kpb

Baranki Dzieciom: Pamiętnik Florki - pokaz bajek i warsztaty plastyczne (marzec 2022)

BARANKI DZIECIOM: PAMIĘTNIK FLORKI
pokaz bajek i warsztaty plastyczne
niedziela, 6 marca 2022, godz. 11.00
Kino Pod Baranami

 Zapraszamy najmłodszych widzów do uczestnictwa w kolejnej odsłonie cyklu Baranki Dzieciom. W niedzielę, 6 marca, maluchy zobaczą wybrane odcinki polskiego serialu animowanego Pamiętnik Florki, który pokazuje świat z perspektywy kilkuletniego dziecka. Po seansie odbędą się warsztaty plastyczne, które poprowadzi Agnieszka Doniec.

 

Główną bohaterką serialu Pamiętnik Florki jest mała ryjówka - pilna obserwatorka rzeczywistości. Nie do końca wierzy wyjaśnieniom dorosłych, więc sprawdza wszystko sama i oczywiście dochodzi do własnych wniosków - niekoniecznie słusznych, ale zawsze bardzo nowatorskich. Jak każdy maluch dziwi się najprostszym zjawiskom, jednocześnie ucząc się je rozumieć i nazywać; oswaja swoje emocje - strach, zazdrość, zachwyt, rozczarowanie czy wstyd. 

 

Uczestnikami cyklu są dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

 


BILETY: 14 zł

 

POKAZ BAJEK (czas trwania: 40')

 

PRZYJACIEL
(Jolanta Dudzińska) PL 2015, 10'

Florka wstała lewą nogą – od samego rana jest smutna i bez humoru. Nie pomaga jej nawet trenowanie uśmiechu przed lustrem w łazience, ani wizyta w bibliotece – gdzie okazuje się, że wszystkie wesołe książki zostały wypożyczone. Przy fontannie Florka spotyka chomika Klemensa, który wymyśla zabawę w udawanie, że ryjówka jest radosna. Czy to dobry pomysł na poprawę humoru? W tym odcinku Florka zaczyna rozumieć, że smutek jest uczuciem jak każde – ani lepszym ani gorszym od innych. Po prostu jest i czasami trzeba się wypłakać.

 

KAKAO
(Janusz Martyn) PL 2015, 10'

To odcinek o bardzo radosnym wydarzeniu – pierwszym samodzielnym spaniu poza domem – u babci. Dlaczego jednak Florka, która wcześniej nie mogła się doczekać wyjazdu, nagle w środku nocy doświadcza zupełnie niespodziewanej tęsknoty za domem? Jak to możliwe, żeby jednocześnie czuć dwa sprzeczne uczucia – cieszyć się i tęsknić? I jak sobie z tym poradzić?

 

TORBA
(Dorota Cieśla) PL 2015, 10'

Oj, to nie był dobry dzień dla Florki. Przegrana przez ryjówkę gra staje się przyczyną wielkiego wybuchu złości – Florka rzuca grą planszową, tupie, krzyczy. Jednak ryjówka na gwałtownym wyrażeniu złości nie poprzestaje i ze swoją żyłką badacza docieka: Czy wolno czuć złość? A jeśli tak – jak bezpiecznie ją wyjmować? Czy dorośli też się złoszczą i jakie mają na to sposoby? Czy „połykanie złości” to dobre rozwiązanie, czy może lepiej skorzystać z samodzielnie wykonanej „torby na złość”?

 

ZĘBUSZKA
(Barbara Koniecka) PL 2015, 10'

Czekanie to trudna sztuka. Zwłaszcza wtedy, gdy kolejnym dzieciom w przedszkolu wypadają zęby, a te Florki ani drgną. Ryjówka cały czas dopytuje: Kiedy w końcu wypadnie mi ząb? Dlaczego jeszcze nie wypadł? Czemu innym wypadł wcześniej? A może Zębuszka o mnie zapomniała? Dzięki przeżywaniu całej gamy uczuć, Florka uczy się nie tylko cierpliwości, ale także zaczyna rozumieć, że spełnienie marzeń to nie tylko satysfakcja, ale także koniec ekscytacji. „I na co teraz czekać?” pyta Florka ściskając w łapce pieniążek od Wróżki Zębuszki. Okazuje się więc, że tak samo ważne jak spełnienie, jest też oczekiwanie. Może dzięki temu następnym razem łatwiej będzie o cierpliwość? 

 
 

 

  

WARSZTATY PLASTYCZNE (czas trwania: 40’)

Warsztaty poprowadzi Agnieszka Doniec - animatorka kultury i edukatorka. Od kilku lat związana jest z Muzeum Fotografii w Krakowie. Kocha koty i Caravaggia. 

 

 

 

 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum