kpb

Afganistan Aktywnych Kobiet - pokaz filmu i spotkanie

AFGANISTAN AKTYWNYCH KOBIET
- pokaz filmu Siostry i spotkanie

czwartek, 7 września, godz. 17.00
Kino Pod Baranami

 

W czwartek 7 września, zapraszamy na pokaz dokumentalnego filmu Siostry opowiadającego o projekcie Stowarzyszenia Aktywne Kobiety w Afganistanie. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem gości.

 

Stowarzyszenie Aktywne Kobiety współpracuje przy realizacji polsko-afgańskiego projektu międzykulturowego i edukacyjnego Młode kobiety na rzecz zmiany. Celem projektu jest wzmocnienie współpracy organizacji w Polsce i Afganistanie, wsparcie młodych liderek z Kabulu we wprowadzaniu zmian społecznych i równych praw dla kobiet i mężczyzn w ich kraju. W ramach projektu, Stowarzyszenie przeprowadziło intensywne treningi dla młodych afgańskich liderek, zbudowało sieć współpracy z działaczami na rzecz praw człowieka i lokalnymi organizacjami społecznymi.

 

Dokumentalny film Siostry opowiada historię Zohry i jej sióstr, dwóch rodzonych oraz tych "przybranych", afgańskich i polskich. To historia niesamowitego spotkania, jakim stał się trening dla liderek Młode kobiety na rzecz zmiany społecznej prowadzony przez polskie trenerki równości płci oraz trenerów afgańskich. Jest żywym dowodem na to, jak wiele łączy ludzi z najodleglejszych kultur, jeśli tylko mają wspólny cel.

 

Po seansie odbędzie się spotkanie z bohaterkami filmu - uczestniczkami polsko-afgańskiego projektu oraz działaczami na rzecz praw kobiet.

 

Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Kina w dniu pokazu (od godz. 12.00).

 


O FILMIE:

SIOSTRY | SIOSTRY
reż. Justyna Tafel, Polska/Afganistan 2017, 45'

Bohaterkami są trzy siostry: Gaisu, Zohra i Parastu. Uroda najstarszej okazała się źródłem wielkiego dramatu. Jako 13-latka straciła ojca, który nie zgodził się na wydanie córki za mąż za lokalnego watażkę. Parastu miesiącami, dzień i noc, przebrana za mężczyznę z karabinem w ręku broniła się przed porwaniem. Kiedy w końcu udało jej się uciec z rodzinnej wsi dramat się nie skończył. Teraz to jej 6-letnia siostra Gaisu została przyrzeczona synowi bandyty. Gaisu cudem uniknęła przymusowego małżeństwa i wyemigrowała do USA, skąd wróciła dopiero rok temu, aby wbrew grożącemu jej niebezpieczeństwu pomagać kobietom w uniknięciu podobnego losu.  Najmłodsza z sióstr Zohra również nosi głęboko w sobie żałobę i pragnie “uwolnić się od smutku”. 

Niezwykły dokument opowiadający o zetknięciu kultur Wschodu i Zachodu, o marzeniach, wierze w zmiany i walce o prawo do wolności. Pozwala widzom wyruszyć w w głąb kobiecego świata Afganek oglądanego okiem Polek. Działaczki ze Stowarzyszenia Aktywne Kobiety wyruszyły do Afganistanu, by w imię solidarności wesprzeć swoje siostry, nawiązać współpracę w ramach projektu Młode kobiety na rzecz zmiany, dać oparcie i nakręcić ważny film.

 

ZWIASTUN:

 

Film oraz spotkanie są realizowane w ramach projektu międzynarodowego Młode kobiety na rzecz zmiany, współfinansowanego przez Komisję Europejską, Program Erasmus+.

 

ORGANIZATOR:
Stowarzyszenie Aktywne Kobiety

Bookmark and Share

archiwum