kpb

Manhattan Short Film Festival 2019

MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2019
niedziela, 6 października 2019, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

|| MANHATTAN SHORT FILM FESTIVAL 2019
Sunday, October 6, 2019, 6.15 p.m.
Kino Pod Baranami

(for English version click HERE)

6 października zapraszamy na kolejną odsłonę Manhattan Short Film Festival - unikalnego święta filmu krótkometrażowego. W programie pokazu dziesięć filmów zakwalifikowanych do finału, spośród których - wraz z widzami na całym świecie - krakowska publiczność wybierze ten najlepszy.


Manhattan Short Film Festival jest jedynym festiwalem na świecie, który odbywa się jednocześnie w ponad 400 kinach, na sześciu kontynentach, gromadząc setki tysięcy miłośników kina w niemal wszystkich zakątkach globu. W tym roku spośród 1250 nadesłanych prac z 70 krajów, do konkursu zakwalifikowano 10 tytułów. Podczas październikowego wieczoru w Kinie Pod Baranami krakowscy widzowie poznają to elitarne grono i wspólnie z kinomanami z całego świata zdecydują, który z tytułów zasługuje na główną nagrodę Festiwalu.


W finałowej dziesiątce Manhattan Short Film Festival znalazła się galeria niezwykłych i różnorodnych tytułów, wśród których nie zabrakło trzymających w napięciu thrillerów, kameralnych dramatów, zabawnych komedii i wizjonerskich filmów science-fiction. Ponadto kluczową rolę na Festiwalu pełnią reżyserki: połowa finałowych produkcji została wyreżyserowana właśnie przez kobiety.

 

W programie m.in. absurdalna opowieść o kelnerskiej zemście Tipped, wizjonerska wizja końca świata At The End Of The World oraz bezpretensjonalne spojrzenie na zjawisko handlu ludźmi - Debris. Na ekranie Kina Pod Baranami pojawi się także niezrównany Timothy Spall, który w filmie This Time Away zmagać się będzie z dojmującą samotnością przerwaną przez przybycie pewnego… robota! Ponadto kluczową rolę na Festiwalu grać będą reżyserki, ponieważ połowa finałowych produkcji została wyreżyserowana właśnie przez kobiety. Kobiece spojrzenie zapewni np. pełen nieporozumień film A Family Affair, którego autorka Florence Keith-Roach, jest także założycielką firmy producenckiej Orphee Productions, skupiającej się na opowiadaniu historii z żeńskiego punktu widzenia.


Filmy zaprezentowane zostaną w oryginalnych wersjach językowych z angielskimi napisami, bez polskiego tłumaczenia.


Więcej informacji o festiwalu na stronie www.manhattanshort.com.

 

>KUP BILET<

 

BILETY:
23 zł
(normalny) | 16 zł (ulgowy)

 

PROGRAM (czas trwania 156’, w tym 7’ przerwy):

NEFTA FOOTBALL CLUB
(Yves Piat) FR 2018, 17’

Aspen Shortsfest 2019: Nagroda publiczności, Najlepszy film komediowy
Black Sea Film Festival 2019: Najlepszy film krótkometrażowy
Chicago International Film Festival 2019: Najlepszy krótkometrażowy film fabularny
MFF w Clermont-Ferrand 2019: Nagroda publiczności, udział w Konkursie Głównym
Vila do Conde International Short Film Festival 2019: Nominacja do nagrody “My Generation”

Inspirowana filmami Babel oraz 400 batów, pełna humoru opowieść o dorastaniu w niesprzyjających warunkach, nakręcona przez doświadczonego twórcę krótkich metraży, Yvesa Piata.

Dwaj kochający piłkę nożną bracia, znajdują osła zagubionego na środku pustyni na granicy z Algierią. Tylko dlaczego zwierzę nosi słuchawki na uszach? Chłopcy, zaciekawieni ładunkiem niesionym przez osła (torbami z tajemniczym białym proszkiem), przyprowadzają go do swojej wioski. 


DEBRIS
(Julio Ramos) US 2017, 14’

MFF w Clermont-Ferrand 2019: Nagroda Jury
Nashville Film Festival 2018: Najlepszy amerykański krótki metraż
Oxford Film Festival, Mississippi, USA 2019: Nagroda Jury
Sidewalk Film Festival 2018: Najlepszy krótkometrażowy film fabularny

Po wypadku na placu budowy, Armando działa szybko, by uratować swoją załogę, jednak niespodziewanie odkrywa przerażającą tajemnicę. Debris to intensywne i bezpretensjonalne spojrzenie na ponury świat handlu ludźmi.


DRIVING LESSONS
(Marziyeh Riahi) IR 2019, 12’

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, intymny portret zmian społecznych. Tradycja zderza się w filmie Marziyeh Riahi z nowoczesnością, a postęp wchodzi w konflikt ze stagnacją.

Główną bohaterką Driving Lessons jest Bahareh, uczestnicząca w lekcjach nauki jazdy. Lokalne przepisy nakazują, by kobieta ucząc się, nigdy nie była sam na sam z instruktorem w pojeździe. W lekcjach towarzyszy jej więc mąż, który wyraźnie nie dogaduje się z nauczycielem.


TIPPED
(Alysse Leite-Rogers) CA 2019, 13’

Pełna humoru i absurdu krótka komedia o trudnej pracy kelnerki, która nie mogąc już wytrzymać zachowania klientów, rozpoczyna krwawą zemstę.

Film Tipped, zrealizowany przez pracującą w Hollywood, doświadczoną asystentkę reżysera, Alyssę Leite-Rogers (Dom w głębi lasu, Sucker Punch), dosadnie ukazuje potencjalne konsekwencje lekceważącego traktowania restauracyjnej obsługi.


SYLVIA
(Richard Prendergast) GB 2018, 17’

Hollywood International Moving Pictures Film Festival 2018: wyróżnienie w kategorii “Najlepszy krótkometrażowy film fabularny”
London Independent Film Awards 2018: Najlepszy krótki metraż
Norwich Film Festival, UK 2018: Najlepszy film ze Wschodniej Anglii
Overcome Film Festival 2018: Najlepszy reżyser (Richard Prendergast)
Sydney Indie Film Festival 2018: Najlepszy film
The American Pavilion Emerging Filmmakers Showcase 2019: Nagroda Jury
Top Shorts Film Festival 2019: Najlepsza aktorka (Jolie Lennon)
TriForce Short Film Festival 2018: Nagroda Byrne-Williams Bursary

Głównym bohaterem opartego na prawdziwych wydarzeniach i nakręconego w jakości 8k filmu Richarda Prendergasta, jest samochód - stary i wysłużony Opel Senator. Kupiony przez nowego właściciela, kryje w sobie tajemniczy list zawierający wzruszającą opowieść o poprzednich użytkownikach.
Nagradzany na licznych festiwalach krótki metraż, chwalony zwłaszcza za przejmującą rolę Jolie Lennon, która w niezwykły sposób oddaje na ekranie cały wachlarz emocji swojej bohaterki.
 


THE MATCH
(Pia Andell) FI 2018, 15’

Dwie kobiety w średnim wieku zamieniają swobodną grę w tenisa w intensywną rywalizację.

The Match Pii Andell - reżyserki wielokrotnie nagradzanej na fińskim festiwalu filmów krótkometrażowych w Tampere - to opowieść o stłumionych uczuciach, kiełkującej agresji i poszukiwaniu ujścia dla buzujących emocji. W roli jednej z grających wystąpiła popularna fińska aktorka, Milka Ahlroth, znana z filmów Zaparkowany, Farma cudów oraz Po tamtej stronie.


THIS TIME AWAY
(Magali Barbe) GB 2019, 14’

HollyShorts Film Festival 2019: Nominacja w kategorii “Najlepszy krótki metraż”
L.A. Shorts Fest 2019: Najlepszy aktor (Timothy Spall), Najlepszy zagraniczny krótki metraż

Przejmująca opowieść o życiu w izolacji, ze wspaniałym Timothy Spallem (Party, Kłamstwo, Pan Turner) w roli głównej. Starszy mężczyzna żyje jak pustelnik, prześladowany przez swoją przeszłość i pamięć o utraconej rodzinie. Jego samotność zakłóca pewien "nieludzki" gość.


MALOU
(Adi Wojaczek) DE 2019, 14’

Historia młodej Malou, która po odrzuceniu przez słynną szkołę tańca, robi wszystko by udowodnić, że kariera tancerki jest jej pisana. I to niezależnie od wszystkich przeciwności losu. 

Reżyser filmu - urodzony na Górnym Śląsku Adi Wojaczek - jest zdobywcą prestiżowych nagród. Jego krótki metraż 99Fire Films Award został wyróżniony w 2015 roku na Festiwalu w Berlinie, a następna praca, Die Mauer/The Wall zdobyła dwa lata później nominację do Oscara.


A FAMILY AFFAIR
(Florence Keith-Roach) GB 2019, 13’

Pełna poczucia humoru, nietypowa komedia romantyczna, której główna bohaterka - Annabelle - w dniu swoich 30. urodzin budzi się w obcej sypialni. Szybko okazuje się, że należy ona do… 83-letniego Bernarda.

W postać Annabella wcieliła się reżyserka, Florence Keith-Roach, zajmująca się działalnością filmową (m.in. rola w Tajemnicy Filomeny) i teatralną (sztuki: Eggs, Mexit, Straight Lines). Jest również założycielką Orphee Productions - prowadzonego przez kobiety przedsiębiorstwa, skupionego na opowiadaniu historii z kobiecego punktu widzenia. W A Family Affair na ekranie towarzyszy jej John Standing - jeden z najbardziej cenionych angielskich aktorów, znany z filmów Orzeł wylądował, Człowiek słoń, Pani Dalloway oraz 8 i pół kobiety.


AT THE END OF THE WORLD
(Fon Davis) US 2019, 13’

Indie Short Fest 2019: Najlepsze kostiumy

W apokaliptycznej przyszłości, podczas ostatniej wojny światowej, samotna pracownica rządowa znajduje pociechę u boku żołnierza. Ich wspólna przyszłość staje pod znakiem zapytania, gdy wojskowy zostaje odesłany z powrotem do walki.

Reżyser filmu, Fon Davis, to urodzony w Wietnamie i działający w Stanach Zjednoczonych specjalista od efektów specjalnych. Pracował przy wielkich hollywoodzkich produkcjach, m.in. Godzilla II: Król potworów, Interstellar i Strażnicy Galaktyki.

 

SPOT:

archiwum