kpb

Gold - pokaz filmu i spotkanie z geologiem, Andrzejem Śliwą

wtorek, 4 kwietnia 2017, godz. 20.45

 

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu Gold - opartej na faktach przygodowej opowieści o biznesmenie, który porzuca świat wygód i luksusów, by w indonezyjskiej dżungli szukać złota. W roli głównej wystąpił zdobywca Oscara, Matthew McConaughey.  

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie prelekcja oraz dyskusja z geologiem, Andrzejem Śliwą - autorem książki Ścigając marzenia – w pogoni za złotem (Wydawnictwo Poligraf) opisującej wydarzenia, które zainspirowały twórców filmu. Sam mówi o nich: Gdybym nie był świadkiem tej historii, nie uwierzyłbym, że jest prawdziwa.

Przez kilkadziesiąt lat zajmował się poszukiwaniem i eksploatacją złóż. Kiedy pracował przy nowych projektach południowoafrykańskiej korporacji górniczej, świat obiegła wiadomość o sukcesie konkurencyjnej firmy Bre-X, z Calgary w Kanadzie, która poszukiwała złota na wyspie Borneo. Podobne zainteresowanie poszukiwacze złota wzbudzali tylko w XIX wieku, w czasach wielkiej gorączki złota. Andrzej Śliwa nie tylko bacznie obserwował poczynania rywali, ale znał ich osobiście, a swoje doświadczenia i anegdoty opisał w swojej książce. Podczas spotkania po seansie zdradzi widzom szczegóły z życia prawdziwych współczesnych poszukiwaczy złota.

 

BILETY:

20 zł (normalny)

15 zł (ulgowy)

14 zł (senior)

 

O FILMIE:

GOLD | GOLD
reż. Stephen Gaghan. USA 2016. 121'

Złote Globy 2017: nominacja dla najlepszej piosenki (Gold, wyk. Iggy Pop)

Kenny Wells ostatnio nie ma szczęścia w interesach. Rozpaczliwie potrzebuje więc spektakularnego przełomu. Postanawia zdobyć fortunę dzięki swemu zamiłowaniu do przygód i ryzyka. Wraz z szanowanym podróżnikiem Michaelem Acostą wyrusza do Indonezji, by w sercu tamtejszej dżungli szukać złota. Ryzyko jest ogromne, mało kto wierzy w powodzenie misji, a jednak przeczucie Wellsa okazuje się prawdziwe. W jednej chwili z podupadającego biznesmena staje się milionerem i gwiazdą Wall Street. Ale tam gdzie są wielkie pieniądze, zaczynają się wielkie kłopoty. Chętnych do podziału złotego tortu znajduje się coraz więcej: począwszy od indonezyjskich władz, poprzez różnej maści cwaniaków, a na CIA kończąc. Zamiast cieszyć się luksusem, Kenny będzie musiał zmierzyć się z ludźmi, dla których oszustwo to chleb powszedni.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum