kpb

SMAK, czyli Spotkanie Młodych Amatorów Kina: Parasite

SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina:
PARASITE (reż. Bong Joon-ho)
- pokaz inaugurujący rok szkolny 2019/2020
sobota, 28 września 2019, godz. 10.00
Kino Pod Baranami


W sobotnie przedpołudnie, 28 września zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie Młodych Amatorów Kina - dyskusyjnego klubu filmowego dla licealistów. Na ekranie triumfator tegorocznego festiwalu w Cannes: przewrotny Parasite w reżyserii Bonga Joon-ho.


Spotkania Młodych Amatorów Kina to inicjatywa uczniów krakowskich liceów, którzy kochają kino, chcą wspólnie oglądać premierowe filmy, a po seansie - w luźnej atmosferze - intensywnie dyskutować o tym, co zobaczyli. Pokazy filmowe dla młodzieży odbywają się w wybrane sobotnie przedpołudnia. Każdą projekcję poprzedza wprowadzenie przygotowane przez jednego z licealistów, a wieńczy intensywna wymiana zdań na temat obejrzanego filmu. Program spotkań oraz ich przebieg koordynują sami uczestnicy.


Najnowszą edycję SMAK-u zainauguruje pokaz fenomenalnego Parasite, nagrodzonego Złotą Palmą podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes. Na pierwszy rzut oka film przypomina niedawne Złodziejaszki Hirokazu Koreedy: osadzona w Azji akcja, nierówności społeczne, bohaterowie z marginesu starający się znaleźć dla siebie miejsce w bezlitosnym współczesnym świecie. Jednakże Koreańczyk Bong Joon-ho podchodzi do tych tematów zupełnie inaczej niż jego japoński kolega po fachu, zastępując rodzinne ciepło i dobroć wyrachowaniem i brakiem skrupułów. Ten niezwykły rozdział w karierze reżysera - mającego na swoim koncie zarówno monster movie (The Host: Potwór), postapokaliptycznego Snowpiercera, jak i przygotowaną dla Netflixa proekologiczną satyrę Okja - to wyrafinowane narracyjnie i formalnie dzieło, stanowiące doskonały punkt wyjścia do długich, pofilmowych dyskusji.

 

Gospodynią będzie Gabriela Maciejasz - uczennica 3 klasy w I LO w Krakowie.

 

BILETY dla uczniów: 10 zł


Kino Pod Baranami przypomina o specjalnej ofercie promocyjnej dla uczniów krakowskich szkół - Zielonej Karcie Ucznia. Za każdy zakupiony bilet na dowolny seans w Kinie Pod Baranami przysługuje 1 stempel. Pięć stempli to jeden darmowy bilet do Kina. Karta jest ważna razem z aktualną legitymacją szkolną.


 
O FILMIE:


PARASITE | GISAENGCHUNG
(Bong Joon-ho) KR 2019, 132’

MFF w Cannes 2019: Złota Palma - Najlepszy film
MFF w Toronto 2019: nominacja - Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne'

 
Parasite to nagrodzona Złotą Palmą w Cennes mistrzowska i trzymająca w napięciu opowieść, w której czworo ludzi bez przyszłości wpada na pomysł przekrętu doskonałego. Kierowca bez pracy, gospodyni bez domu, student bez kasy i dziewczyna bez perspektyw wspólnie stworzą perfekcyjny plan: jak w najkrótszym czasie stać się kimś i zająć miejsce bogaczy. W świecie, w którym liczy się tylko wydajność i sukces, przechytrzą system i zawalczą o siebie. Nawet, jeśli będzie to wymagało przekroczenia cienkiej granicy między tym, co jeszcze dozwolone, a tym, co absolutnie zabronione. Bong Joon-ho pokazuje, że prawie każdy marzy o lepszym życiu, awansie i szansie na sukces. Ale tylko niektórzy – dzięki nieposkromionej wyobraźni i braku skrupułów – są w stanie po to wszystko sięgnąć.
 
Parasite to pełen dzikiego humoru i nieoczekiwanych zwrotów akcji thriller o ludziach, którzy nigdy nie mieli się spotkać – biednych i bogatych, tych naprawdę uprzywilejowanych i tych zepchniętych do rynsztoków. Nowy film twórcy przebojów Okja i Snowpiercer: Arka przyszłości to wielki hit światowego kina i prawdziwy filmowy rollercoaster.
 
Absolutny wizjoner! Nikt inny nie kręci tak dobrych filmów rozrywkowych jak on - mówi o reżyserze Parasite Quentin Tarantino, jeden z jego największych fanów. Potwierdził te słowa tegoroczny Festiwal w Cannes, gdzie w walce o Złotą Palmę Parasite Bong Joon-ho pokonał Pewnego razu… w Hollywood, oczarowując jury, światową krytykę i publiczność.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum