kpb

Miles Davis: Birth of the Cool - pokaz specjalny

Miles Davis. Birth of the Cool (reż. Stanley Nelson)
- pokaz specjalny

poniedziałek, 28 października 2019, godz. 21.15
Kino Pod Baranami


28 października zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmu dokumentalnego Miles Davis. Birth of the Cool poświęconego postaci jednego z najbardziej znaczących i innowacyjnych muzyków XX wieku.


Amerykański trębacz Miles Davis to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci muzyki jazzowej. Ten innowator i wizjoner, zdeterminowany by nieustannie przekraczać granice, znany jest współcześnie m.in. jako prekursor jazz-rocka i cool jazzu, który zasłynął także wyjątkowym talentem do organizowania muzyków w małe grupy i tworzenia przestrzeni, w której mogli się oni rozwinąć.
 

Miles Davis. Birth of the Cool to wypełniony niepublikowanymi wcześniej materiałami archiwalnymi wielowymiarowy portret słynnego muzyka. Miles Davis przyjmuje w nim wiele twarzy: lidera i innowatora, wspaniałego geniusza i konfliktowego próżniaka, eleganckiego artysty i odrzuconego pariasa. Reżyserem filmu jest dwukrotny laureat nagród Emmy za dokumenty Freedom Riders i Amerykańskie doświadczenia Stanley Nelson.


Pokaz odbędzie się w ramach KINO JAZZ - cyklu seansów filmów dokumentalnych o jazzie, organizowanych w wybranych kinach studyjnych i na festiwalach jazzowych w całej Polsce. Organizatorami cyklu są Musicine i Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ.


PRASA O FILMIE:

Znakomicie zrobiony dokument Stanleya Nelsona zagłębia się w mistykę Milesa Davisa: jego brzmienie, gwiazdorstwo i kult osobowości. Kuszący portret artysty: bogaty, żałobny, romantyczny, triumfalny, tragiczny, radosny i wyjątkowo szczery.
“Variety”


Birth of the Cool to historia skomplikowanej osobowości oraz muzycznych rewolucji legendy jazzu przedstawiona w dwugodzinnym obrazie. Stanley Nelson to zawodowiec – na seansie jego filmu dostaniecie wszystko czego chcieliście.
“Rolling Stone”


BILETY:

23 zł (normalny)
16 zł (ulgowy)


O FILMIE:

MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL | MILES DAVIS: BIRTH OF THE COOL
(Stanley Nelson) US 2016, 115'


Życie i kariera muzycznego giganta i ikony światowej kultury Milesa Davisa, prawdziwego wizjonera, innowatora i twórcy, który nie pozwolił zamknąć się w sztywnych ramach i ożywił słowo: cool.


Miles Davis: lider i innowator. Elegancki i próżny. Bezduszny, konfliktowy i kontrowersyjny. Wspaniały i witalny. Geniusz. Ucieleśnienie słowa cool. Mężczyzna z tak pięknym dźwiękiem, że może złamać ci serce.


Głównym celem życia Milesa Davisa była jego ciągła determinacja do przekraczania granic i życia na własnych warunkach. To sprawiło, że stał się gwiazdą – ale bardzo utrudniło mu życie z ludźmi, którzy najbardziej go kochali. Raz po raz, w muzyce i w życiu, Miles zrywał z konwencją - i kiedy myślał, że jego dzieło stało się nową konwencją, zmieniał je ponownie. Odważne lekceważenie tradycyjnych zasad przez Milesa ale także jasność widzenia, nieustępliwość i nieustanne pragnienie nowych doświadczeń uczyniły go inspirującym artystą dla muzyków i ikoną dla pokoleń słuchaczy. Stał się innowatorem w muzyce - od bebop po „cool jazz”, nowoczesne kwintety, muzykę orkiestrową, jazz fusion, rock and roll, a nawet hip-hop.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum