kpb

Filmoterapia z SENSEM: Lubow - miłość po rosyjsku

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
LUBOW - MIŁOŚĆ PO ROSYJSKU (reż.
Staffan Julén)
- pokaz filmu z dyskusją

wtorek, 26 lutego 2019, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

 

We wtorek, 26 lutego, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na kolejne spotkanie z cyklu Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie znakomity dokument Lubow - miłość po rosyjsku, a po seansie dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

 

O ile uczucie miłości jest prawdopodobnie uniwersum kultury, a towarzyszące mu reakcje fizjologiczne w mniejszym lub większym stopniu są wspólne wszystkim mieszkańcom ziemi, to doświadczenie, świadomość i pamięć uczucia różni się międzykulturowo, międzyjednostkowo i – jak sugeruje film Staffana Juléna – międzynarodowo. Dla „rosyjskiej duszy” miłość bowiem niemal nierozerwalnie wiąże się z cierpieniem. Dokument Lubow - miłość po rosyjsku to próba odnalezienia odpowiedzi na pytanie dlaczego właściwie w rosyjskiej kulturze ci, którzy kochają muszą być w jakimś stopniu nieszczęśliwi. Zagadkę próbuje rozwikłać uhonorowana literacką Nagrodą Nobla ceniona pisarka Swietłana Aleksijewicz, znana polskim czytelnikom za sprawą takich książek jak Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka czy Wojna nie ma w sobie nic z kobiety (Wyd. Czarne). Lubow - miłość po rosyjsku to rozgrywający się na przestrzeni kilku lat filmowy zapis jej podróży po Rosji i Białorusi, rozmów ze zwykłymi ludźmi na temat tego czym jest dla nich miłość i czy jest im jeszcze potrzebna.

 

Po seansie odbędzie się dyskusja z dr Magdaleną Śmieją, psycholożką z Zakładu Psychologii Społecznej w Instytucie Psychologii UJ i Agnieszką Boisse, psychoterapeutką par. Dyskusję poprowadzą psycholożka i psychoterapeutka Martyna Zimborska i filozofka i politolożka Diana Sałacka.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

20 zł (normalny) | 15 zł (ulgowy) | 14 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

GOŚCIE:

Dr Magdalena Śmieja - psycholog, pracuje w Zakładzie Psychologii Społecznej w Instytucie Psychologii UJ. Zajmuje się badaniami inteligencji emocjonalnej oraz psychologią bliskich związków.

Agnieszka Boisse - psycholożka i psychoteraputka, na stałe współpracująca z Kliniką Małżeńską Małopolskiego Centrum Psychoterapii, prowadzi również prywatną praktykę, specjalizuje się w terapii par i małżeństw oraz psychoterapię indywidualną osób dorosłych i młodzieży.

 

PROWADZĄCE:

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.

Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.

 

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM łączy te dwa światy. Uczestnicy kolejnych spotkań w Kinie Pod Baranami będą rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwalające konfrontować odczucia oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

 

O FILMIE:

LUBOW - MIŁOŚĆ PO ROSYJSKU | LYUBOV - KÄRLEK PÅ RYSKA
reż. Staffan Julén, Szwecja/Białoruś 2017, 89'

Miłość szczęśliwa nie należy do wielkich tematów literatury rosyjskiej. Wojna, cierpienie, absurd życia czy inne egzystencjalne problemy owszem. Dlatego pisząca po rosyjsku białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz, która sama do tej pory nie zajmowała się tematyką miłości, przeprowadziła szereg wywiadów z Rosjanami, by w filmowym kadrze uchwycić tę nieznaną część rosyjskiej duszy. W miejsce wielkich bohaterów Dostojewskiego i Tołstoja, Aleksijewicz wprowadza zwyczajnych emerytów, nowożeńców, fryzjerkę, etnolożkę, malarza, tłumaczkę i innych, którzy przeżyli miłość i dziś, starannie dobierając słowa, próbują opowiedzieć, czym było to doświadczenie. Pisarka staje się wrażliwym medium, dzięki któremu często introwertyczni, głęboko skryci rozmówcy, zaczynają przemawiać literaturą.

 

ZWIASTUN z napisami w j. angielskim:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum