kpb

Pokaz specjalny filmu Wielka powódź

Festiwal Filmu Niemego gościnnie na Krakowskim Festiwalu Filmowym:
pokaz filmu WIELKA POWÓDŹ (The Great Flood, reż. Bill Morrison)

sobota, 3 czerwca 2017, godz. 18.00
Małopolski Ogród Sztuki

|| Silent Film Festival at 57. Krakow Film Festival
THE GREAT FLOOD (dir. Bill Morrison) - special screening

Saturday, June 3, 2017, 6 p.m.
Małopolski Ogród Sztuki

(for English version click HERE)

 

 

W ramach 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego - jednej z najważniejszych polskich i światowych imprez, promujących kino dokumentalne - w Małopolskim Ogrodzie Sztuki odbędzie się pokaz filmu Wielka powódź, stanowiącego współczesny montaż niemych materiałów archiwalnych, dokumentujących niszczycielską powódź nad Missisipi w roku 1927. To współczesny film wykorzystujący materiały found footage; wspólne dzieło filmowca i artysty multimedialnego Billa Morrisona (autora prezentowanego na 8. FFN filmu Decasia) oraz gitarzysty i kompozytora Billa Frisella, który skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu. W ramach pokazu zostanie zaprezentowana dźwiękowa kopia filmu z muzyką autorstwa Frisella.

 

PRASA O FILMIE:

To niesamowity, nieco tajemniczy, a mimo to uderzający eksperyment w dziedzinie muzyki i filmu.
Neil Genzlinger, The New York Times

 

Wydarzenie to jest zapowiedzią 18. Festiwalu Filmu Niemego zaplanowanego na 7-10 grudnia 2017 roku, którego motywem przewodnim będą Żywioły.

 

BILETY:
20 zł
Dla posiadaczy akredytacji/karnetu na 57. KFF - 15 zł


O FILMIE:

WIELKA POWÓDŹ | THE GREAT FLOOD
reż. Bill Morrison, Stany Zjednoczone 2013, 80’

Smithsonsian Ingenuity Award for Historical Scholarship 2014

Powódź nad Missisipi w 1927 roku była najbardziej niszczycielskim potopem w historii Stanów Zjednoczonych i spowodowała falę wysiedleń oraz migracji Afroamerykanów do miast położonych na północy kraju, głównie do Chicago. Poza oczywistymi konsekwencjami społecznymi i ekonomicznymi, kataklizm miał także wpływ na kulturę – wielka woda zaważyła na rozwoju muzyki bluesowej i jazzowej.

Kiedy wiosną 2011 roku artyści pracowali w delcie rzeki Missisipi nad muzyką do tego właśnie filmu, poziom wody osiągnął stan zbliżony do tego z 1927. Żywioł uderzył po raz drugi.

Bill Morrison – amerykański artysta, reżyser i producent filmów eksperymentalnych i dokumentalnych. Autor m.in. prezentowanego na Festiwalu Filmu Niemego filmu Decasia (2002). W swoich filmach wykorzystuje technikę found footage.

 

ZWIASTUN:


ORGANIZATORZY:


         

 

Bookmark and Share

archiwum