kpb

Kino w Budowie 2008

KINO W BUDOWIE | CINE EN CONSTRUCCIÓN
- przegląd niezależnych filmów latynoamerykańskich organizowany we współpracy z Instytutem Cervantesa.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián-Donostia, Rencontres de Cinema d'Amerique Latine w Tuluzie oraz Instytut Cervantesa od 2002 roku wspólnie realizują projekt pt. KINO W BUDOWIE. Obejmuje on niezależne, długometrażowe filmy latynoamerykańskie napotykające w fazie realizacji różnego typu trudności.

Ta pierwsza w swoim rodzaju inicjatywa w skali europejskiej jest odpowiedzią na naglące zapotrzebowanie producentów i reżyserów latynoamerykańskich borykających się z dużymi trudnościami przy realizacji filmów niskobudżetowych. Praca postępuje w dużej mierze dzięki pomysłowości i umiejętnościom ich twórców, niemniej te niezależne produkcje nie mogą się obejść bez dofinansowania. Dzięki niemu mogą zostać zapisane w formacie 35 mm wymaganym na festiwalach i wejść do regularnej dystrybucji.

Projekt już po raz czwarty zagości w Kinie Pod Baranami w dniach 27 - 30 października (o zeszłorocznej edycji możecie przeczytać TUTAJ).


Program:

poniedziałek, 27 października, godz. 20.30

CUKROWA KURTYNA | EL TELÓN DE AZÚCAR
reż. Camila Guzmán Urzúa, Kuba/Francja 2005, 90’

Festiwal Filmowy w Hawanie 2007: najlepszy film dokumentalny
Festiwal Filmów Latynoamerykańskich w Limie 2007: najlepszy film dokumentalny - druga nagroda

Osobisty i autobiograficzny film dokumentalny o pokoleniu kubańczyków urodzonych i wychowanych w okresie triumfu rewolucji kubańskiej. Próba odtworzenia owej rzeczywistości, z którą mieli do czynienia jako dzieci i dalszych losów tego pokolenia, kiedy już ich idee poniosły klęskę.


wtorek, 28 października, godz. 20.30

PSIA BUDA | LA PERRERA
reż. Manolo Nieto, Urugwaj/Argentyna/Kanada/Hiszpania 2006, 108’

Psia buda to zapis roku z życia Davida, dwudziestopięciolatka zmuszonego przez ojca do wybudowania domu w miejscowości wypoczynkowej nad oceanem, oraz historia jego zmagań z robotnikami, niewiernymi narzeczonymi, rozkojarzonymi hippisami i innymi przedziwnymi indywiduami.


środa, 29 października, godz. 20.30

W KAŻDEJ CHWILI | ESAS NO SON PENAS
reż. Anahí Hoeneisen i Daniel Andrade, Ekwador 2006, 84’

Pewnego dnia pięć kobiet z Quito decyduje się zorganizować spotkanie, pierwszy raz od ponad 14 lat. Elena oczekuje drugiego dziecka, Marina zdradza męża, Diana jest wdową z piętnastoletnią córką, a Tamara nie porzuciła swoich szaleństw w nocnych klubach, chłopaków i narkotyków. Tego wieczora mają odwiedzić ciężko chorą Alejandrę. 

W każdej chwili to portret zbiorowy, na który składają się blaski i cienie losów pięciu przedstawicielek klasy średniej andyjskiego miasta. Podczas spotkania kobiety uzewnętrzniają tkwiące w nich emocje, pomiędzy poczuciem winy a nadzieją, pomiędzy samotnością a poczuciem więzi.


czwartek, 30 października, godz. 20.30

ŻÓŁWIA RODZINA | FAMILIA TORTUGA
reż. Rubén Imaz, Meksyk 2006, 129’

Festiwal Filmu Latynoamerykańskiego w Tuluzie 2007: Grand Prix

W przededniu rodzinnego święta więzy spajające rodzinę okazują się niebezpiecznie słabe wobec dominującego poczucia wyobcowania. Wujek Manuel usiłuje pomagać swoim siostrzeńcom i zięciowi, bezrobotnemu związkowcowi. Wieczór w rodzinnym domu dobitnie wykaże niebezpieczeństwo rozpadu rodziny.


CENY BILETÓW:
16 zł
- normalny
13 zł - ulgowy
12 zł - słuchacze kursów językowych Instytutu Cervantesa

KARNET (4 filmy): 40 zł

Organizacja:

Instytut Cervantesa - Warszawa        

Instytut Cervantesa - Kraków

Bookmark and Share

archiwum