kpb

Dojrzałe Kino: Martin Eden

środa, 25 sierpnia 2021, godz. 11.00

 

Zapraszamy seniorów na kolejne spotkanie w ramach cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 25 sierpnia, o godzinie 11.00, na ekranie zagości Martin Eden - oryginalna adaptacja słynnej powieści Jacka Londona, której akcja została przeniesiona do Neapolu. Projekcję tradycyjnie poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Oparty na powieści Jacka Londona Martin Eden, to sprawne połączenie opowieści  inicjacyjnej z kinem zaangażowanym społecznie. Włoski reżyser Pietro Marcello przeniósł akcję książki kultowego amerykańskiego pisarza ze Stanów Zjednoczonych do Neapolu. Jak wspomina w wywiadach, zmiana ta wynikała z chęci ukazania niezwykłej uniwersalności powieści Londona.


Martin Eden wprost buzuje od klasowych napięć, nieoczywistych uczuć i rosnących ambicji. Film zachwyca znakomitą kreacją Luki Marinelliego, który za rolę tytułowego bohatera został nagrodzony prestiżowym Pucharem Volpiego (nagrodą dla najlepszego aktora) na Festiwalu w Wenecji.

 

Gospodynią spotkania jest red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.


Pokazy odbywają się z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych. Dostępnych jest 75% miejsc na każdej z sal, a podczas pobytu w kinie należy mieć zasłonięte usta oraz nos (również w trakcie seansu!) i zachowywać dystans wobec innych widzów. W kinie rozmieszczone są punkty do dezynfekcji rąk. Między seansami sale są wietrzone i dezynfekowane.

 

BILETY dla seniorów: 16 zł

 

Od początku lipca do końca sierpnia zapraszamy również na seanse w ramach Letniego Taniego Kinobrania - 15. wakacyjnego festiwalu filmowego. W programie ponad 100 tytułów ujętych w 8 cykli tematycznych, a także wiele wydarzeń towarzyszących, m.in. pokazy pod gwiazdami, plakatobranie (otwarte archiwum plakatów filmowych) z muzyką na żywo oraz plebiscyt na najlepszy film przeglądu.

 

Pełen wykaz tytułów prezentowanych w ramach Letniego Taniego Kinobrania oraz harmonogram projekcji, znajdują się: TUTAJ

 

O FILMIE:

MARTIN EDEN | MARTIN EDEN
(Pietro Marcello) IT/FR/DE 2019, 129'

Europejskie Nagrody Filmowe 2020 – short lista
Nagrody David di Donatello 2020 – nagroda zanajlepszy scenariusz adaptowany, nominacje: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsze kostiumy, najlepsze zdjęcia, najlepsza muzyka
Faro Island Film Festival 2020 – nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany, nominacja dla najlepszego aktora, nominacja dla najlepszego filmu zagranicznego
MFF w Wenecji 2019 - nagroda ArcaCinemagiovani dla najlepszego filmu włoskiego, Puchar Volpi dla najlepszego aktora (Luca Marinelli)
MFF w Toronto 2019 – Nagroda Platform
EFF w Sewilli 2019 – nagroda za najlepszy film


Intrygująca opowieść o nieoczywistym uczuciu i politycznym przebudzeniu inspirowana bestsellerem Jacka Londona.


Z chwilą, gdy tytułowy bohater filmu Pietra Marcella, wywodzący się z klasy robotniczej Martin Eden, spotka na swej drodze Elenę, nie ma wątpliwości, że to miłość od pierwszego wejrzenia. Myśl o ślubie z pochodzącą z dobrze sytuowanej przemysłowej rodziny młodą kobietą powoli staje się jego obsesją.


Wyglądać to może na mezalians, bo cała wiedza, jaką do tej pory w swoim życiu zdobył Martin, opiera się nie na szkolnej edukacji, a na byciu w drodze. Zamiast kończenia kolejnych klas od wczesnych lat pływał na statkach, imając się różnych dorywczych zajęć. Chcąc zatrzeć klasową różnicę i skromne pochodzenie, marzy o zdobyciu wykształcenia oraz rozpoczęciu kariery pisarskiej. Wsparcie znajduje u boku starszego lewicowego intelektualisty, który przyczyni się także do politycznego przebudzenia bohatera.

 

 

ZWIASTUN:

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

 

 

 

 

 

 

 


Bookmark and Share

archiwum