwickiego (1984), Strategie autorskie w polskim filmie fabularnym lat 1945-1961 (1992, II wyd. 2000), Kino Krzysztofa Kieślowskiego (red., 1997), Nowa Fala. O pewnej przygodzie kina francuskiego (2000), Encyklopedia kina (red., 2003). Od 1994 zastępca naczelnego redaktora miesięcznika "Kino", stały współpracownik "Tygodnika Powszechnego" i "Kwartalnika Filmowego".

 

O FILMIE:

REŻYSERIA: ANDRIEJ TARKOWSKI | REGI ANDREJ TARKOVSKIJ
reż. Michał Leszczyłowski, Szwecja 1988, 101’



MFF w Göteborgu 1989: Dragon Award za najlepszy film

Dokumentalny portret Andrieja Tarkowskiego, jednego z najważniejszych rosyjskich reżyserów, nakręcony na planie Ofiarowania – ostatniego filmu w jego karierze.

Podczas kręcenia ostatniego filmu Tarkowskiego operator Arne Carlsson nagrał około 50 godzin materiału z planu filmowego. Polski montażysta Michał Leszczyłowski zmontował ten materiał wraz ze scenami z kilku wcześniejszych wywiadów oraz interesującymi fragmentami książki Tarkowskiego Czas utrwalony. Rezultatem jest film, który pokazuje sposób pracy rosyjskiego mistrza cierpliwie budującego każdą scenę, jego wizję filmu jako dzieła artystycznego oraz wątpliwości dotyczące sensu uprawiania tej sztuki.

 

BILETY:
14 zł
(normalny)
12 zł (ulgowy)

 

PARTNER WYDARZENIA:

Bookmark and Share

archiwum