kpb

Dzień jogi w Kinie Pod Baranami

DZIEŃ JOGI W KINIE POD BARANAMI
- pokazy filmu Powitanie słońca (reż. Stéphane Haskell)

Kino Pod Baranami & E-Kino Pod Baranami
niedziela, 21 czerwca 2020

 


Z okazji Międzynarodowego Dnia Jogi, zapraszamy na podwójny pokaz filmu Powitanie słońca: intrygującego dokumentu o odkrywaniu jogi w różnych zakątkach świata oraz o jej uniwersalnej sile. Film zostanie wyświetlony 21 czerwca zarówno w formie online (na platformie e-kinopodbaranami.pl), jak i offline, w sali Kina Pod Baranami przy Rynku Głównym 27. Ponadto w E-Kinie Pod Baranami nowa kolekcja pod hasłem “Joga, medytacja, duchowość”.


Zmagając się z ograniczeniami własnego ciała, fotograf i dokumentalista Stéphane Haskell wielokrotnie uderzał w mur bezsilności tradycyjnej medycyny. Zdeterminowany by odzyskać utraconą sprawność fizyczną, zwrócił się ku jodze - znanej od tysięcy lat hinduskiej filozofii, utożsamianej często z charakterystycznym zestawem ćwiczeń fizycznych i umysłowych.


Powitanie słońca to historia osobistego sukcesu i uzdrowienia reżysera, który w formie pierwszoosobowej narracji z offu opowiada o swoich zmaganiach. Film wykracza jednak znacząco poza jednostkową perspektywę i pragnie pokazać uniwersalną siłę jogi, działającą na ludzi niezależnie od wieku, płci, koloru skóry, wyznania czy zamożności. W Powitaniu słońca pocieszenie w tej starożytnej praktyce znajdują m.in. więźniowie z niesławnego San Quentin, Masajowie, walczący ze stereotypami nastolatkowie czy religijni Żydzi.


Film Powitanie słońca: od 19 czerwca na ekranach Kina Pod Baranami.


POKAZY:
21 czerwca (Międzynarodowy Dzień Jogi)
18.30 - Kino Pod Baranami, Sala Niebieska
20.00 - E-Kino Pod Baranami (www.e-kinopodbaranami.pl)


Więcej pokazów w Kinie Pod Baranami od 19 czerwca.


BILETY:
Kino Pod Baranami: 24 zł (normalne), 17 zł (ulgowe)
E-Kino Pod Baranami: 15 zł


Ponadto Kino Pod Baranami zaprasza wszystkich widzów do swojej wirtualnej sali kinowej (www.e-kinopodbaranami.pl), gdzie można znaleźć nową kolekcję “Joga, duchowość, medytacja”, w której zebrane zostały filmy o medytacji, wewnętrznej harmonii, mindfulness oraz duchowych poszukiwaniach. W zestawie: 3100: biegnij i medytuj, Człowiek delfin oraz Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja

 

O FILMIE "POWITANIE SŁOŃCA":

POWITANIE SŁOŃCA | DEBOUT
(Stéphane Haskell) FR 2019, 92’

Tuż po czterdziestce życie Stephane’a Haskella, utalentowanego fotoreportera i dokumentalisty, stanęło na głowie. Mężczyzna, u którego zdiagnozowano ciężką chorobę, został sparaliżowany. Tam, gdzie lekarze bezradnie rozkładali ręce, a tradycyjna medycyna nie dawała wielkich nadziei na powrót do zdrowia, szansa niespodziewanie pojawiła się za sprawą… jogi. 


Przełomowym momentem było dla Haskella spotkanie z Teresą Poulsen, za namową której zgłębił nie tylko tajniki, ale i filozofię, jaka kryje się za jogą. Stopniowo ból, zniechęcenie i brak cierpliwości zastępowała coraz większa wiara oraz empatia w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los podobnie jak reżyser. To właśnie z tych inspiracji narodziła się idea nakręcenia dokumentu, będącego połączeniem osobistej historii z szerszym spojrzeniem na fenomen jogi.   
 

By go w pełni zrozumieć, Haskell wyrusza w podróż po świecie, odwiedzając miejsca, jakie pewnie nie przyszłyby nam w tym kontekście do głowy. Od celi śmierci w słynnym amerykańskim więzieniu San Quentin po Kenię, gdzie – jak się okazuje – Masajowie praktykują jogę od wieków. Rozmawia z parą Żydów, którzy drogę do judaizmu odnaleźli… poprzez jogę. Te doświadczenia pozwalają reżyserowi spojrzeć z nieco innej perspektywy nie tylko na zachodnią kulturę, ale i własne życie.

 

ZWIASTUN:

 

KOLEKCJA NA E-KINOPODBARANAMI.PL:

Joga, medytacja, duchowość

Kolekcja Joga, medytacja, duchowość to trzy niezwykłe filmy dokumentalne o duchowych wędrówkach i wewnętrznej sile, która tkwi w każdym z nas.


3100: biegnij i medytuj skupia się na duchowym wymiarze biegania. Podczas Self-Transcendence 3100 Mile Race biegacze przez 52 dni pokonują dystans prawie 5000 km, codziennie przebiegając dwa maratony. Udział w wydarzeniu nabiera transcendentnego, niemal mistycznego charakteru.


Dokument Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja to świadectwo odradzania się tradycji wyświęcania kobiet na mniszki buddyjskie. Mimo wyraźnych wytycznych Buddy na temat bhikkhunī (mniszek), linia ordynacji kobiet została przerwana, a współcześnie wzbudza wśród wiernych ogromne emocje. Bohaterki filmu to prawdziwe pionierki, które musiały dokonać wyboru pomiędzy akceptacją swojej społeczności i kulturowymi normami, a życiem zgodnie z tym, co uznają za prawdziwe przesłanie nauk swojego duchowego mistrza.


Człowiek delfin to fascynująca historia o pasji nurkowania i o granicznym doświadczeniu rekordowo głębokiego zanurzania się pod wodę. Bohater dokumentu, Jacques Mayol, był jednym z największych nurków w historii i wielokrotnym rekordzistą świata w nurkowaniu głębinowym. W osiągnięciu rekordowych wyników wykorzystywał techniki medytacji i praktykę jogi. Jego skomplikowane życie osobiste stało się inspiracją dla kultowego filmu Luca Bessona Wielki błękit.


Zapraszamy również na jednorazowy pokaz specjalny dokumentu o uniwersalnej sile jogi - Powitanie słońca. Bohater filmu - zdeterminowany by odzyskać utraconą sprawność fizyczną - zwrócił się ku jodze, znanej od tysięcy lat indyjskiej filozofii, której praktyczny wymiar przejawia się w specjalnym treningu ciała i dyscyplinie duchowej. Jedyny pokaz online w niedzielę, 21 czerwca, o godz. 20.00.

Bookmark and Share

archiwum