kpb

Camille Claudel 1915 - pokaz na dziedzińcu

CAMILLE CLAUDEL 1915 (reż. Bruno Dumont)
- pokaz na dziedzińcu Pałacu Pod Baranami
poniedziałek, 11 września, godz. 20.30
Kino Pod Baranami

 

 

Wspólnie z Fundacją New Era Art Jana Potockiego zapraszamy na dziedziniec Pałacu Pod Baranami na specjalny pokaz pod gwiazdami. Na ekranie Camille Claudel 1915 - przejmujące dzieło Bruno Dumonta z Juliette Binoche w roli głównej.

 

Camille Claudel 1915 to historia niezwykłej rzeźbiarki, starszej siostry pisarza Paula Claudela. Camille Claudel była pierwszą studentką Auguste’a Rodina i jego kochanką przez 15 lat. Po śmierci ojca, spędziwszy samotnie 10 lat w swojej paryskiej pracowni, Claudel została umieszczona przez rodzinę w ośrodku Montdevergues dla umysłowo chorych w miejscowości Vaucluse. Przebywała tam aż do śmierci w wieku 79 lat.

 

Bruno Dumont, uznawany za jednego z najoryginalniejszych reżyserów kina europejskiego, przedstawia trzy dni z życia kobiety oczekującej na wizytę brata w ośrodku. Jak mówi sam reżyser: nic nie wiemy o życiu Claudel podczas choroby. Dumont oparł scenariusz filmu na listach artystki i jej brata oraz na notatkach medycznych, tworząc poruszającą opowieść o chorobie i bezczynności. W sławną rzeźbiarkę wcieliła się znakomita Juliette Binoche w jednej z najlepszych ról w swojej karierze. Na ekranie towarzyszy jej Jean-Luc Vincent.

 

UWAGA!

WSTĘP WOLNY

Wejście od godz. 20.00

 

Pokaz filmu odbędzie się w poniedziałek, 11 września, na dziedzińcu renesansowego Pałacu pod Baranami. Do dyspozycji widzów pozostają otwarte do późna bary i kawiarnie - pałacowi sąsiedzi Kina Pod Baranami. 

 

Fundacja New Era Art to organizacja pozarządowa powołana przez Jana Potockiego w 2009 roku, z siedzibą w Pałacu Pod Baranami w Krakowie. Promuje, upowszechnia i uczy świeżego spojrzenia na sztukę przy użyciu nowoczesnych technologii. Działania Fundacji zmierzają do szerzenia idei humanizmu i propagowania postaw tolerancji w wielokulturowym społeczeństwie jednoczącej się Europy.

Pod egidą Fundacji działa Galeria New Era Art oraz Pracownia pod Baranami, gdzie organizowane są  wykłady, spotkania i warsztaty artystyczne.

 

O FILMIE:

CAMILLE CLAUDEL 1915 | CAMILLE CLAUDEL 1915
reż. Bruno Dumont, Francja 2013, 95’

MFF w Berlinie 2013: konkurs główny, selekcja oficjalna
MFF w Stambule 2013: nagroda FIPRESCI
Europejski Festiwal Filmowy w Brukseli 2013: Nagroda Specjalna Jury dla najlepszego europejskiego filmu fabularnego
Festiwal Filmowy Black Nights w Tallinnie 2013: Nagroda Jury dla najlepszej aktorki (Juliette Binoche)
Nagrody Louisa Delluca 2013: nominacja do nagrody dla najlepszego filmu
Nagrody Lumiere 2013: nominacja do nagrody dla najlepszej aktorki (Juliette Binoche)

Akcja filmu rozpoczyna się w 1915 roku. Wysłana przez rodzinę do ośrodka dla obłąkanych na południu Francji rzeźbiarka Camille Claudel (Juliette Binoche) czeka na odwiedziny swojego brata, Paula. Opuszczona przez najbliższych, dręczona obsesjami, miota się między paranoją a apatią.
Jeden z najważniejszych współczesnych francuskich reżyserów Bruno Dumont pokazuje, jak wokół bohaterki wznoszą się kolejne mury. Otaczają ją zimne ściany szpitala i pozbawieni władzy nad swoim życiem pensjonariusze. Jej zmysły wykrzywia nadwrażliwość, sprzeciw wobec losu, skazującego odmienne jednostki na zamknięcie. Smutkiem przejmuje obojętność ukochanego brata Camille, poety, zachwyconego dobrocią i mądrością Boga, a nie potrafiącego dostrzec cierpienia siostry. Claudel spędziła w ośrodku następne 30 lat życia, definitywnie zrywając ze sztuką.

 

TEASER (z angielskimi napisami):

 

ORGANIZATORZY:

Kino Pod Baranami
Fundacja New Era Art Jana Potockiego

Bookmark and Share

archiwum