kpb

Szarlatan - pokaz przedpremierowy i spotkanie online z Agnieszką Holland

Szarlatan (reż. Agnieszka Holland)
- pokaz przedpremierowy i spotkanie online z Agnieszką Holland

wtorek, 15 września 2020, g. 19.00
Kinie Pod Baranami


15 września zapraszamy na specjalny, przedpremierowy pokaz Szarlatana - najnowszego filmu Agnieszki Holland, poświęconego fascynującej postaci uzdrowiciela Jana Mikoláška. Po projekcji odbędzie się wirtualne spotkanie z reżyserką, które poprowadzi Anita Piotrowska.


Szarlatan to nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę. Był nim słynny na całą Czechosłowację uzdrowiciel Jan Mikolášek, zielarz i znachor, który według legendy uleczył ponad pięć milionów ludzi.


Portretując go, Agnieszka Holland po raz kolejny staje się przewodniczką po paradoksach XX wieku. Jednocześnie nie ogranicza się wyłącznie do opowieści o człowieku niszczonym przez totalitarny system: w jej ujęciu Jan Mikolášek jest prawdziwym czeskim self-made manem, któremu udało się połączyć gotowość do niesienia pomocy innym z osobistym (i finansowym) sukcesem.


W głównej roli w filmie wystąpił jeden z najpopularniejszych czeskich aktorów, Ivan Trojan, a w scenach z przeszłości zastąpił go nastoletni syn, Josef Trojan.


Po seansie połączymy się zdalnie z Agnieszką Holland. Widzowie pokazu będą mogli zadawać pytania reżyserce. Wirtualne spotkanie poprowadzi Anita Piotrowska.


Pokaz filmu odbędzie się w Sali Czerwonej i Sali Białej.
Na wirtualne spotkanie z Agnieszką Holland po seansie zapraszamy do Sali Czerwonej.

 


Premiera filmu: 9 października 2020


O FILMIE:

SZARLATAN | CHARLATAN
(Agnieszka Holland) PL/CZ/SK 2020, 118'


Choć rozgrywa się w przeszłości, Szarlatan jest filmem jak najbardziej współczesnym – podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.


Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. Szarlatan pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.


ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum