kpb

Niepamięć - pokaz i rozmowa z prof. Bogdanem de Barbaro

NIEPAMIĘĆ (reż. Christos Nikou)
pokaz i rozmowa z prof. Bogdanem de Barbaro
środa, 30 czerwca 2021, godz. 20.00
Kino Pod Baranami

 

 

Zapraszamy na specjalny pokaz filmu Niepamięć - greckiego kandydata do Oscara, rozgrywającego się we współczesnych Atenach, nękanych przez epidemię amnezji. Po seansie odbędzie się rozmowa z prof. Bogdanem de Barbaro - wybitnym psychiatrą i terapeutą.


Młody reżyser Christos Nikou prezentuje w Niepamięci wyjątkową wizję współczesnej Grecji, po której rozprzestrzenia się osobliwa epidemia amnezji. Nagłe zapomnienie może dotknąć każdego, w każdej chwili. Główny bohater filmu zasypia w autobusie, a kiedy budzi się na pętli, nie pamięta ani swojego nazwiska ani celu podróży. Podobnie jak całe greckie społeczeństwo, musi odnaleźć się w niezwykłej “nowej normalności” i od początku zbudować nową tożsamość.


Niepamięć przywodzi na myśl głośne dzieła greckiej Nowej Fali, często opowiadające o kryzysie, zakłóceniach, wstrząsach i ogólnej destabilizacji. To podobieństwo nieprzypadkowe: Christos Nikou na początku swojej kariery pracował jako asystent reżysera przy kluczowym dla nurtu filmie Kieł Yorgosa Lanthimosa.

 

Pokazowi filmu Niepamięć towarzyszyć będzie rozmowa z prof. Bogdanem de Barbaro, którą poprowadzi Anita Piotrowska (Tygodnik Powszechny).


Prof. Bogdan de Barbaro - psychiatra, psychoterapeuta, terapeuta par. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. W latach 1990 – 2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin w Katedrze Psychiatrii, w latach 2016 – 2019 kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, członek korespondent American Psychiatric Association.

 

BILETY:

22 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
14 zł (klubowy/senior)

 

O FILMIE:

NIEPAMIĘĆ | MILA
(Christos Nikou) GR/PL/SI 2020, 90’

Chicago IFF 2020: najlepszy scenariusz
Denver IFF 2020: Nagroda Krzysztofa Kieślowskiego
Les Arcs European FF 2020: Nagroda Młodego Jury
Ljubljana IFF 2020: najlepszy film
Slovene FF 2020: najlepszy dźwięk
Thessaloniki FF 2020: najlepszy aktor (Aris Servetalis)


Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater, Aris, ma numer 14842 w szpitalnym oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci. Pewnego dnia wyszedł z domu, wsiadł do autobusu i na pętli nie wiedział już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia.


Pokazywana na festiwalu w Wenecji Niepamięć łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa (Zabicie świętego jelenia, Faworyta) i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana (Być jak John Malkovich, Anomalisa), a gdzieś w tle pobrzmiewa głos z orwellowskiego Wielkiego Brata.

 

ZWIASTUN:

Bookmark and Share

archiwum