kpb

Filmoterapia z SENSEM: Singielki (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
SINGIELKI (re¿. A. Relea, M. Guiu)
- pokaz filmu z dyskusj±

wtorek, 30 pa¼dziernika 2018, godz. 18.45
Ma³opolski Ogród Sztuki

 

 

Kino Pod Baranami go¶ciæ bêdzie nowy dyskusyjny klub filmowy Filmoterapia z SENSEM prezentuj±cy dokumentalne filmy prowokuj±ce do rozmowy o ludzkich emocjach. We wtorek, 30 pa¼dziernika, podczas pierwszego spotkania w sali kinowej w Ma³opolskim Ogrodzie Sztuki zobaczycie film Singielki w re¿yserii Ariadny Relei i Mariony Guiu opowiadaj±cy o ¿yciu kobiet, które z ró¿nych powodów nie znalaz³y partnera. Zapraszamy!

 

Dokumentalistki Ariadna Relea i Mariona Guiu w swoim najnowszym filmie przygl±daj± siê wspó³czesnym singielkom. W ci±gu czterech lat ¶ledz± losy piêciu kobiet, próbuj±c umocowaæ je w szerszych przemianach spo³ecznych. Twórczynie filmu poszukuj± czynników, które sprawi³y, ¿e koncepcja wielkiej, romantycznej mi³o¶ci na ca³e ¿ycie odchodzi w przesz³o¶æ. Wskazuj± na indywidualne cechy partnerów oraz ich oczekiwania, demografiê, wykszta³cenie, emancypacjê, feminizm, opresyjno¶æ pañstwa, wiek, a nawet kryzys mêsko¶ci. Ich dzie³o to niezwykle wnikliwa próba odpowiedzenia na pytanie czy kto¶ jeszcze wierzy w ksiêcia na bia³ym koniu.

 

Wspó³cze¶nie warunki ¿ycia i sposób organizacji zwi±zków heteroseksualnych sprawiaj±, ¿e kobietom i mê¿czyznom jest trudniej ukierunkowaæ swoje potrzeby. Maj± problem z tym, ¿eby mówiæ wprost o swoich uczuciach. W przesz³o¶ci istnia³ szereg kodów i rytua³ów, które pozwala³y na mi³osne wyznania i gesty. Dzisiaj te kody i rytua³y zniknê³y zmieniaj±c zupe³nie regu³y gry. - Eva Illouz, socjolog

 

Po seansie Martyna Zimorska i Diana Sa³acka porozmawiaj± o filmie z naszym go¶ciem, Katarzyn± Dewer±.

 

Pokaz odbêdzie siê w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Ma³opolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

GO¦CIE:

Katarzyna Dewera - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagielloñskiego i dwóch uczelni wy¿szych w USA: Montclair State University i Rutgers State University. Posiada szerokie do¶wiadczenie w pracy z pacjentami z ró¿nych grup etnicznych i kulturowych. Prowadzi psychoterapiê indywidualn± oraz terapiê par w jêzyku polskim i angielskim. Jest równie¿ nauczycielem psychologii w szkole miêdzynarodowej z programem IB w Krakowie.

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagielloñskiego. Pracuje z osobami zagro¿onymi wykluczeniem spo³ecznym. Prowadzi psychoterapiê indywidualn± w prywatnym gabinecie.

Diana Sa³acka - filozof i politolog z wykszta³cenia, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje siê od pocz±tku studiów. Z ramienia Against Gravity zajmuje siê cyklem filmoterapii.

 

BILETY:

20 z³ (normalny) | 15 z³ (ulgowy) | 14 z³ (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wej¶ciem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

Do kina przychodzi siê po emocje, ale równie¿ ze swoimi w³asnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM ³±czy te dwa ¶wiaty. Uczestnicy kolejnych spotkañ w Kinie Pod Baranami bêd± rozmawiaæ o kwestiach fundamentalnych dla naszego ¿ycia i dobrego funkcjonowania w ¶wiecie, takich jak: mi³o¶æ, pasja, samotno¶æ, zmiana. Polem dyskusji bêd± filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiaj± ludzkie ¿ycie. Projekcjom filmowym towarzyszyæ bêd± rozmowy z zaproszonymi go¶æmi pozwalaj±ce konfrontowaæ odczucia oraz ¶wiatopogl±dy. G³ównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób mo¿na wykorzystywaæ film jako narzêdzie do pracy z w³asnymi emocjami.

Podczas listopadowego spotkania Filmoterapii z SENSEM zobaczymy dokumentalny film Dzieciñstwo opowiadaj±cy o norweskim przedszkolu, w którym dzieci mog± byæ sob±.

 

O FILMIE:

SINGIELKI | SINGLED [OUT]
re¿. Ariadna Relea, Mariona Guiu, Hiszpania/Turcja 2017, 80'

15. Millennium Docs Against Gravity Festival: oficjalna selekcja

Bratnia dusza, partner, ch³opak, m±¿ – ka¿da z bohaterek inaczej definiuje przedmiot swoich poszukiwañ, ale nie mo¿e go znale¼æ. Pochodz± z ró¿nych miejsc na ¶wiecie (Szanghaj, Melbourne, Barcelona i Stambu³), skoñczy³y 30 lat, s± wykszta³cone i atrakcyjne, ale pomimo regularnego korzystania z serwisów randkowych i innych bardziej tradycyjnych form kojarzenia par, nie s± w stanie zbudowaæ d³ugotrwa³ej relacji. Czy s± same temu winne czy te¿ win± obarcza je spo³eczeñstwo? Dlaczego nie mog± znale¼æ partnera, a mo¿e dlaczego w ogóle musz± go szukaæ? Czy szukaj± mê¿czyzny, który jeszcze nie istnieje, czy te¿ to mê¿czy¼ni poszukuj± kobiet, które ju¿ przesta³y istnieæ?

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

WSPÓ£ORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum