kpb

Ostatnia góra - pokazy (MOS i KPB)

OSTATNIA GÓRA (reż. Dariusz Załuski)
4-13 października 2019
Małopolski Ogród Sztuki (ul. Rajska 12)
oraz Kino Pod Baranami

 


Od 4 października zapraszamy na pokazy filmu dokumentalnego Ostatnia góra w reżyserii Dariusza Załuskiego, będącego zapisem zmagań polskich wspinaczy ze szczytem K2.


Dokument Ostatnia góra proponuje zupełnie inne spojrzenie na relacjonowaną w mediach wyprawę grupy polskich wspinaczy na K2 – ostatni z ośmiotysięczników niezdobyty zimą. Rozpoczęta w styczniu 2018 roku ekspedycja od początku cieszyła się wielkim zainteresowaniem - udział brali w niej prawdziwi weterani himalaizmu, m.in. Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki oraz Denis Urubko. Jednakże w pewnym momencie, zainteresowanie nią sięgnęło zenitu za sprawą spektakularnej akcji ratowniczej, która ocaliła życie Élisabeth Revol – uwięzionej w pobliżu szczytu Nanga Parbat wraz z Tomaszem Mackiewiczem.


Ostatnia góra to prezentowany na tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym zapis wspinaczki polskiej ekipy, pełen prawdziwego życia, dyskusji, sporów i nerwów. Zrealizowany przez Dariusza Załuskiego, alpinistę, himalaistę i taternika film, oferuje świeże, dalekie od taniej sensacji spojrzenie na niezwykłe wyczyny polskich wspinaczy.


Film prezentowany z angielskimi napisami.

 
BILETY:
wg. cennika
* Bilety do nabycia w kasie w MOS (przed wejściem do sali kinowej), w kasach Kina Pod Baranami, oraz online.

 
O FILMIE:

OSTATNIA GÓRA | THE LAST MOUNTAIN
(Dariusz Załuski) PL 2019, 83’

Akcja filmu dokumentalnego w reżyserii himalaisty, scenarzysty i fotografa, Dariusza Załuskiego rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugą górę świata. Grupa kilkunastu wspinaczy, pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego, próbuje dokonać historycznego wejścia na szczyt. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach kolejne zespoły przygotowują drogę rozwieszając liny i docierają do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekiej Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod szczytem Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę.

Upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie odizolowanej fizycznie od świata grupy. Dodatkowe napięcie wprowadza ogólna dostępność Internetu oraz niezwykła medialność wyprawy.

 

ZWIASTUN:

WSPÓŁORGANIZATOR PROJEKCJI:

Bookmark and Share

archiwum