kpb

Cel nieznany - pokaz specjalny w dniu tegorocznego krakowskiego Marszu Pamięci

Cel nieznany
- filmowy pokaz specjalny w dniu tegorocznego krakowskiego Marszu Pamięci
Kino Pod Baranami
niedziela, 17 marca 2019, godz. 16.00

 

|| Destination Unknown
- film screening on the day of March of Remembrance in Krakow
Kino Pod Baranami
Sunday, March 17, 2019, 4 p.m.

(for English version click HERE)

 

 

W niedzielę, 17 marca wraz z Krakowską Fundacją Filmową zapraszamy na specjalny pokaz dokumentalnego filmu Cel nieznany, w reżyserii Claire Ferguson - unikalnego świadectwa dwunastu ocalałych z Zagłady. Po seansie odbędzie się spotkanie z jednym z bohaterów filmu Edwardem Mosbergiem oraz producentem i autorem zdjęć Llionem Robertsem.

 

To już drugi pokaz specjalny tego głośnego filmu dokumentalnego organizowany przez Krakowską Fundację Filmową. Ubiegłoroczny odbył się przy udziale tłumnie zgromadzonej publiczności. Jak pisał Tadeusz Szyma w “Kinie”:  Jest to wprawdzie kolejny, pośród bardzo już wielu, film o Zagładzie, ale przecież zupełnie wyjątkowy i niezwykły.

 

Cel nieznany to znakomicie zrealizowany, wstrząsający dokument, na który składają się zeznania mężczyzn i kobiet, którym udało się przeżyć koszmar niemieckich obozów koncentracyjnych lub uniknęli schwytania, żyjąc w ukryciu. Film jest końcowym efektem czternastoletniego projektu realizowanego przez producenta i autora zdjęć Lliona Robertsa.

 

Zainspirowany przypadkowym spotkaniem z synem ocalałego z Holokaustu, Roberts przez kilkanaście lat jeździł po świecie rozmawiając z ludźmi, którym udało się przeżyć. Niektórzy, jak Edward Mosberg, regularnie wracają na tereny obozów aby przywoływać pamięć o traumatycznych wydarzeniach wojny. Inni, jak Mietek Pemper - stenograf komendanta obozu koncentracyjnego w Krakowie-Płaszowie Amona Götha i doradca Oskara Schindlera, początkowo odmówił udziału w filmie.

Dzięki współpracy z reżyserką, Claire Ferguson, z rozmów wyłania się opowieść o ludziach, którzy - mimo różnych, przerażających doświadczeń - stanęli przed tym samym, niemal niemożliwym do wykonania zadaniem: żyć dalej ze wspomnieniami. Opowieść tym ważniejsza, że większość tych osób nigdy wcześniej nie podzieliła się swoją historią, a połowa zmarła w trakcie produkcji filmu lub tuż po jej zakończeniu.

 

Pokaz filmu odbędzie się w dniu Marszu Pamięci, który jak co roku przejdzie z Placu Bohaterów Getta do byłego obozu w Płaszowie. Początek Marszu o godzinie 12.00.

 


WSTĘP WOLNY (obowiązują bezpłatne wejściówki dystrybuowane w Kinie Pod Baranami od czwartku, 14 marca do ich wyczerpania)

 

Spotkanie w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym poprowadzi, krytyczka filmowa, Anita Piotrowska (Tygodnik Powszechny).


Film w języku angielskim z polskimi napisami.

 

O FILMIE:

CEL NIEZNANY | DESTINATION UNKNOWN
reż. Claire Ferguson, Wielka Brytania/Austria/Polska/USA 2017, 81’

Znalezione obrazy dla zapytania cel nieznany

Przetrwali obozy śmierci. Ukrywali się na farmach, walczyli w lasach jako partyzanci. Ale koniec wojny był jedynie początkiem walki o przeżycie. Intymne świadectwo dwanaściorga ocalałych z Zagłady, zderzone z poruszającymi i nieznanymi dotąd archiwaliami. Portret wyjątkowego hartu ducha i bólu, który nigdy nie minął.

 

PRODUCENT O FILMIE:
Historia się powtarza. Nadeszło kolejne pokolenie, które popełnia te same błędy, co ich poprzednicy. Istnieje związek między śmiertelnością tych, którzy ocaleli i postępującą apatią. Kiedy już ich nie będzie, nie będziemy musieli o nich mówić. (...) To nie jest lekcja historii. To film o niezwykłej odporności ludzkiego ducha i nadziei. Nawet dla ludzi, którzy doświadczyli najpotworniejszej traumy, na końcu tunelu jest światło. - Llion Roberts

 

 

ZWIASTUN:

 

ORGANIZATORZY:

Znalezione obrazy dla zapytania KFF

Bookmark and Share

archiwum