kpb

Orzeł - pokaz odrestaurowanej wersji filmu z okazji 60. lecia premiery

ORZEŁ (reż. Leonard Buczkowski)
- pokaz odrestaurowanej wersji filmu z okazji 60. lecia premiery

wtorek, 5 marca 2019, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 

W sześćdziesiątą rocznicę premiery, zapraszamy na specjalny pokaz odrestaurowanej wersji filmu Orzeł Leonarda Buczkowskiego - pełnej dramatycznych zwrotów akcji opowieści o skazanej na samą siebie załodze polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł.

 

Emocjonujący, a zarazem kameralny (bo ograniczający się głównie do ciasnych przestrzeni łodzi podwodnej) film Leonarda Buczkowskiego, reżysera niezapomnianych Zakazanych piosenek i Skarbu, oparty jest na prawdziwej historii brawurowej ucieczki polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł z internowania w Tallinie oraz jego przedarcia się przez cieśniny duńskie do Anglii jesienią 1939 r. Samotny wyczyn Orła stał się dla Polaków symbolem heroicznej walki z niemieckim najeźdźcą i znakiem nadziei na odzyskanie wolności.


Nad scenariuszem do filmu Leonard Buczkowski pracował wspólnie z lotnikiem i popularnym pisarzem Januszem Meissnerem oraz konsultantem z ramienia Marynarki Wojennej, komandorem Bolesławem Romanowskim, dowódcą m.in. ORP Jastrząb, ORP Sokół i ORP Dzik. Na ekranie w Orle pojawili się m.in. Wieńczysław Gliński (Jeszcze nie wieczór, Lekarstwo na miłość), Aleksander Sewruk (Noce i dnie), Jan Machulski (Vabank) oraz chwalony przez recenzentów za szczególną vis comica Bronisław Pawlik (Miś, Nie ma mocnych). Na dalszym planie wypatrzeć można także Romana Wilhelmiego (Zaklęte rewiry, serial Czterej pancerni i pies) i Stanisława Bareję (reżyser: Poszukiwany, poszukiwana, Miś, serial Alternatywy 4).


Orzeł łączy w sobie doskonałość ekranowej formy z pasjonującą treścią. Nie odstaje od hollywoodzkich produkcji poświęconych łodziom podwodnym, takich jak Polowanie na Czerwony Październik, a ponadto jest jednym z pierwszych filmów rozgrywających się na pokładzie okrętu podwodnego. Twórcy zadbali także o psychologiczną wiarygodność Orła, czyniąc go studium ludzi znajdujących się w sytuacji zamknięcia i izolacji od świata zewnętrznego.

 

BILETY:

21 zł (normalny)

16 zł (ulgowy)

15 zł (senior)


 
O FILMIE:
 
ORZEŁ
| ORZEŁ
reż. Leonard Buczkowski, Polska 1959, 104’

 

 

Po kapitulacji Rzeczpospolitej w kampanii wrześniowej dowództwo "Orła" decyduje się nie składać broni i walczyć dalej. Okręt wymyka się niemieckiej obławie i zawija do neutralnej Estonii. W Tallinie załoga uzupełnia paliwo i zostawia ciężko chorego dowódcę (Aleksander Sewruk), który - wbrew zapewnieniom - zostaje internowany. Nowy dowódca, kapitan Grabiński (Wieńczysław Gliński), decyduje o natychmiastowej ucieczce reszty załogi.

Bookmark and Share

archiwum