kpb

Węgierska Wiosna Filmowa - jesienią (MOJEeKINO.pl)

15. WĘGIERSKA WIOSNA FILMOWA - JESIENIĄ
otwarcie festiwalu: 
pokaz filmu Eden (reż. Ágnes Kocsis) i spotkanie z reżyserką
sobota, 16 października 2021, godz. 19.00
Małopolski Ogród Sztuki

od 18 do 25 października - pokazy online na MOJEeKINO.plPiętnasta odsłona Węgierskiej Wiosny Filmowej - przeglądu kina węgierskiego - w tym roku odbędzie się wyjątkowo jesienią online na platformie MOJEeKINO.pl. Na inaugurację zapraszamy 16 października do sali kinowej w MOS na film Eden i spotkanie z reżyserką!

 

W programowanej przez nas sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12) odbędzie się pokaz filmu Eden w reżyserii Ágnes Kocsis, która po seansie spotka się z widzami.


Węgierska Wiosna Filmowa
to wyjątkowe wydarzenie, co roku goszczące w Krakowie i kilku miastach w Polsce. Piętnasta edycja przeglądu kina węgierskiego będzie podwójnie wyjątkowa - odbędzie się jesienią online, za pośrednictwem zrzeszającej polskie kina studyjne platformy MOJEeKINO.pl. W programie wydarzenia znalazły się najnowsze, wielokrotnie nagradzane węgierskie filmy fabularne oraz produkcje krótkometrażowe.

 

Filmy prezentowane w trakcie Węgierskiej Wiosny Filmowej to ciekawe kino gatunkowe. Towarzysz Drakulics to osadzona w latach 70. komedia wampiryczna, a film Ci, którzy pozostali to eksplorujący mroki historii dramat, rozgrywający się tuż po II wojnie światowej. Trudno tak przypadnie do gustu wielbicielom komedii romantycznych, a Skarbiec - pierwszy w historii węgierski film nominowany do nagrody Emmy - to gratka dla fanów ekscytujących thrillerów. Nieoczywistą historię opowiada również współczesny dramat Po cichu, którego główny bohater tropi rzekomy romans swojej koleżanki z orkiestry. Podczas festiwalu można również zobaczyć zestaw filmów krótkometrażowych.


Uroczyste otwarcie Węgierskiej Wiosny Filmowej Jesienią odbędzie się w sobotę, 16 października, w sali kinowej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (ul. Rajska 12). Przegląd zainauguruje film Eden, opowiadający o młodej kobiecie cierpiącej na tajemnicze alergie. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką, Ágnes Kocsis, które poprowadzi krytyk filmowy, Piotr Czerkawski.


Dalszą część festiwalu będzie można oglądać online od 18 do 25 października na platformie MOJEeKINO.pl, gdzie swoją wirtualną salę posiadamy i my.


Przy zakupie dostępu do festiwalowych filmów online na platformie MOJEeKINO.pl - wybierz Kino Pod Baranami :) BILETY:

24 zł (normalny)
17 zł (ulgowy)
16 zł (klubowy)


O FILMACH:


FILMY PEŁNOMETRAŻOWE:

CI, KTÓRZY POZOSTALI | AKIK MARADTAK
(Barnabás Tóth) HU 2019, 84’

5 Węgierskich Nagród Filmowych
Festiwal Filmów Żydowskich w Atlancie: Najlepszy film
Festiwal Filmów Żydowskich w Moskwie: Najlepszy film
Festiwal Kina Środkowoeuropejskiego w Peru: Specjalne wyróżnienie
MFF w Sofii: Nagroda FIPRESCI


Aldó, ginekolog po czterdziestce i szesnastoletnia Klára tracą rodziny podczas Holokaustu. Gdy ich ścieżki przecinają się po zakończeniu wojny, szybko rodzi się między nimi głęboka przyjaźń, jednak z powodu różnicy wieku otoczenie spogląda na nią nieprzychylnie. Tymczasem w tle rozgrywa się czerwony terror.

 

EDEN | ÉDEN
(Ágnes Kocsis) HU/RO 2021, 153’

MFF Orenburg 2021: Nagroda główna
Otranto FF 2021: Najlepsze zdjęcia


Éva od dawna cierpi na tajemnicze alergie, które uniemożliwiają jej opuszczanie domu. Uczulona jest właściwie na wszystko: chemikalia, smog, fale radiowe czy pole elektromagnetyczne. Żyje w zawieszeniu i tylko od czasu do czasu specjaliści badają ją w instytucie naukowym. Ubrana w specjalny skafander, porusza się po jego korytarzach jak kosmonautka, która zagubiła się na nieprzyjaznej, pozbawionej warunków do życia planecie. W monotonną egzystencję Évy wkracza pewnego dnia psychiatra wezwany do sporządzenia potrzebnego w sądzie raportu. Angażując się coraz bardziej w relację, mężczyzna rozważa, czy dolegliwości pacjentki nie mają natury psychosomatycznej. Może to po prostu nieuleczalna melancholia?

 

PO CICHU | SZÉP CSENDBEN
(Zoltán Nagy) HU 2019, 80'

FF w Parmie: Specjalne wyróżnienie


Dávid jest utalentowanym skrzypkiem grającym w szkolnej orkiestrze. Kiedy do grupy dołącza niepełnoletnia wiolonczelistka Nóri, chłopak nabiera podejrzeń, że między nią a 60-letnim dyrygentem jest zbyt duża zażyłość. Zaczyna mieć obsesję na punkcie rzekomego romansu i postanawia odkryć prawdę.

 

SKARBIEC | TREZOR
(Péter Bergendy) HU 2018, 75'

8 Węgierskich Nagród Filmowych
Emmy 2019: nominacja
FF w Parmie 2019: Najlepszy scenariusz


Klucze do skarbca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych giną w czasie rewolucji październikowej. Kilka dni po upadku powstania policja wyciąga z więzienia włamywacza i zleca mu otwarcie sejfu, to co znajdują za jego drzwiami rozpoczyna ekscytującą, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji fabułę, w której nic i nikt nie jest tym czym się wydaje.


Skarbiec był pierwszym w historii Węgier filmem telewizyjnym nominowanym do nagrody Emmy.

 

TOWARZYSZ DRAKULICS | DRAKULICS ELVTÁRS
(Márk Bodzsár) HU 2019, 95'

4 Węgierskie Nagrody Filmowe w 2020,
Kataloński MFF w Stiges: Nagroda za najlepszy scenariusz
FF Fantaspoa: Najlepszy Film


Wampiry są wśród nas, ale bez obaw, węgierskie tajne służby są na ich tropie, uzbrojeni w czosnek, którego w chwili zagrożenia nie zawahają się użyć.


Węgry, lata 70-te, Towarzysz Fábián po powrocie do kraju z kubańskiej rewolucji, otwiera prężnie działające centrum krwiodawstwa. Jego nadzwyczajnie młody wygląd i ekscentryczny styl bycia wzbudzają podejrzenia tajniaków, którzy zaczynają śledzić poczynania tajemniczego towarzysza.

 

TRUDNO TAK | SEVELED
(Dénes Orosz) HU 2019, 90'

Gergő chcąc uszczęśliwić ciężko chorą matkę postanawia skłamać i oznajmia jej, że w końcu zostanie babcią. Co więcej, do szpitala przyprowadza swoją irytującą sąsiadkę, byłą striptizerkę, której największym atutem jest piąty miesiąc ciąży. Kiedy "babcia" ze szczęścia wraca do zdrowia, sprawy zaczynają się komplikować, kłamstwa piętrzyć, a domniemani rodzice nie mogą znieść swojego towarzystwa.

 

FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE:

BATORY EKSPRESS
(Tomek i Witek Ducki) PL/HU 2011, 31’


Stara Nyska przemierza Polskę i Węgry w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie czy stare przysłowie Polak, Węgier dwa bratanki jest wciąż aktualne, czy jednak to zapomniany mit.

 

ENTROPIA
(Flóra Anna Buda) HU 2018, 10’

MFF w Berlinie 2019: Nagroda Teddy za najlepszy film krótkometrażowy


Entropia to film animowany ukazujący trzy równoległe rzeczywistości, gdzie trzy młode kobiety żyją w różnych okolicznościach, jednak żadna z nich nie może być szczęśliwa bez pozostałych. Monotonia sprawia, że są sfrustrowane i nie mogą zaspokoić swoich pragnień. Nagły błąd w systemie rujnuje dotychczasową równowagę i pozwala rozpocząć coś nowego.

 

DWIE KRESKI | KÉT CSÍK
(Balázs Dudás) HU 2019, 31'


Zaniepokojona Liza całą noc na próżno czeka na powrót ukochanego Gábora, któremu ma do przekazania bardzo ważną wiadomość. Rankiem jest rozczarowana jego reakcją. Czy będzie to punkt zwrotny w ich związku?

 

DZIEŃ NA GRANICY | EGY NAP A HATÁRON
(Witek Ducki) Węgry 2019, 26'


Film ukazuje niezwykłą solidarność narodu węgierskiego wobec Polaków, gdy we wrześniu 1939 roku Węgry udzieliły schronienia tysiącom polskich uchodźców, mimo obowiązującego sojuszu niemiecko – węgierskiego.

 

ODRODZENIE | ÚJJÁSZÜLETÉS
(Linda Dombrovszky) HU 2019, 12'


Oparta na faktach historia więźniarki syberyjskiego gułagu niosąca przesłanie, że nawet w czasie niewyobrażalnego cierpienia i okrucieństwa, pozostaje w nas pierwiastek ludzkiej wrażliwości.

 

OSTATNIA WIECZERZA | AZ UTOLSÓ VACSORA
(Ferenc Rofusz) HU 2019, 9’

Międzynarodowy Festiwal Kina Chrześcijańskiego: Najlepszy krótkometrażowy film animowany
Węgierska Nagroda Filmowa za najlepszą animację


Realizując animowaną wersję "Ostatniej Wieczerzy" Leonarda da Vinci reżyser chciał na nowo zachwycić publikę jednym z największych skarbów zachodniej kultury. Mocno zaakcentowano fakt, że fresk przedstawiający naszą przemijającą egzystencję może ulec zniszczeniu, podczas gdy jego przesłanie miłości i odkupienia jest ponadczasowe.

 

SPUŚCIZNA | HAGYATÉK
(Jenő Hódi) HU 2020, 25'


Czarno – biały film, zrealizowany w stylu noir, nawiązujący do twórczości amerykańskiego pisarza Ambrose'a Bierce'a. Akcja rozgrywa się w scenerii Budapesztu owładniętego II wojną światową w 1944 roku. Ukazuje społeczne nastroje i różnorodne emocje wywołane egzekucją tysięcy węgierskich Żydów nad Dunajem.

 

WOLNI | SZABADOK
(Szilárd Bernát) HU 2019, 18'


Rok 1956. Węgierski młodzieniec z zadrą w sercu próbuje pomóc Sowietom w stłumieniu rewolucji w Budapeszcie. W racjonalnych działaniach przeszkadza mu wciąż uciążliwie dźwięcząca w głowie melodia starej piosenki.

 

WYDMA | DŰNE
(Gábor Ulrich) HU 2020, 4’


Głosy jako świadkowie. Są wypłukiwane przez wspomnienia i półsny. Wciąż zaskakiwany widz prowadzony jest zręcznie pomiędzy wyobraźnią a rzeczywistością.

 

ZAPAŁKI | MATCHES
(Géza M. Tóth) HU 2018, 12’

MFF w Clermont-Ferrand 2020: Grand Prix (nominacja)


Niepozorna zabawa zapałkami urzeczywistnia marzenia małego chłopca. Film, który powstał na podstawie wywiadu z siedmiolatkiem, zabiera nas do wspaniałego świata dziecięcej wyobraźni nieznającej granic.

 

SPOT:

 

 

ORGANIZATOR:
Centrum Węgierskie w Krakowie 

Bookmark and Share

archiwum