kpb

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy - pokaz filmu z prelekcją (MOS)

Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy
(reż. Radu Jude)
- pokaz filmu z prelekcją

środa, 2 października 2019, godz. 20.00
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)

 


2 października zapraszamy do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalny pokaz prowokacyjnej tragikomedii Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy - triumfatora ubiegłorocznego Festiwalu w Karlowych Warach oraz rumuńskiego kandydata do Oscara. Prelekcję do filmu wygłosi redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”, dr Miłosz Stelmach.


„Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy” - to właśnie te słowa, wypowiedziane przez marszałka Iona Antonescu w rumuńskiej Radzie Ministrów latem 1941 r., rozpoczęły czystki etniczne na froncie wschodnim. W filmie wyreżyserowanym przez Radu Jude, jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia (Aferim!, Zabliźnione serca), młoda reżyserka teatralna próbuje dotrzeć do prawdy o tych wydarzeniach. Artystka nie spodziewa się jednak, jak wielu komplikacjom przyjdzie jej stawić czoła.


Film Nie obchodzi mnie… przypomina losy zapomnianego, rumuńsko-nazistowskiego sojuszu oraz opowiada o odwiecznej, trudnej walce o historyczną prawdę. Robi to w niezwykle oryginalny sposób, sięgając po rozwiązania znane z kina dokumentalnego i od początku podkreślając umowność przedstawianego świata.


Wprowadzenie do filmu wygłosi dr Miłosz Stelmach - filmoznawca z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, redaktor naczelny czasopisma „Ekrany”.

 

>KUP BILET<


BILETY:
21 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)
15 zł (senior)
* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 

O FILMIE:

NIE OBCHODZI MNIE, CZY PRZEJDZIEMY DO HISTORII JAKO BARBARZYŃCY
| ÎMI ESTE INDIFERENT DACA ÎN ISTORIE VOM INTRA CA BARBARII
(Radu Jude) RO/DE/BG/FR/CZ 2018, 140’

 

Kino Pod Baranami zaprasza OSCARY 2019: rumuński kandydat
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach 2018:Kryształowy Glob, nagroda Label Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gijon 2018: Najlepszy Reżyser, Najlepsza Scenografia
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mińsku 2018: Najlepszy Film
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie 2018: udział w Konkursie Głównym
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cork 2018: udział w Konkursie Głównym

 

 
Nagrodzona Kryształowym Globem na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach, prowokacyjna tragikomedia na bardzo niewygodny temat antysemityzmu, w reżyserii jednego z najzdolniejszych rumuńskich twórców młodego pokolenia, Radu Jude. Tytuł filmu nawiązuje do słów marszałka Iona Antonescu, który swoją przemową w 1941 roku rozpoczął czystki etniczne na froncie wschodnim. Główna bohaterka, Mariana, to młoda reżyserka teatralna, która w swoim nowym projekcie stara się zrekonstruować zdobycie Odessy przez rumuńską armię. Okazuje się jednak, że jej ciekawość i pragnienie przepracowania dawnych wydarzeń nie będą mile widziane – i to nie tylko przez władzę, lecz nawet przez środowisko artystyczne.

 

ZWIASTUN:


WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum