kpb

Filmoterapia z Sensem: W tenisie love znaczy zero (MOS)

FILMOTERAPIA Z SENSEM:
W TENISIE LOVE ZNACZY ZERO (reż. Jason Kohn)
- pokaz filmu z dyskusją

czwartek, 28 marca 2019, godz. 18.45
Małopolski Ogród Sztuki

 

W czwartek, 28 marca, zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na dyskusyjny klub filmowy Filmoterapia z SENSEM. Na ekranie dokument W tenisie love znaczy zero opowieść o trenerze-tyranie Nicku Bollettierim, mającym wśród wychowanków takie tenisowe sławy jak choćby Andre Agassi. Kohn stworzył atrakcyjny film, który dzięki charyzmatycznemu bohaterowi zdecydowanie wychodzi z szufladki „dokumentu sportowego”.

 

Nick Bollettieri stworzył szkołę tenisową dla dzieci gwarantując sobie zyski z przyszłych sukcesów swoich podopiecznych. Treningi od godziny 6 rano do godziny 9 wieczorem. Bolletteri to szczególny przykład narcyza – nie jest w stanie przypomnieć sobie imion swoich ośmiu żon, o własnych wychowankach mówi jak chłopak z ferajny, a o posiadanych dziełach sztuki: mój Andre (Agassi) lub moja Serena (Williams).

 

Po seansie odbędzie się dyskusja inspirowana filmem z udziałem gości - psychologów sportu - Aleksandry Adamiec, Joanny Kotek oraz dr Joanny Basiagi-Pasternak. Rozmowę poprowadzą: Diana Sałacka i Martyna Zimorska.

 

Pokaz odbędzie się w programowanej przez Kino Pod Baranami sali kinowej Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12).

 

BILETY:

21 zł (normalny) | 16 zł (ulgowy) | 15 zł (senior)

* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

GOŚCIE:

Aleksandra Adamiec - certyfikowany psycholog sportu II klasy Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Ukończyła Psychologię Stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim i specjalizację z psychologii sportu na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Pracuje z drużynami młodzieżowymi Akademii Piłkarskiej Wisła Kraków, współpracowała z kadrą narodową w biegach narciarskich i w kajak polo. Pracuje z zawodnikami sportów indywidualnych i drużynowych z różnych dyscyplin m.in. tenisa, siatkówki, sportów motorowych, jeździectwa czy sportów walki.

 

Joanna Kotek - psycholog sportu z drugą specjalizacją w psychologii społecznej i komunikowania się. Obecnie doktorantka w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje jako psycholog sportowy z zawodnikami w różnym wieku i różnych dyscyplin oraz trenerami i rodzicami – zarówno grupowo, jak i indywidualnie. Łączy to z pracą szkoleniową i rozwojową z osobami, które nie mają nic wspólnego ze sportem. Z zapałem sama doszkala się z różnych tematów. Jest także redaktorką Magazynu psychologicznego Bang!, a w wolnym czasie pochłania popkulturę i diagnozuje superbohaterów. Najbardziej kocha sporty drużynowe, na czele z siatkówką.

 

dr Joanna Basiaga-Pasternak - Adiunkt w Zakładzie Psychologii Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, absolwentka Instytutu Psychologii UJ. Certyfikowany psycholog sportu. Autorka wielu prac naukowych i popularno-naukowych z zakresu psychologii sportu. Jest członkiem FEPSAC, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Gier Sportowych. Prowadzi zajęcia z zakresu psychologii sportu na kursach trenerskich i instruktorskich. Przygotowywała do Igrzysk Olimpijskich zawodników lekkiej atletyki (skok o tyczce), judo, snowboardu. Od lat związana ze środowiskiem piłki nożnej - była psychologiem w klubach Wisła Kraków, Cracovia, Hutnik Kraków, Ruch Chorzów; współpracowała z Akademią Piłkarską Wisły Kraków, oraz od wielu lat opiekuje się młodzieżą ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Piłki Nożnej w Krakowie.

 

PROWADZĄCE:

Martyna Zimorska - psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracuje z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Prowadzi psychoterapię indywidualną w prywatnym gabinecie.

Diana Sałacka - filozof i politolog, rzecznik prasowy Centrum Kopernika i Copernicus Festival. Kinem dokumentalnym zajmuje się od początku studiów. Z ramienia Against Gravity koordynuje krakowską odsłonę cyklu Filmoterapia z Sensem.

 

Do kina przychodzi się po emocje, ale również ze swoimi własnymi emocjami. Cykl Filmoterapia z SENSEM łączy te dwa światy. Uczestnicy kolejnych spotkań w Kinie Pod Baranami będą rozmawiać o kwestiach fundamentalnych dla naszego życia i dobrego funkcjonowania w świecie, takich jak: miłość, pasja, samotność, zmiana. Polem dyskusji będą filmy dokumentalne z festiwalu Millennium Docs Against Gravity, które jak w soczewce skupiają ludzkie życie. Projekcjom filmowym towarzyszyć będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi pozwalające konfrontować odczucia oraz światopoglądy. Głównym celem cyklu jest pokazanie w jaki sposób można wykorzystywać film jako narzędzie do pracy z własnymi emocjami.

 

O FILMIE:

W TENISIE LOVE ZNACZY ZERO | LOVE MEANS ZERO
reż. Jason Kohn, USA 2017, 90'

Znalezione obrazy dla zapytania w tenisie love znaczy zero

Nie chcielibyśmy mieć go za wroga ani za przyjaciela. Zgodził się wziąć udział w filmie, aby zapewnić sobie sławę na wieki, choć jego szkoła przypominała więzienie, a problemy z psychiką przyszłych mistrzów i mistrzyń znane były wszystkim. Film pokazuje studium jego tyranii, ubarwione dramatycznymi, komediowymi i groteskowymi sytuacjami. Pojedynek podopiecznych, Agassi-Courier oglądany przez tyrana przypomina starcie Mozarta z Salierim. Po nagłym zerwaniu z Agassim, Bolletteri związuje się z Borisem Beckerem, któremu doradza jak wygrać ze swoim byłym podopiecznym. Film ma świetną dramaturgię a fragmenty meczów Agassiego z komentarzem Bolletieriego tworzą kaskadę zabawnych suspensów. Agassi odmówił wzięcia udziału w filmie, ale jego trener z wielką swadą opowiada o wspaniałej zwycięskiej przeszłości i uważa, że ostateczna rezygnacja z jego usług była najgorszą decyzją w życiu jego wychowanka.

 

ZWIASTUN w j. angielskim:

 

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum