kpb

Ikar. Legenda Mietka Kosza - premiera z udziałem twórców

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA (reż. Maciej Pieprzyca)
- premiera z udziałem twórców

czwartek, 10 października 2019, godz. 18.45
Kino Pod Baranami


 
 
Zapraszamy na premierowy pokaz filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza - nagrodzonego na Festiwalu w Gdyni, portretu niezwykłego polskiego jazzmana. Na ekranie Dawid Ogrodnik, Piotr Adamczyk, Jowita Budnik i Justyna Wasilewska. Seansowi towarzyszyć będzie spotkanie z twórcami, które poprowadzi Anita Piotrowska.
 
 
Obsypany nagrodami na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Ikar. Legenda Mietka Kosza to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia zapomnianego muzyka jazzowego, który choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, stał się prawdziwą legendą dla fanów jazzu. Mieczysław Kosz, niewidomy pianista i mistrz improwizacji, wystąpił na prestiżowym festiwalu w Montreux, grał w paryskich klubach oraz najlepszych salach koncertowych. Równocześnie, podobnie jak wielu innych wybitnych twórców, przez całe życie walczył z  wewnętrznymi demonami i samotnością. Grając, widzę. Dopóki gram, jestem zdrowy – tak mówił o sobie i swojej muzyce.


Najnowsze dzieło Macieja Pieprzycy, twórcy filmów Chce się żyć oraz Jestem mordercą to opowieść o sile, jaką daje pasja oraz paradoksie, jakim była kariera Kosza. Odkryty dla świata za sprawą swojej choroby, wzleciał niczym tytułowy Ikar, by zaraz potem spać i pogrążyć się w zapomnieniu.


W postać Kosza wcielił się fenomenalny Dawid Ogrodnik, nagrodzony na Festiwalu w Gdyni za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Na ekranie towarzyszą mu także Piotr Adamczyk, Jowita Budnik, Justyna Wasilewska i Jacek Koman. Nad stroną muzyczną filmu czuwał Leszek Możdżer, od dawna starający się przywrócić pamięć o Mieczysławie Koszu. W filmie nie zabraknie ciekawych aranżacji znanych i popularnych utworów (takich jak Take the A Train, San Francisco, Kasztany, Cała jesteś w skowronkach) oraz wielu brawurowych jazzowych improwizacji.


W premierze filmu w Kinie Pod Baranami uczestniczyć będą: reżyser Maciej Pieprzyca, odtwórca roli tytułowej Dawid Ogrodnik, producentki Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś, Monika Matuszewska oraz aktorzy - Piotr Adamczyk, Jowita Budnik, Justyna Wasilewska. Po pokazie spotkanie z twórcami poprowadzi Anita Piotrowska (“Tygodnik Powszechny”).

 

Sala Czerwona - pokaz filmu i spotkanie (obowiązują zaproszenia)
Sala Niebieska - pokaz filmu i transmisja spotkania

 
Premiera filmu: 18 października 2019.

 

>KUP BILET<


BILETY:
23 zł
(normalny)
16 zł (ulgowy)


O FILMIE:
 
IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA | IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA
(Maciej Pieprzyca) PL 2019, 122’


Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019: Najlepsza rola męska (Dawid Ogrodnik), Najlepsza charakteryzacja, Najlepsza muzyka, Najlepsze kostiumy, Najlepsze zdjęcia, Srebrne Lwy - wygrana, Złoty Klakier - Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu
 
Ikar. Legenda Mietka Kosza to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek (Dawid Ogrodnik) jako dziecko traci wzrok. Jego matka (Jowita Budnik), oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz – ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Wygrywa prestiżowy Montreux Jazz Festival. W jego życiu niespodziewanie pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum