kpb

Biały, biały dzień - pokaz w E-Kinie Pod Baranami oraz rozmowa o Islandii

BIAŁY, BIAŁY DZIEŃ (reż. Hlynur Pálmason)
- pokaz w E-Kinie Pod Baranami oraz rozmowa o Islandii

środa, 6 maja 2020, godz. 19.00
E-Kino Pod Baranami

 
W środę, 6 maja, zapraszamy na wieczór islandzki. O godz. 19.00, w wirtualnej sali Kina Pod Baranami rozpoczniemy domowy seans nominowanego do Oscara filmu Biały, biały dzień, a po nim spotkamy się na dyskusji online, podczas której połączymy się z przewodnikiem po Islandii oraz z mieszkającymi tam Polakami.


W nowym filmie Hlynura Pálmasona, reżysera Zimowych braci, Ingvar E. Sigurðsson stworzył przekonujący portret wdowca żyjącego w potrzasku przeszłości, powoli osuwającego się w szaleństwo. Bohaterem drugiego planu twórcy uczynili niezwykły islandzki krajobraz, m.in. olbrzymie opustoszałe przestrzenie spowite mgłą czy niespokojne wody uderzające o wybrzeże potęgujące nastrój tajemnicy i niepokoju. 


Po domowym seansie zapraszamy do rozmowy online, w której uczestniczyć będą goście: mieszkający na co dzień w Vík í Mýrdal (południowa Islandia) - Dominika Studzińska (historyczka sztuki, konserwatorka zabytków, rolniczka, która zajmuje się ceramiką artystyczną i użytkową) oraz Michał Lenda (artysta wizualny, absolwent intermediów na ASP w Krakowie, z zamiłowania tatuator handpoke), a także Jakub Dobrowolski (podróżnik, przewodnik po Islandii, z wykształcenia filmoznawca).

Rozmowa rozpocznie się na platformie Zoom w środę, 6 maja, o godz. 21.00.
(Link do rozmowy zostanie przesłany mailem do osób, które zobaczą film w E-Kinie Pod Baranami).


Film Biały, biały dzień dostępny jest na www.e-kinopodbaranami.pl


BILETY: 15 zł


Na seans zapraszamy wraz z dystrybutorem filmu, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.


O FILMIE:

BIAŁY, BIAŁY DZIEŃ | HVÍTUR, HVÍTUR DAGUR
(Hlynur Pálmason) IC/DK 2019, 109’


 
MFF Cannes 2019: Najlepszy aktor, sekcja Tydzień Krytyki (Ingvar E. Sigurðsson)
MFF w Transylwanii 2019: Najlepszy aktor (Ingvar E. Sigurðsson)

W biały, biały dzień, gdy nieba nie można odróżnić od ziemi, zmarli mogą mówić do tych, którzy wciąż żyją – głosi islandzkie powiedzenie. W taki też dzień ginie żona Ingimundura, która spada w przepaść rozpędzonym samochodem. Owdowiały policjant próbuje zacząć wszystko od nowa: opiekuje się wnuczką, wykańcza dom dla córki, chodzi na terapię. Pewnego dnia żona jednak do niego przemówi. Mężczyzna przypadkiem odkrywa jej tajemnice, która po raz pierwszy od dawna wzbudzi w nim silne emocje. Gdy tama udawanego spokoju pęknie, nic nie powstrzyma przemocy.
(Mariusz Mikliński, MFF Nowe Horyzonty)

ZWIASTUN:

 

PATRONAT MEDIALNY:


Bookmark and Share

archiwum