kpb

Gdyńska Szkoła Filmowa - The Best Of - pokaz i spotkanie z Anną Dymną

GDYŃSKA SZKOŁA FILMOWA - THE BEST OF
- pokaz filmów krótkometrażowych i spotkanie z Anną Dymną

czwartek, 5 kwietnia 2018, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

W czwartek, 5 kwietnia, zapraszamy na pokaz najlepszych filmów krótkometrażowych autorstwa absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W programie wyróżniona w Gdyni Matka Łukasza Ostalskiego, wielokrotnie nagradzany Dzień babci Miłosza Sakowskiego, prezentowany w Cannes Koniec widzenia Grzegorza Mołdy oraz dokument Macieja Millera Między nami. Po seansie odbędzie się spotkanie z aktorką, Anną Dymną.

Polskie kino krótkometrażowe przeżywa prawdziwy renesans za sprawą wyjątkowo utalentowanych debiutantów. Wśród nich są również studenci i absolwenci Gdyńskiej Szkoły Filmowej, których wielokrotnie nagradzane produkcje będzie można zobaczyć w Kinie Pod Baranami.

W ramach pokazu studenckich etiud filmowych na ekranie pojawi się Danuta Stenka jako tytułowa Matka w krótkometrażowym dramacie Łukasza Ostalskiego. Opowieść o kobiecie próbującej uratować uzależnionego od narkotyków syna spotkała się z uznaniem m.in. podczas festiwalu w Gdyni w 2013 roku, zdobywając wyróżnienie w Konkursie Młodego Kina. Anna Dymna, Łukasz Simlat i rozpoczynający swoją karierę Mateusz Nędza poruszą serca widzów w obsypanym nagrodami filmie Dzień babci Miłosza Sakowskiego, który zachwycił uczestników Warszawskiego Festiwalu Filmowego. To przejmująca, ale i pełna humoru historia dwojga ludzi, dla których przypadkowe spotkanie okazuje się być prawdziwym zrządzeniem losu. Koniec widzenia to dyplomowy film Grzegorza Mołdy, który znalazł się w prestiżowym gronie 9 filmów krótkometrażowych prezentowanych na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes. Opowiada o pracownicy warsztatu samochodowego, która musi dokonać dramatycznego wyboru chcąc uratować swojego chłopaka przed więzieniem.
W programie znalazł się również krótkometrażowy film dokumentalny Macieja Millera Między nami przedstawiający dramatyczne losy dwojga ludzi, którzy tuż przed narodzinami swojego dziecka decydują się na rozstanie.

 

Gościem pokazu będzie jedna z najbardziej cenionych polskich aktorek, rzadko pojawiająca się dziś na wielkim ekranie Anna Dymna, odtwórczyni jednej z głównych ról w filmie Dzień babci. Spotkanie poprowadzi Jerzy Armata.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy)

 

O FILMACH:
(całkowity czas trwania projekcji: 105’)

MATKA | MATKA
reż. Łukasz Ostalski, Polska 2013, 30’

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2013: wyróżnienie specjalne w Konkursie Młodego Kina (Łukasz Ostalski)
MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2013: najlepszy film fabularny w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2013: wyróżnienie w Konkursie Krótkometrażowych Debiutów Fabularnych

Małgorzata – na co dzień ważny polityk – jedzie do domu nad jeziorem. Jej syn, narkoman, potrzebuje pomocy. Zdesperowana kobieta prosi o wsparcie córkę. Na miejscu odkrywają półprzytomnego chłopaka i młodą dziewczynę. W obliczu tragedii ich wzajemne relacje komplikują się ujawniając skrywane urazy. Matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu.

 

KONIEC WIDZENIA | KONIEC WIDZENIA
reż.. Grzegorz Mołda, Polska 2017, 15’

MFF w Cannes 2017: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2017: Konkurs Filmów Krótkometrażowych
Krakowski Festiwal Filmowy 2017: Konkurs Polski
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2017: Jantar za montaż filmu krótkometrażowego (Bartłomiej Piasek, Piotr Wójcik)

Marta pracuje w warsztacie samochodowym ojca. Kiedy jej chłopak zostaje aresztowany, wspólnie starają się mu pomóc. Sytuacja się komplikuje, kiedy Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia pewien sekret. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym.

 

MIĘDZY NAMI | MIĘDZY NAMI
reż. Maciej Miller, Polska 2017, 30’

Camerimage 2017: Konkurs Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych

Przejmujący dokument o parze dwudziestolatków spodziewających się dziecka. Pod wpływem napięć i emocji decydują się rozstać, a dziecko oddać do adopcji. Nie jest im z tym łatwo. Do porodu zostały dwa miesiące, a między nimi dochodzi do rozmów i przeżyć kluczowych dla całego ich życia.

 

DZIEŃ BABCI | DZIEŃ BABCI
reż. Miłosz Sakowski, Polska 2015, 30’

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2015: Konkurs Młodego Kina
Warszawski Festiwal Filmowy 2015: Nagroda Publiczności dla najlepszego filmu krótkometrażowego
Festiwal Dwa Brzegi 2015: najlepszy film w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" 2015: Jantar za krótkometrażowy film fabularny, Nagroda Dziennikarzy za film krótkometrażowy
MFF T-Mobile Nowe Horyzonty 2016: Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych
Krakowski Festiwal Filmowy 2016: Konkurs Polski
Nagrody Polskiego Kina Niezależnego (OFFskary) 2016: 2 nominacje - najlepsza aktorka (Anna Dymna), najlepszy scenariusz
Short Waves 2016: Krajowa Siódemka

Tomek próbuje wyłudzić od starszej pani pieniądze metodą „na wnuczka”. Jest przekonany, że wszystko idzie dobrze, kiedy nagle kobieta demaskuje go i zamyka w mieszkaniu. Niedołężna staruszka proponuje oszustowi układ. Chłopak dostanie pieniądze, jeśli będzie udawał jej wnuka przed pracownikiem socjalnym, który przyjdzie sprawdzić, czy kobieta ma opiekę rodziny…

 

SPOT:

Bookmark and Share

archiwum