kpb

Złoty Róg 57. KFF: Dum Spiro Spero - pokaz poświęcony pamięci Bohdana Bielkiewicza

DUM SPIRO SPERO
Złoty Róg 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego
- pokaz poświęcony pamięci Bohdana Bielkiewicza

środa, 21 czerwca 2017, godz. 20.15


(c) Factum

W środę, 21 czerwca, zapraszamy na specjalny pokaz filmu Dum Spiro Spero - najlepszego dokumentu 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Pokaz filmu poświęcony jest pamięci Bohdana Bielkiewicza.

 

 

3 czerwca 2017 roku w Stambule zmarł Bohdan Bielkiewicz, orientalista, tłumacz, autor niezwykłych książek, zdjęć i opowieści, wybitny lekarz. Cierpiał na chorobę płuc. W marcu wyruszył rowerem w Podróż na Wschód. Jechał na spotkanie z potomkami ostatnich wolnych Kirgizów, którym poświęcił swoją ostatnią książkę. Wiózł prezenty i wspomnienia, ale nie była to tylko podróż sentymentalna, była to też podróż-pożegnanie.  Dotarł do bram Azji, przejechał 1750 km, a może więcej. W dniu jego śmierci w Krakowie nagrodzono film, którego bohater cierpi na tę samą chorobę - Dum Spiro Spero w reżyserii Pero Kvesića.

 

Dum Spiro Spero otrzymał statuetkę Złotego Rogu dla najlepszego filmu dokumentalnego na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Zdaniem Jury, film Kvesića pokazuje nam piękno życia i miłości odnajdując w sobie odwagę do zmagania się z własną śmiertelnością w sposób pełen humoru i godności.

Film prezentowany będzie w wersji oryginalnej, z polskimi i angielskimi napisami.


Organizatorzy - Kino Pod Baranami, Krakowska Fundacja Filmowa oraz producent filmu, Nenad Puhovski - przeznaczają całość wpływów z biletów na zbiórkę w celu pokrycia kosztów sprowadzenia ciała Bohdana Bielkiewicza do Polski.

 

BILETY: 12 zł

 

O FILMIE:

DUM SPIRO SPERO | DUM SPIRO SPERO
reż. Pero Kvesić, HR 2016, 52’

(in Croatian with Polish and English subtitles)

57. Krakowski Festiwal Filmowy 2017: Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego
Liburnia Film Festival 2016: najlepszy film

„Póki oddycham, mam nadzieję” – brzmi zawarta w tytule łacińska sentencja. Wyrazem nadziei jest właśnie ten film, nakręcony przez znanego chorwackiego pisarza Pero Kvesića zmagającego się z ciężką chorobą płuc. Zapis codziennej walki przypomina szczególny rodzaj wideobloga – przepełnionego autoironią oraz błyskotliwymi komentarzami na temat życia i śmierci. Mimo że świat wokół coraz bardziej się kurczy, bohater i reżyser w jednej osobie nie przestaje wypełniać go sensem.

| “While I breathe, I hope”, says the Latin sentence in the title. This film, made by the well-known Croatian author Pero Kvesić who has been struggling with a severe lung disease, is the very expression of hope. Recording his everyday struggle, the picture resembles a peculiar blog filled with self-irony and witty comments about life and death. Although the world around continues to shrink, the hero and the director in one does not cease to fill it with sense.

 

ZWIASTUN:

 

ORGANIZATORZY:
Kino Pod Baranami
Krakowska Fundacja Filmowa
Factum (Nenad Puhovski)
Fundacja Nahda

 

POKAZ WSPIERAJĄ:

 

                      

 

         

Bookmark and Share

archiwum