kpb

Free Solo & The Dawn Wall - pokazy specjalne

FREE SOLO (reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi) & THE DAWN WALL (reż. Josh Lowell, Peter Mortimer)
- pokazy specjalne

piątek, 22 marca 2019
Kino Pod Baranami

 

Zapraszamy na specjalne pokazy wyjątkowych filmów dokumentalnych poświęconych wspinaczce. W programie nagrodzone Oscarem Free Solo oraz spektakularna opowieść o ludzkiej determinacji The Dawn Wall.

 

Na ekranie Kina Pod Baranami prawdziwa gratka dla wielbicieli wspinaczki: podwójny pokaz obsypanych nagrodami i docenionych przez widownię na całym świecie dokumentów Free Solo i The Dawn Wall.

 

Twórcami uhonorowanego nagrodą Amerykańskiej Akademii Filmowej Free Solo, są ceniona reżyserka Elizabeth Chai Vasarhelyi (Meru, The Fourth Phase) oraz znany fotograf, alpinista, operator i reżyser Jimmy China (Meru, 180 stopni na południe). Ich film to zapis niezwykłego doświadczenia: wspinaczki bez zabezpieczenia na wysokość 2300 m po niemal pionowej skale. To właśnie tego wyzwania podjął się Alex Honnold, wspinając się na majestatyczną formację skalną El Capitan w parku narodowym Yosemite. Free Solo zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też często niezrozumiałe dla postronnych motywacje głównego bohatera, który wyznacza limity ludzkiej wytrzymałości.

 

O sile i determinacji opowiada również doceniony na prestiżowych festiwalach The Dawn Wall, przedstawiający historię dwóch Amerykanów: Tommy’ego Caldwella i Kevina Jorgesona, którzy w styczniu 2015 roku skupili na sobie uwagę świata, podejmując próbę wspięcia się na tytułową, pozornie niemożliwą do pokonania, 900-metrową ścianę w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wspinacze zamieszkali na pionowej ścianie na wiele tygodni, wzbudzając przy okazji szalone zainteresowanie światowych mediów. Balansując na granicy poświęcenia i obsesji, Caldwell i jego partner Jorgeson przez sześć lat pracowali nad poprowadzeniem najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie.

 

PROGRAM:

piątek, 22 marca
21.15 FREE SOLO | FREE SOLO
reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, 100’


23.00 THE DAWN WALL | THE DAWN WALL
reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, Austria 2017, 100'

 

BILETY:
23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)
Karnet na dwa filmy: 30 zł

*Zakup Karnetu online pod adresem kasa@kinopodbaranami.pl


 
O FILMACH:

 

FREE SOLO | FREE SOLO
reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi, 100’

OSCAR 2019 - najlepszy film dokumentalny
BAFTA 2019 - najlepszy film dokumentalny
OSCAR 2019 - nominowany w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny”
GRAND PRIX 16. Krakowskiego Festiwalu Górskiego
Toronto IFF 2018 - People’s Choice Award (Doc.)
Virginia Film Festival 2018 – Winner Audience Award (Doc.)
Seattle Film Critics Awards 2018 – Winner Seattle Film Critics Award (Doc.)
National Board of Review, USA 2018 – Winner NBR Award (Dokument)
Mill Valley Film Festival 2018 – Winner Audience Award
Critics' Choice Documentary Awards 2018 – Winner Critics' Choice Documentary Award

Nagrodzony Oscarem film reżyserki i producentki Chai Vasarhelyi (Meru, The Fourth Phase) oraz znanego fotografa, alpinisty, operatora i reżysera Jimmy'ego China (Meru, 180 stopni na południe). Jeden z najlepszych dokumentów tego roku. Niesamowite kinowe doświadczenie. Zapierająca dech w piersiach przyroda i przerażający plan - wspinaczka na wysokość 2300 m po niemal pionowej skale, i to bez zabezpieczenia. Alex Honnold postanowił dokonać niemożliwego i spełnić życiowe marzenie - wspiąć się na majestatyczny El Capitan w parku narodowym Yosemite. Cel uda się osiągnąć, ale tylko wtedy, gdy wszystko pójdzie zgodnie z planem, a jak wiadomo, przy tego rodzaju wspinaczce możliwa jest nieskończona liczba scenariuszy, wystarczy obluzowany kamień, silniejszy powiew wiatru.

Free Solo zachwyca i zdumiewa widokami, ale ukazuje też motywacje ekstremalnego wspinacza. Często niezrozumiałe dla postronnych, którzy nie wiedzą, po co ryzykować życie dla czegoś tak błahego jak sport wyczynowy, uprawiany w dużej mierze tylko dla samego siebie i ciągłego przekraczania własnych granic. Alex niczego nie tłumaczy, ale po prostu wspina się dalej, wyznaczając limity ludzkiej wytrzymałości.

 

ZWIASTUN:

 


THE DAWN WALL | THE DAWN WALL
reż. Josh Lowell, Peter Mortimer, Austria 2017, 100'

XXIII Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju 2018: Grand Prix
16. Krakowski Festiwal Górski 2018: najlepszy film wspinaczkowy
San Francisco Docfest 2018: Nagroda Publiczności
FF SXSW 2018: Nagroda Publiczności

 
W styczniu 2015 roku Amerykanie Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson skupili na sobie uwagę świata, podejmując próbę wspięcia się na Dawn Wall – pozornie niemożliwą do pokonania ponad 900-metrową ścianę w Parku Narodowym Yosemite w Kalifornii. Wspinacze zamieszkali w pionowej ścianie na wiele tygodni, wzbudzając przy okazji szalone zainteresowanie światowych mediów. Dla Tommy'ego Caldwella zmierzenie się z Dawn Wall było czymś więcej niż tylko kolejną wspinaczkową drogą – był to jego życiowy cel, którego realizacja wiązała się z pokonaniem wielu przeszkód. W wieku 22 lat Caldwell został wzięty do niewoli przez rebeliantów w Kirgistanie, krótko po tym stracił w wyniku wypadku wskazujący palec. Te doświadczenia uczyniły go silniejszym. Szukając ukojenia po rozpadzie małżeństwa, skupił się na postawionym sobie celu – Dawn Wall. Balansując na granicy poświęcenia i obsesji, Caldwell i jego partner Jorgeson przez sześć lat pracowali nad poprowadzeniem najtrudniejszej wielowyciągowej drogi na świecie. Podczas ostatecznej próby Caldwell staje w obliczu trudnej decyzji – porzucić swego partnera i spełnić swoje największe marzenie, czy zrezygnować z postawionego sobie celu ze względu na przyjaźń?

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum