kpb

Film o Pilchu - krakowska premiera

FILM O PILCHU (reż. Adam Lewandowski)
- krakowska premiera
Kino Pod Baranami
wtorek, 18 kwietnia 2017, godz. 19.00

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na krakowską premierę Filmu o Pilchu w reżyserii Adama Lewandowskiego - opowieści o jednym z najwybitniejszych współczesnych prozaików, utkanej z głosów jego przyjaciół oraz wypowiedzi samego bohatera. Na pokazie gościć będą twórcy filmu oraz przyjaciele pisarza. Przed seansem, z widzami spotka się reżyser Adam Lewandowski, autorka biografii bohatera - Katarzyna Kubisiowska oraz Maciej Jakubowiak.

 

Jerzy Pilch to prozaik, publicysta, dramaturg, scenarzysta filmowy. Jest pisarzem o równie ironicznym, co czułym spojrzeniu na niedoskonałości tego świata i kondycję zamieszkujących go ludzi. Czytelnicy znają go przede wszystkim jako uważnego obserwatora i krytycznego komentatora rodzimej rzeczywistości, przedstawionej z perspektywy inteligenckich rozczarowań czy kompleksów. Pilch jest autorem wielokrotnie nagradzanych i przenoszonych na ekran powieści jak Spis cudzołożnic, Bezpowrotnie utracona leworęczność czy uhonorowana Literacką Nagrodą Nike książka Pod Mocnym Aniołem.

 

 

Film o Pilchu został wyprodukowany wspólnie przez Jacka Rzehaka, producenta filmu Pod Mocnym Aniołem i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Kraków uzyskał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku jako pierwsze słowiańskie i drugie nieanglojęzyczne miasto na świecie. Ważnym elementem programu promocji czytelnictwa i wsparcia dla lokalnego środowiska kreatywnego są projekty łączące literaturę z kinem oraz ukazujące bogactwo literackie dziedzictwa Krakowa w filmie. Dotychczas zrealizowano takie produkcje filmowe jak: Widok Krakowa – spacer po Krakowie z poetą Adamem Zagajewskim, film Nadal wracam o Ryszardzie Krynickim czy Napisane życie. Wisława Szymborska.

 

Seans poprzedzi spotkanie z reżyserem - Adamem Lewandowskim, autorką głośnej biografii Pilch w sensie ścisłymKatarzyną Kubisiowską, oraz Maciejem Jakubowiakiem. Rozmowę poprowadzi dziennikarka - Małgorzata I. Niemczyńska.

 

Wstęp na premierę filmu za zaproszeniami.

 

Adam Lewandowski - reżyser i scenarzysta, ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim i Krakowską Szkołę Scenariuszową. Od dziesięciu lat pracuje jako operator kamery, specjalizuje się w materiałach „making of”, czyli dokumentach realizowanych na planie filmu fabularnego. Współpracował m.in. z Wojciechem Smarzowskim, Anne Fontaine czy Małgorzatą Szumowską. Zadebiutował w 2012 roku filmem Niezależna Republika Samosiuk - portretem wybitnego operatora Zygmunta Samosiuka.

Jacek Rzehak - producent filmowy i telewizyjny, w latach 80. współtwórca – jako menadżer i autor tekstów – sukcesów grupy TSA, w 2014 roku został wraz z Wojciechem Smarzowskim uhonorowany Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za adaptację Pod Mocnym Aniołem Jerzego Pilcha.

 

O FILMIE:

FILM O PILCHU | FILM O PILCHU
reż. Adam Lewandowski, Polska 2017, 55’

Jerzy Pilch opowiada przed kamerą o dzieciństwie w Wiśle, wpływie kobiet na własne wybory, powinnościach twórcy i relacjach z rodzicami – bohaterami jego prozy. Ma parę obsesji; obsesję erotyczną, którą popieram... snobizm luterański, którego nie rozumiem... - tymi słowami opisuje bohatera Janusz Głowacki. W filmie występuje również grono przyjaciół pisarza, a także jego koledzy po piórze, m.in. Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk i Wojciech Kuczok. Jerzy Pilch zaprasza widzów do swojego mieszkania przy ulicy Hożej w Warszawie, gdzie mieszka i tworzy.  

Film o Pilchu  to opowieść o niezwykłym mężczyźnie, którego niebanalne spojrzenie na świat i ukazanie rzeczywistości w krzywym zwierciadle, odcisnęło trwałe piętno w historii polskiej literatury.

 

ORGANIZATOR:

 

Bookmark and Share

archiwum