kpb

Spotkanie Filozoficzne z MOCAKiem: The Square

Spotkanie Filozoficzne z MOCAK-iem:
The Square (reż. Ruben Östlund)
- pokaz przedpremierowy

wtorek, 12 września 2017, godz. 20.00
Kino Pod Baranami

 

 

Wspólnie z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zapraszamy na pierwsze Spotkanie Filozoficzne w nowym sezonie. W programie przedpremierowy pokaz laureata Złotej Palmy w Cannes - filmu The Square w reżyserii Rubena Östlunda. Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem.

 

Najnowsza produkcja Rubena Östlunda (Turysta) to przenikliwa czarna komedia, w której szwedzki reżyser w błyskotliwy, ale i autoironiczny sposób komentuje otaczającą go rzeczywistość. W rolach głównych wystąpili Claes Bang, znana m.in. z serialu Opowieść podręcznej Elisabeth Moss oraz Dominic West (Geniusz, serial The Wire). Jury tegorocznego festiwalu w Cannes przyznało The Square Złotą Palmę dla najlepszego filmu, a przewodniczący Pedro Almodóvar stwierdził, że mógłby oglądać go bez końca. Film Östlunda jest również szwedzkim kandydatem do Oscara.

Polską premierę filmu zaplanowano na 15 września 2017 roku.

 

Film zostanie zaprezentowany w ramach pierwszego z cyklu Spotkań Filozoficznych w nowym sezonie. Spotkania Filozoficzne to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 


fot. Rafał Sosin 

W dyskusji po projekcji weźmie udział krytyk i kurator sztuki, dyrektor MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Masza Potocka.

 

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK działa od 2010 roku w dawnych halach Fabryki Schindlera na Zabłociu. Prezentuje międzynarodową sztukę najnowszą, prowadzi działania edukacyjne, projekty badawcze i wydawnicze. Dwa najważniejsze cele, które stawia przed sobą Muzeum, to przedstawianie sztuki ostatnich 20 lat w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo-etycznych wartości i powiązań z codziennością.

Szczegółowe informacje na temat wystaw stałych i czasowych można znaleźć na stronie www.mocak.pl.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

THE SQUARE | THE SQUARE
reż. Ruben Östlund, Szwecja/Niemcy/Francja/Dania 2017, 142'

MFF w Cannes 2017: Złota Palma dla najlepszego filmu, Nagroda Vulcain de L'Artiste-Technicien za scenografię (Josefin Asberg)
Oscary 2018: szwedzki kandydat

Co łączy przystojnego kuratora muzeum w Sztokholmie, zafascynowaną nim amerykańską dziennikarkę, małego chłopca, którego niesłusznie posądzono o kradzież, oraz udającego małpę artystę?

Christian (Claes Bang) ma wszystko pod kontrolą. Jest atrakcyjnym mężczyzną o wielkim uroku osobistym. Niedawno się rozwiódł i lubi wdawać się w niezobowiązujące romanse, a młoda amerykańska dziennikarka (Elisabeth Moss) może okazać się jego nowym trofeum. Na co dzień Christian jest dyrektorem prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, co daje mu władzę i idealną pozycję społeczną. Do tego przykładnie opiekuje się córkami, jeździ kosztującą fortunę Teslą i wspomaga potrzebujących – zwłaszcza, jeśli nie wymaga to od niego zbyt dużego wysiłku. Jednak podczas przygotowań do premiery instalacji The Square, z którą wiąże ogromne nadzieje, utrzymanie starannie pielęgnowanego wizerunku okaże się być dla niego nie lada wyzwaniem.

 

ZWIASTUN: 

 

PARTNERZY:

Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
Szwedzki Stół Filmowy
Filozofuj!

Bookmark and Share

archiwum