kpb

Spotkania Filozoficzne: Egzamin (przedpremierowo!)

środa, 9 listopada 2016, godz. 20.15


 

Kino Pod Baranami zaprasza na kolejne Spotkanie Filozoficzne. Na ekranie przedpremierowo – Egzamin, nagrodzony Złotą Palmą na MFF w Cannes najnowszy film Cristiana Mungiu, jednego z najbardziej cenionych rumuńskich reżyserów.

Cristian Mungiu, twórca obsypanego nagrodami filmu 4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni, ponownie przygląda się naturze ludzkiej. Jego najnowszy film Egzamin to przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.  

Po seansie, rozmowę inspirowaną filmem poprowadzi dr Marta Soniewicka - adiunkt w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla Wybitnych Młodych Naukowców, autorka książki Granice sprawiedliwości, sprawiedliwość ponad granicami (Wolters Kluwer Polska, 2010). 

 

Film wyświetlany będzie w wersji z polskimi i angielskimi napisami.

 

BILETY:

18 zł (normalny)

14 zł (ulgowy)

12 zł (senior)
Spotkania Filozoficzne są okazją do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.
PATRON MEDIALNY:
O FILMIE:

EGZAMIN | GRADUATION | BACALAUREAT
reż. Cristian Mungiu, Belgia/Francja/Rumunia 2016, 128’

(with Polish and English subtitles)
MFF w Cannes 2016: Złota Palma dla najlepszego reżysera (Cristian Mungiu)


Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka właśnie zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Ale tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec bierze sprawy w swoje ręce i postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik. Mungiu kwestionuje moralność dzisiejszej Rumunii. Pokazuje świat przesiąknięty korupcją, kłamstwem, hipokryzją. Powszechna degrengolada zaczyna się tu i teraz: od nieszczerości wobec bliskich i pozornie drobnych nieuczciwości.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum