kpb

Jak daleko stąd, jak blisko - pokaz filmu oraz promocja książki Marii Konwickiej

Jak daleko stąd, jak blisko (reż. Tadeusz Konwicki)
- pokaz filmu oraz promocja książki Marii Konwickiej Byli sobie raz

czwartek, 9 maja 2019, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 

 

W czwartek, 9 maja wraz z Wydawnictwem ZNAK zapraszamy na spotkanie z Marią Konwicką, córką wybitnego pisarza i reżysera, Tadeusza Konwickiego, autorką książki Byli sobie raz. Wydarzenie poprzedzi pokaz cyfrowo zrekonstruowanej wersji filmu Jak daleko stąd, jak blisko nazywanego przez twórcę “autobiograficznym esejem filmowym”.

 

Nie do przecenienia są zasługi Tadeusza Konwickiego dla polskiego filmu i literatury. Jako reżyser, współtworzył wraz z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Munkiem czy Wojciechem Jerzym Hasem słynną polską szkołę filmową. Swoim debiutem, Ostatnim dniem lata (1958), jak pisało czasopismo KINO, “wprowadzał naszą kinematografię od razu w samo centrum europejskich poszukiwań”, za co został nagrodzony Grand Prix na Festiwalu w Wenecji. Natomiast zrealizowane przez niego Salto (1965) do dziś pozostaje jednym z najbardziej wieloznacznych arcydzieł polskiej kinematografii.

 

Jako pisarz, Tadeusz Konwicki zachwycał umiejętnością tworzenia onirycznych światów, opartych na wydarzeniach z własnej biografii. Jego Mała apokalipsa, Kompleks polski czy Kronika wypadków miłosnych na zawsze wpisały się do kanonu polskiej literatury.

 

Tadeusz Konwicki sprawnie łączył ze sobą kino i literaturę poprzez pracę scenarzysty filmowego oraz adaptatora m.in. dzieł Czesława Miłosza (Dolina Issy, 1982) czy Adama Mickiewicza (Lawa, 1989). Podobna, literacko-filmowa fuzja będzie mieć miejsce podczas poświęconego artyście wieczoru w Kinie Pod Baranami - w czwartek, 9 maja. W programie: projekcja filmu Jak daleko stąd, jak blisko (1971) oraz spotkanie z Marią Konwicką, autorką książki Byli sobie raz, które poprowadzi Łukasz Wojtusik, dziennikarz związany z Radiem TOK FM.

 

Książka Byli sobie raz Marii Konwickiej jest wielowątkową opowieścią o Tadeuszu Konwickim, ojcu autorki. Opowiada o życiu poza blaskiem fleszy, przyjaźniach z gwiazdami i głośnymi postaciami PRL-owskiej rzeczywistości oraz - lub może raczej przede wszystkim - o niezwykłej relacji autorki z ojcem. Byli sobie raz jest jak fascynujące kadry z życia polskiej bohemy. Wśród bohaterów książki pojawiają się m.in. Gustaw Holoubek, Daniel Olbrychski, Stanisław Dygat, Elżbieta Czyżewska oraz Jerzy Kosiński.

Podczas wydarzenia odbędzie się sprzedaż książki w promocyjnej cenie.

 

BILETY:
21 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)

 

O FILMIE:

JAK DALEKO STĄD, JAK BLISKO | HOW FAR, HOW NEAR
reż. Tadeusz Konwicki, Polska 1971, 93’

Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie 1972: Nagroda Specjalna Jury; Syrenka Warszawska - nagroda Polskiej Krytyki Filmowej
Międzynarodowy Festiwal Filmów Autorskich w San Remo 1973: Nagroda Specjalna Jury za scenariusz


Bohaterem tego, utrzymanego w konwencji snu, filmu Tadeusza Konwickiego (Lawa, Salto, Ostatni dzień lata) jest czterdziestoletni Andrzej (Andrzej Łapicki), który odbywa symboliczną podróż w przeszłość. Ma nadzieję, że dzięki niej uda mu się wyjaśnić przyczyny samobójstwa jego przyjaciela Maksa (Gustaw Holoubek). W ślad za Andrzejem podąża grupa zagadkowych przebierańców w strojach chochołów i aktor Włodek (Zdzisław Maklakiewicz). Podczas onirycznej wędrówki bohater spotyka widma osób, z którymi był niegdyś związany. Są wśród nich m.in. partyzancka miłość Musia (Maja Komorowska), rodzice, pierwsza żona Joasia i towarzysz dziecięcych zabaw Szloma.

Film zostanie wyświetlony w wersji oryginalnej (polskie dialogi) z angielskimi napisami.

Pokaz cyfrowo zrekonstruowanej wersji filmu.

 

MATERIAŁ PORÓWNAWCZE ODRESTAUROWANEJ WERSJI:

Bookmark and Share

archiwum