kpb

studencki Nocny Klub Filmowy: Śniegu już nigdy nie będzie

ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE
(reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert)

- studencki Nocny Klub Filmowy #248
czwartek, 10 czerwca 2021, godz. 23.15
Kino Pod Baranami

 

 


Zapraszamy na kolejny pokaz w ramach studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Tym razem w centrum zainteresowania znajdzie się polskie kino. Mówiąc dokładniej: magiczny, a zarazem autoironiczny film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta
Śniegu już nigdy nie będzie. Projekcję tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja. Bilety dla studentów: 12 zł.


Śniegu już nigdy nie będzie - najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej (Twarz, Body/Ciało), nad którym pracowała z operatorem Michałem Englertem - rozgrywa się na eleganckim, podwarszawskim osiedlu. Tylko pozornie idealnym i pełnym szczęśliwych lokatorów. Kompleksy, uprzedzenia i wzajemne pretensje mieszkańców ujawniają się wraz z pojawieniem Żeni, utalentowanego masażysty z Ukrainy, którego dłonie zdają się (dosłownie!) czynić cuda.


W Śniegu już nigdy nie będzie wiele jest humoru, ironii oraz dystansu do całej otaczającej nas rzeczywistości. Reżyserski duet podszywa komizm smutkiem, a chwilowe spełnienie - życiowym rozczarowaniem. Prowokuje widza do zastanowienia się nad odwiecznym konfliktem kultury i natury, który ubiera we współczesny, zaskakująco znajomy kostium.


W filmie występuje ukraińsko-angielski aktor Alec Utgoff (Stranger Things, Mission: Impossible – Rogue Nation) oraz plejada polskich gwiazd: Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.


Pokaz filmu poprzedzi krótka prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Gospodarzem spotkania będzie Mateusz Wodzisz, który studiuje automatykę i robotykę na Politechnice Krakowskiej.

 

BILETY dla studentów: 12 zł

 

TWÓRCY O FILMIE:


Tytułowy śnieg może się wieloznacznie kojarzyć – chociażby ze śmiertelnym żywiołem albo poczuciem bezpieczeństwa, baśniowym powrotem do krainy dzieciństwa. Choć dziś zapewne najbardziej kojarzy się ze zniszczeniem, jakie człowiek wywołał w eko klimacie ziemi, doprowadzając do zmian, przez które śnieg widuje się coraz rzadziej.  Bohaterowie naszego filmu, w większości skupieni na własnym, małym, wygodnym świecie, zbyt dużo o tym nie rozmyślają, jednak nie wiedząc czemu zmagają się z poczuciem jakiejś wewnętrznej, duchowej pustki i niezrozumiała tęsknotą za czymś nieokreślonym.
Małgorzata Szumowska i Michał Englert
 


Posiadacze ważnej legitymacji studenckiej mogą odebrać w kasie Kina kupon studenckiego Nocnego Klubu Filmowego. Za każdy zakupiony bilet na seans studenckiego Nocnego Klubu Filmowego przysługuje jedna pieczątka, pięć pieczątek uprawnia do darmowego biletu na kolejny pokaz Klubu. Regulamin akcji można znaleźć na http://www.kinopodbaranami.pl/.


Pokazy odbywają się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. W sali dostępnych jest jedynie 50% miejsc, a widzowie zajmują fotele zachowując odpowiednie odległości od siebie. Podczas całego pobytu w kinie widzowie zobowiązani do zasłaniania ust i nosa, obowiązuje także zakaz konsumpcji. Na terenie kina rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk, a sale są wietrzone i dezynfekowane między seansami.

 

O FILMIE:


ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE | ŚNIEGU JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE
(Małgorzata Szumowska, Michał Englert) PL/DE 2020, 113’

Oscary 2021: Polski kandydat
MFF w Wenecji 2020: Nagroda Specjalna - Nagroda Fundacji "Persona, Lavoro, Ambiente" za film o tematyce dotyczącej środowiska lub pracy - wyróżnienie specjalne - Małgorzata Szumowska, Michał Englert
MFF w Wenecji 2020: Udział w konkursie głównym - Małgorzata Szumowska, Michał Englert


Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet.


Żenia, pracowity Ukrainiec, zarabia na życie jako masażysta oferujący wizyty domowe mieszkańcom strzeżonego podwarszawskiego osiedla. Jego klienci, aspirujący przedstawiciele klasy średniej, mają jednak wiele niezaspokojonych potrzeb emocjonalnych. Żenia jest wtajemniczony we wszystkie ich problemy, zmartwienia i sekrety; chcąc nie chcąc staje się dla nich kimś w rodzaju guru. Głęboko ugruntowana duchowość Żeni, jego domniemane uzdrawiające moce oraz szerokie ramiona sprawiają, że staje się on przedmiotem pożądania dla zagubionych dusz.

 

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum