kpb

Wieczór Instytutu Cervantesa - Podróż donikąd

Instytut Cervantesa raz w miesiącu prezentuje w Kinie Pod Baranami film hiszpańskojęzyczny. Produkcje najczęściej nieznane z polskich ekranów albo prezentowane na pokazach specjalnych.

Fernando Fernán-Gómez - reżyser, pisarz i dramaturg - zmarł 21 listopada br. w Madrycie. Składając hołd znakomitemu artyście zapraszamy na pokaz PODRÓŻY DONIKĄD. Ten nieznany polskiej publiczności obraz jest uważany za jeden z najważniejszych filmów w bogatym dorobku artystycznym Hiszpana.

Pokaz odbędzie się we wtorek, 11 grudnia, o godz. 19.15.

film w wersji oryginalnej z polskimi napisami

Bilety: 10 zł


PODRÓŻ DONIKĄD | EL VIAJE A NINGUNA PARTE
reż. Fernando Fernán Gómez, Hiszpania 1986, 140’
pokaz z DVD

Nagrody Goya 1987
najlepszy film
najlepszy reżyser - Fernando Fernán-Gómez
najlepszy scenariusz - Fernando Fernán-Gómez


Nagrody Saint Jordi 1987
najlepszy film

Fernando Fernán-Gómez - znakomity pisarz i dramaturg, a równocześnie reżyser kilkudziesięciu filmów i przedstawień teatralnych, kojarzy się w Polsce przede wszystkim ze swoim dorobkiem aktorskim. Grał w filmach Carlosa Saury (Anna i wilki i Mama ma sto lat), w Duchu roju czy w Belle Époque

Podróż donikąd jest jednym z jego najsłynniejszych autorskich dokonań. Został nakręcony w 1987 r. na podstawie jego własnej powieści. Uznany w Hiszpanii za najlepszy film roku.  

Film opowiada o niewielkiej grupie wędrownych komików, którzy szukając zarobku objeżdżają ze swoim repertuarem hiszpańskie wioski. Ten liryczny film znakomicie miesza ze sobą tragedię i komedię. Odmalowuje portret biednej frankistowskiej Hiszpanii, ale równocześnie kontruje go obrazem cieszących się życiem artystów przywołujących postacie z filmów Felliniego.

Bookmark and Share

archiwum