kpb

Szron - pokaz filmu z dyskusją (MOS)

SZRON (reż. Šarūnas Bartas)
- pokaz filmu z dyskusją

piątek, 16 lutego 2018, godz. 18.00
Małopolski Ogród Sztuki

 

 


W piątek, 16 lutego, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalny, premierowy pokaz litewskiego kandydata do Oscara, filmu Szron Šarūnasa Bartasa z udziałem Vanessy Paradis i Andrzeja Chyry. 

 

Szron to historia dwojga litewskich wolontariuszy, którzy wyruszają z pomocą humanitarną na teren zbrojnego konfliktu. Reżyser Šarūnas Bartas stworzył powściągliwą i przez to tym bardziej poruszającą opowieść o wojnie we wschodniej Ukrainie. Wpisał ją w wizualnie chłodne kino drogi, którego bohaterowie przechodzą swoisty proces inicjacji. W realizację tej francusko-litewsko-ukraińskiej koprodukcji włączyła się także Polska. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. Andrzej Chyra i francuska aktorka Vanessa Paradis oraz naturszczycy – biorący udział w działaniach wojennych żołnierze i obserwujący sytuację na froncie dziennikarze. W tle wybrzmiewa niepokojąca muzyka autorstwa Pawła Mykietyna. Film miał swoją premierę podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Cannes, w sekcji Quinzaine des Réalisateurs i był litewskim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja, w której wezmą udział:
- Maria Blicharska, jedna z producentek filmu
- Zbigniew Rokita, redaktor dwumiesięcznika Nowa Europa Wschodnia, który publikował również m.in. w Tygodniku Powszechnym, Polityce i Miesięczniku Znak.
Rozmowę poprowadzi Michał Lesiak - filmoznawca, redaktor Czasopisma EKRANy, wykładowca w Krakowskiej Szkole Filmowej.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

22 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online. 

 

O FILMIE:

SZRON | FROST
reż. Šarūnas Bartas, Litwa/Francja/Ukraina/Polska 2017, 120’

Oscary 2018: litewski kandydat do nagrody dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
MFF w Cannes 2017: sekcja Quinzaine des Réalisateurs

Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Szron zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O mało widowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach. 

 

ZWIASTUN:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum