kpb

Spotkanie Filozoficzne: 120 uderzeń serca

SPOTKANIE FILOZOFICZNE
120 uderzeń serca (reż. Robin Campillo)
czwartek, 17 maja 2018, godz. 19.45
Kino Pod Baranami

 


(c) Celine Nieszawer

 

W czwartek, 17 maja, zapraszamy na kolejne Spotkanie Filozoficzne. W programie pokaz filmu 120 uderzeń serca Robina Campillo - wielokrotnie nagradzanej opowieści o walce młodych aktywistów z epidemią AIDS.

 

120 uderzeń serca to fascynująca opowieść o działaczach paryskiej grupy ACT UP, która w najbardziej dramatycznych latach epidemii AIDS we Francji uciekała się do niekonwencjalnych, a nawet desperackich metod w walce o dostęp do najpotrzebniejszych leków. Film uhonorowano sześcioma Cezarami oraz Nagrodą Jury na festiwalu w Cannes, został również okrzyknięty najlepszym filmem Festiwalu All About Freedom.

 

Zwycięski film „120 uderzeń serca” pokazuje rozgorączkowaną Europę przed erą Internetu, kiedy inaczej wyglądały relacje między ludźmi. Ta nadaktywność bohaterów staje się dla nich najlepszym sposobem na życie. - Tadeusz Sobolewski w imieniu Jury Festiwalu All About Freedom 

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem, którą poprowadzi dr hab. Joanna Hańderek.

 

Film zostanie zaprezentowany w ramach cyklu Spotkań Filozoficznych. Spotkania Filozoficzne to okazja do rozmowy o filozofii, kulturze i kinie. Celem spotkań jest spojrzenie na najnowsze światowe premiery z pogłębionej perspektywy.

 

dr hab. Joanna Hańderek - adiunkt w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się: filozofią kultury i filozofią współczesności, ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji, gender i multikulturalizmu. Autorka Metamorfozy i muzea, Czas i spotkanie. Od 2013 roku organizuje cykl wykładów i spotkań poświęconych wykluczeniu Kultura wykluczenia?, oraz konferencji Filozofia technologii. Prezeska stowarzyszenia Rewersy kultury, redaktorka racjonalista.tv, członkini Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzi również zajęcia dla licealistów, oraz dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z kotką na kolanach pisze filozoficznego bloga.

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

 

O FILMIE:

120 UDERZEŃ SERCA | 120 BATTEMENTS PAR MINUTE
reż. Robin Campillo, Francja 2017, 143'


(c) Celine Nieszawer

Cezary 2018: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny (Robin Campillo), najlepsza drugoplanowa rola męska (Antoine Reinartz), najlepszy debiut aktorski (Nahuel Pérez Biscayart), najlepszy montaż, najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa
MFF w Cannes 2017: konkurs główny, Nagroda Jury (Robin Campillo), Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, Nagroda François Chalais, Palma 'Queer'
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: najlepszy montaż
MFF w San Sebastián 2017: najlepszy film
Nagroda LUX 2017: oficjalna selekcja
Festiwal All About Freedom 2017: najlepszy film

Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.

W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. 120 uderzeń serca to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90 – tych: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

 

ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

PATRONI MEDIALNI:

             

Bookmark and Share

archiwum