kpb

LUX Audience Award: Aida

LUX Audience Award:
Aida (reż. Jasmila Žbanić)

pokaz specjalny i transmisja spotkania z twórcami
wtorek, 29 marca 2022, godz. 19.00
Kino Pod Baranami

 


29 marca zapraszamy na specjalny pokaz filmu Aida Jasmili Žbanić, nominowanego do prestiżowej nagrody LUX Audience Award. Po seansie będzie można wysłuchać spotkania z twórcami filmu, transmitowanego na żywo z Belgii. Wstęp bezpłatny! Wydarzeniu towarzyszy zbiórka środków finansowych na pomoc Ukrainie, organizowana wspólnie z Polską Akcją Humanitarną.

 

Przyznawana od 2020 roku LUX Audience Award, zastąpiła dwie wcześniej istniejące nagrody: LUX Prize oraz European Film Academy’s People’s Choice Award. Jej misją jest budowanie porozumienia ponad podziałami oraz zwracanie uwagi na filmy korespondujące z aktualnymi dla Europy tematami. Decydujący głos mają widzowie: to oni, głosując za pośrednictwem internetowego formularza, rozstrzygają, który z nominowanych filmów otrzyma nagrodę.


W tym roku o to wyróżnienie rywalizować będą trzy tytuły: animowany dokument Przeżyć, poruszająca opowieść o wieloletnim uwięzieniu Wielka wolność oraz wstrząsająca Aida, osadzona w trakcie wojny w byłej Jugosławii.


Jeden z nominowanych filmów - Aida w reżyserii Jasmili Žbanić - zostanie zaprezentowany w naszym kinie 29 marca, o godzinie 19.00, w ramach specjalnego pokazu, który odbędzie się symultanicznie w wybranych kinach w całej Europie. Po seansie, na ekranie pojawią się twórcy filmu. Rozmowa o filmie będzie transmitowana na żywo z Belgii.


Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem Grbavicy, również w swoim najnowszym filmie Jasmila Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. Tym razem koncentruje się na masakrze w Srebrenicy - największym europejskim ludobójstwie po zakończeniu II wojnie światowej. Reżyserka unika w filmie brutalnych, pełnych przemocy scen. Mimo to Aida jest jednym z najbardziej wstrząsających, filmowych obrazów wojny ostatnich lat.


Główna bohaterka filmu (w jej roli znakomita Jasna Đuričić) pracuje jako tłumaczka przy ONZ. Ze wszystkich stron otacza ją duszna atmosfera desperacji i beznadziei, a oficjalne komunikaty wydawane przez międzynarodową organizację - pełne zakłamania i bezdusznej biurokracji - nie oferują żadnego pocieszenia.


Film Aida prezentowany będzie wersji oryginalnej z polskimi napisami. Transmitowana dyskusja odbędzie się w języku angielskim.


WSTĘP WOLNY
Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasie kina.


POMOC UKRAINIE
Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka środków na pomoc Ukrainie, organizowana wspólnie z Polską Akcją Humanitarną. W sąsiedztwie sali kinowej czekać będzie wolontariusz z puszką oznaczoną logiem PAH

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_12517_2.jpg


Organizatorami pokazu są: Parlament Europejski, LUX Audience Award, Komisja Europejska, program Creative Europe-MEDIA oraz sieć kin Europa Cinemas.

 

O FILMIE:

AIDA | AIDA
(Jasmila Žbanić) PL/DE/FR/NL/NO/AU/TR/RO/BA 2020, 101'

Oscary 2021 - nominacja: Najlepszy film międzynarodowy
Nagrody BAFTA 2021 - nominacje: Najlepsza reżyseria, Najlepszy film nieanglojęzyczny
MFF Rotterdam 2021: Nagroda Publiczności
MFF Wenecja 2020: Konkurs Główny


Aida pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Opowieść Žbanić ma tak ogromną siłę również dlatego, że okazuje się do szpiku kości współczesna. Jej scenariusz, w którym główną rolę odgrywa bezradność ofiar, cynizm sprawców, słabość instytucji i obojętność świata, powtarza się coraz częściej, coraz intensywniej wszyscy odczuwamy głód solidarności.

 

 

ZWIASTUN:

 

 

ORGANIZATORZY:


Parlament Europejski
LUX Audience Award
Komisja Europejska
Creative Europe-MEDIA
Europa Cinemas

 

Bookmark and Share

archiwum