kpb

One Mind - pokaz specjalny i dyskusja || Special screening & discussion

ONE MIND (reż. Edward A. Burger)
- pokaz specjalny i dyskusja

sobota, 30 września 2017, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

ONE MIND (dir. Edward A. Burger)
- special screening & discussion
Saturday, September 30, 2017, 7 p.m.
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

 

 

Zapraszamy na specjalny pokaz dokumentalnego filmu One Mind Edwarda A. Burgera, nazywanego buddyjskim odpowiednikiem Wielkiej Ciszy Philipa Gröninga. To intymna opowieść o codziennym życiu mnichów z górskiego klasztoru Zen Chan w Chinach. Po seansie odbędzie się dyskusja z udziałem mnichów chińskiej tradycji Zen.

 

Reżyser Edward A. Burger (Amongst White Clouds) żył i studiował praktyki religijne wewnątrz buddyjskich społeczności w Chinach przez ponad 15 lat. Jest pierwszym zachodnim twórcą filmowym, któremu pozwolono zarejestrować codzienne rytuały i tradycje praktykowane w odizolowanym, górskim klasztorze Zen Chan. One Mind jest nie tylko portretem mnisiej społeczności, ale i swoistym eksperymentem w buddyjskiej sztuce filmowej. Stawiając na ciszę i kontemplację, Burger chciał stworzyć nie tyle film o buddyzmie, co film buddyjski.

 

Zainspirowały go tradycyjne opowieści zen i lekcje udzielone mu przez starszych mnichów i nauczycieli w zakonie Zhenru. W efekcie, każdy rozdział filmu przedstawia wyzwania i próby, z którymi mierzy się właściwie każdy, kto próbuje stać się mądrzejszym i bardziej życzliwym człowiekiem. One Mind pokazuje, że ta podróż zaczyna się wraz ze spojrzeniem wewnątrz siebie. Niezależnie od tego w jak dalekie wyprawy człowiek wyruszy, ile gór i dolin przekroczy - prawdziwa przygoda czeka na niego wewnątrz własnego umysłu.

 

Film zaprezentowany będzie w wersji oryginalnej z angielskimi napisami.

 

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem gości - delegacji mnichów chińskiej tradycji Zen oraz jej przewodniczącego, Czcigodnego Heng Sure.

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

ONE MIND | ONE MIND
reż. Edward A. Burger, Chiny/USA 2016, 95’

One Mind prezentuje unikalny obraz życia wewnątrz jednej z najbardziej surowych i szanowanych chińskich społeczności Zen. Mnisi z klasztoru Zen Chan żyją według ścisłego kodeksu zakonnego ustalonego ponad 1200 lat temu przez patriarchów Zen w Chinach. Mieszkają na ekologicznej farmie, uprawiają herbatę, zbierają łodygi bambusa na opał i starają się żyć w harmonii z ziemią, która ich karmi. Wewnątrz tej społeczności grupa odizolowanych mnichów medytuje w ciszy przez 8 godzin dziennie.  Dokument Edwarda A. Burgera pozwala przyjrzeć się z bliska doskonale prosperującemu buddyjskiemu zakonowi w samym sercu współczesnych Chin.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum