Baranki Dzieciom: Zima 2017
BARANKI DZIECIOM: ZIMA 2017
5 listopada - 17 grudnia 2017
Kino Pod Baranami
5 listopada w Kinie Pod Baranami rozpoczyna się nowy, zimowy sezon Baranków Dzieciom - cyklu poranków filmowych dla najmłodszych widzów. Mali kinomani spędzą niedzielne przedpołudnia w towarzystwie bohaterów najpiękniejszych bajek, a po seansie wezmą udział w twórczych warsztatach.
Zima to idealna pora na pełne przygód wizyty w kinie, podczas których mali widzowie będą odkrywali świat wspólnie z bohaterami polskich i zagranicznych animacji.
Uczestnicząc w pokazie bajek o muzyce maluchy sprawdzą, kto jest najlepszym muzykiem w owadziej orkiestrze i pomogą konikowi polnemu odzyskać skrzypce. Ponownie spotkają się z Tatą Misiem i Małym Misiem - bohaterami nowego polskiego serialu dla dzieci Przytul mnie, który zakwalifikował się na Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy - najstarszy i najważniejszy festiwal animacji na świecie. Najmłodsi będą również wspólnie świętować Dzień Misia, oglądając odrestaurowane cyfrowo przygody Misia Uszatka - ulubieńca wielu pokoleń widzów, a wraz ze Smokiem Wawelskim wyruszą do Krainy Deszczowców na poszukiwania profesora Baltazara Gąbki.
W grudniu Kino Pod Baranami zaprasza na Mikołajki z Reksiem i Famigą, które rozpocznie pokaz przygód rezolutnego kundelka. To podwójna okazja do świętowania, w końcu pomysłowy Reksio obchodzi w tym roku 50. urodziny. Po projekcji, dzieci wezmą udział w śnieżnych zabawach i powitają tajemniczego gościa. Na każdego uczestnika czekać będzie upominek.
W programie nie zabraknie innych specjalnych wydarzeń. Podczas spotkania Baranków w Niemym Kinie w ramach 18. Festiwalu Filmu Niemego, maluchy spróbują swoich sił w tworzeniu animacji poklatkowej oraz zobaczą legendarną Podróż na Księżyc z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu SALK. Po seansie, wspólnie skomponują i wykonają muzykę do fragmentu filmu. W ramach festiwalu Sputnik nad Krakowem, Baranki odwiedzą Rosję, gdzie najmłodszych powita Miś Puszatek.
Po wszystkich seansach filmowych na dzieci czekają zajęcia artystyczne, które będą okazją do odkrycia swoich talentów oraz rozwijania wyobraźni. Warsztaty odwołują się do tematyki obejrzanych wcześniej bajek, a prowadzone są przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę animatorów oraz zaprzyjaźnionych artystów. W zimowej edycji maluchy wezmą udział m.in. kreatywnych zajęciach plastycznych oraz będą wspólnie muzykować podczas uwielbianych przez nie warsztatów bębniarskich.
Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to niepowtarzalna okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów.
Dodatkowo każdy mały widz otrzyma pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który może z dumą powiesić na ścianie swojego pokoju.
BILETY: 11 zł
Mikołajki z Reksiem i Famigą - 15 zł
Baranki w niemym kinie II: Muzyka w niemym kinie - 15 zł
Zachęcamy do polubienia strony Baranków na Facebooku.
Partnerzy cyklu:
Cykl polecają:
KINO POD BARANAMI – MIEJSCE PRZYJAZNE MALUCHOM
Kino Pod Baranami dziewięciokrotnie uhonorowane zostało tytułem Miejsca Przyjaznego Maluchom! Jest to dla nas zaszczytne wyróżnienie, a zarazem gwarancja dla Państwa pociech, że są dla nas tak samo ważni jak dorośli widzowie.
PROGRAM:
niedziela, 5 listopada 2017, godz. 11.00 REKSIO I ŚWIERSZCZ KOMAR I ORKIESTRA SKRZYPCE PASIKONIKA Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować. niedziela, 12 listopada 2017, godz. 11.00 Kultowy serial animowany na podstawie książki autorstwa Stanisława Pagaczewskiego pod tym samym tytułem. Słynny badacz, Baltazar Gąbka, wyrusza do Krainy Deszczowców w celu obserwacji obyczajów żab latających oraz zebrania nowych informacji do swojej pracy. Jego długa nieobecność w ojczyźnie zaniepokoiła księcia Kraka, który rozkazał zorganizować ekspedycję, mającą na celu sprowadzenie naukowca do kraju. Z Krakowa na ratunek wyrusza ekspedycja, w której skład wchodzą Smok Wawelski oraz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka (nadworny kucharz). Wyruszają oni do Krainy Deszczowców samochodem-amfibią. Ich tropem podąża szpieg z Krainy Deszczowców, Don Pedro de Pommidore. Odcinki: SMOK EXPEDITION | W ZBÓJECKIM OBOZIE | W KRAINIE KRÓLA SŁONECZKO | PRZEZ KRAJ DESZCZOWCÓW | ZDOBYCIE PAŁACU | DON PEDRO | KIERUNEK KRAKÓW
BAJKI O ZWIERZĄTKACH I MUZYCE – zestaw bajek, 40’
+ warsztaty bębniarskie
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1982
Reksio nie może słuchać śpiewu ptaków, bo przeszkadza mu dziwny dźwięk. W poszukiwaniu źródła tego dźwięku demoluje swoją budę. Okazuje się, że ten denerwujący dźwięk to głos świerszcza. Kiedy jednak przychodzi zima, koło budy wyje wiatr, granie świerszcza wprowadza Reksia w przyjemny nastrój.
reż. Józef Byrdy, Polska 1989
Oparta na wierszowanej opowieści bajka o rywalizacji muzycznej pomiędzy komarem a konikiem polnym. Zwaśnieni rywale godzą się dopiero występując wspólnie w orkiestrze, gdzie dla obu jest miejsce.
reż. Edward Wątor, Polska 1989
Wiatr porwał pasikonikowi jego ukochane skrzypce. Biedronka, żuk i pasikonik wyruszają na poszukiwanie zguby. Odnajdują skrzypce wplątane w pajęczynę. Zdenerwowany pająk nie chce ich oddać. Skrzypce same uwalnia się z pułapki i trafiają do rąk konika polnego.
PORWANIE BALTAZARA GĄBKI - zestaw bajek
reż. Stanisław Dülz, Alfred Ledwig, Władysław Nehrebecki, Edward Wątor, Wacław Wajser, Polska 1969-70, 50’
+ warsztaty plastyczne
Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.
niedziela, 19 listopada 2017, godz. 11.00
PRZYTUL MNIE - zestaw bajek
reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 40’
+ warsztaty plastyczne
Tata Miś i Mały Miś żyją w lesie, w którym nigdy się nie nudzą. Każdy dzień przynosi nową przygodę. Charyzmatyczny a przy tym nieco niezdarny Tatuś oraz czuły i energiczny Miś rozbawią, rozśmieszą i wyciągną pomocną łapę do wielu leśnych zwierząt. Razem odkrywają czym jest przyjaźń, otwartość oraz odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak uczą się, że dzieląc się z innymi, sami stajemy się bogatsi.
Przytul mnie to podnoszący na duchu serial dla dzieci, pokazujący relację między ojcem i synem. W zabawny, a jednocześnie prawdziwy sposób portretuje wyjątkową więź między Tatą Misiem, a jego małym synkiem. Animacja uczy dzieci i rodziców uważności na małe gesty i słowa, dzięki którym tworzymy i utrzymujemy dobre relacje z innymi.
Odcinki: CZASEM | KŁOPOTY Z BRZUSZKIEM | MÓJ TATA JELEŃ | NOWY SĄSIAD | ZIMA ZŁA | ZIMOWY SEN | TRUDNA SZTUKA | TAMA
Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Karlińska, absolwentka Sztuki Ogrodowej na Uniwersytecie Rolniczym, projektantka ogrodów, z zamiłowania florystka i plastyczka.
niedziela, 26 listopada 2017, godz. 11.00
DZIEŃ MISIA
NOWE PRZYGODY MISIA USZATKA - zestaw bajek
reż. Lucjan Dembiński, Eugeniusz Ignaciuk, Dariusz Zawilski, Polska 1962-1980, 45'
+ zajęcia plastyczne z Joanna tworzy & OLEK
Kultowy serial o przygodach Misia Uszatka i jego przyjaciół: Prosiaczka, Króliczków, Zajączka i psa Kruczka. Serial ma charakter edukacyjny - uczy najmłodszych widzów tolerancji, uczciwości i zasad dobrego wychowania.
Odcinki: MIŚ USZATEK | ŻÓŁTA KOPERTA | KTO WSTAŁ LEWĄ NOGĄ | KRYJÓWKA | BYŁEM TU PIERWSZY
Materiał pochodzi z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.
Zajęcia plastyczne poprowadzi duet: Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) oraz Olek Rajewski (OLEK).
Joanna Żyłowska jest projektantką i pedagogiem, absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE.
Olek Rajewski to rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Mentor w leśnym przedszkolu Dzika osada oraz animator w Planecie zabawy.
niedziela, 3 grudnia 2017
MIKOŁAJKI Z REKSIEM I FAMIGĄ
REKSIO - zestaw bajek
reż. Józef Ćwiertnia, Romuald Kłys, Polska 1979-87, 40’
Przygody ulubieńca wielu pokoleń małych widzów - rezolutnego kundelka Reksia i jego przyjaciół. Mały piesek pomaga w jesiennym zbiorze owoców, pomaga przetrwać głodującym ptakom, uczy się jeździć na łyżwach i opiekuje się rannym bocianem.
Odcinki: REKSIOWA JESIEŃ | REKSIOWA ZIMA | REKSIO ŁYŻWIARZ | REKSIO I BOCIAN
FAMIGA: ŚNIEŻNE ZABAWY - czas trwania: 20’
Nawet jeśli na zewnątrz zabraknie śniegu, w Kinie czeka nas zimowa zabawa mroźnymi chusteczkami i prawdziwa bitwa na śnieżki! Radosne Śnieżynki wprowadzą dzieci w świąteczny klimat i przygotują na wizytę wyjątkowego Gościa.
WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA - czas trwania: ok. 40’
Na koniec śnieżnej zabawy Kino odwiedzi Święty Mikołaj, wręczy każdemu dziecku upominek oraz zbierze zamówienia na przyszły rok.
FAMIGA - zajęcia, warsztaty, urodziny, Sala Doświadczania Świata
Famiga zajmuje się organizacją imprez oraz niezapomnianych urodzin dla dzieci w swoich siedzibach oraz wyjazdowo. Dodatkowo w Famidze na ulicy Wrocławskiej znajduje się sensoryczna Sala Doświadczania Świata - zupełnie inna i nietypowa przestrzeń zabawy oraz edukacji opartej na zmysłach.
W ofercie znajdują się także zajęcia adaptacyjne i ogólnorozwojowe dla maluszków od 0 do 3 lat wraz z opiekunem!
Famiga - Sala Doświadczania Świata - ul. Wrocławska 55, Kraków
Famiga - Sala Warsztatowa - ul. Starowiślna 55/4, Kraków
niedziela, 10 grudnia 2017
BARANKI W NIEMYM KINIE
- 18. Festiwal Filmu Niemego
11.00 - 12.00 BARANKI W NIEMYM KINIE I - HISTORIA KINA
Jak narodziło się kino? Co to jest zootrop, praksinoskop? Jak poruszyć Ptaszka w Klatce?
Dzięki prostym, a jakże odkrywczym wynalazkom dzieci poznają sposoby wprawiania obrazów w ruch i dowiedzą się jak działają optyczne urządzenia wykorzystywane przez pionierów kina. Najmłodsi wspólnie skonstruują własną camera obscura i stworzą animacje poklatkowe.
Zajęcia poprowadzi - związana z Cricoteką - artystka i animatorka, Justyna Droń, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.
12.15 - 13.00 BARANKI W NIEMYM KINIE II - MUZYKA
W czasach kina niemego muzyka do filmów wykonywana była na żywo, podczas projekcji - przez taperów bądź zespołu, czy orkiestry.
Aby najmłodsi widzowie poznali atmosferę kin tamtych lat, zespół SALK zaprezentuje im muzykę do kultowego filmu z 1902 roku, Podróży na Księżyc, przygotowaną specjalnie na tę okazję. Na zakończenie, dzieci wraz z zaproszonymi muzykami spróbują przygotować i wykonać akompaniament do krótkiego fragmentu filmu.
Pokaz pod patronatem Instytutu Francuskiego.
PODRÓŻ NA KSIĘŻYC | A TRIP TO THE MOON | LE VOYAGE DANS LA LUNE
reż. Georges Méliès, Francja 1902, 15'
Sześciu badaczy zostaje wysłanych w lot na Księżyc. Ich statkiem kosmicznym jest olbrzymi pocisk, wystrzelony ze specjalnie skonstruowanej armaty. Lądowanie na Srebrnym Globie przebiega w dość nieoczekiwany sposób - lśniąca rakieta wbija się w oko ziemskiego satelity. Jednak prawdziwe niespodzianki czekają astronautów dopiero pod powierzchnią Księżyca - członkowie ekspedycji natrafiają tam na gigantyczne grzyby oraz niezbyt przyjaźnie usposobionych Selenitów. W starciu z nimi egzamin zdaje pewien elegancki element garderoby.
Podróż na Księżyc to pierwszy w historii film science fiction. Przyniósł on międzynarodową sławę jego twórcy Georges'owi Mélièsowi - iluzjoniście, jednemu z ojców kina, prekursorowi efektów specjalnych, który wniósł do sztuki filmowej magię i ekstrawaganckie pomysły. Powstały dwie wersje obrazu: czarno-biała oraz barwna, ręcznie kolorowana, która aż do 1993 roku była uznawana za zaginioną. Odnaleziona w barcelońskiej Filmoteca de Catalunya, została odrestaurowana w 2011 roku i udostępniona publiczności. Teraz również widzowie mają okazję cieszyć się Podróż na Księżyc w kolorze.
SALK zaistniał w pokoju, dosłownie. Pełna nazwa: Selkie & Lighthouse Keepers, stworzona została w tym samym pomieszczeniu, w którym w dalszym ciągu powstają pierwsze szkice utworów. SALK to elektroniczna ryba głębinowa, stworzona przez trzech muzyków i poetę. Zespół powstał pod koniec 2015 roku w Krakowie i w piątym miesiącu swojego istnienia dołączył do szeregów warszawskiej wytwórni NEXTPOP. 21 kwietnia ukazał się ich debiutancki album "Matronika".
W samym tylko 2017 roku SALK miał okazję wystąpić na imprezach takich jak Open'er Festival, Off Festival, Spring Break, Seazone Showcase, Alterfest czy Warsaw Music Week. W sierpniu zespół odwiedził Islandię, gdzie zagrał trzy koncerty, w tym jeden na festiwalu Fiskidagurinn Mikli, czyli Festiwalu Ryb.
Skład:
Kamilem Kwidziński - teksty
Marcela Rybska - wokal, instrumenty klawiszowe
Michał Sarapata - bas, syntezator
Mateusz Sarapata - elektronika, efekty dźwiękowe
niedziela, 17 grudnia 2017
BARANKI W ROSJI
- Sputnik nad Krakowem - 11. Festiwal Filmów Rosyjskich
MIŚ PUSZATEK
reż. Fiodor Chitruk, ZSRR 1969-72, 48’
+ zajęcia plastyczne z Joanna tworzy & OLEK
Film jest adaptacją rosyjskiej wersji przygód Kubusia Puchatka, autorstwa Borisa Zachodera. Rosyjski Kubuś, jak i jego zagraniczni koledzy, uwielbia miód, przyjaźni się z Prosiaczkiem, Królikiem i Kłapouchym, i mieszka w Zaczarowanym Lasku. Jest wiecznym optymistą, poetą i filozofem, a także autorem wielu genialnych cytatów.
Zajęcia plastyczne poprowadzi duet: Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) oraz Olek Rajewski (OLEK).
Joanna Żyłowska jest projektantką i pedagogiem, absolwentką krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE.
Olek Rajewski to rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych. Mentor w leśnym przedszkolu Dzika osada oraz animator w Planecie zabawy.