kpb

Dojrzałe Kino: Historia mojej żony

środa, 6 kwietnia 2022, godz. 11.00

 

 

 

6 kwietnia, o godzinie 11.00, zapraszamy seniorów na kolejną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. W programie: Historia mojej żony - najnowsze dzieło cenionej węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Nowy film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi to adaptacja głośnej powieści Milána Füsta. Ten stylowy melodramat z dużą pieczołowitością odtwarza realia XX-wiecznego Paryża oraz Hamburga, które stają się areną burzliwej i pełnej niespodziewanych zwrotów akcji, gry miłosnej. W roli głównej wystąpiła gwiazda europejskiego kina Léa Seydoux (Nie czas umierać, Kurier Francuski…, Lobster).

  

Gospodynią spotkania wokół filmu Historia mojej żony będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

Polecamy również wcześniejszy film Ildikó Enyedi: nagrodzoną Złotym Niedźwiedziem w Berlinie, poetycką opowieść o miłości Dusza i ciało, która jest dostępna na platformie e-kinopodbaranami.pl.

  

O FILMIE:

HISTORIA MOJEJ ŻONY | A FELESÉGEM TÖRTÉNETE
(Ildikó Enyedi) HU/DE/FR/IT 2021


MFF w Cannes 2021 - nominacja: Złota Palma - Udział w konkursie głównym (Ildikó Enyedi)
MFF w Toronto 2021 - nominacja: Nagroda Festiwalowa w sekcji 'Prezentacje Specjalne' ('Special Presentations') - Udział w sekcji (Ildikó Enyedi)
TRANSATLANTYK 2021 - nominacja: Nagroda Publiczności - Udział w festiwalu (Ildikó Enyedi)Holender Jakob Störr jest kapitanem żeglugi morskiej. Jeden z jego przyjaciół sugeruje, że dobrym rozwiązaniem dla bohatera byłoby małżeństwo, które pozwoli mu się ustatkować. Spędzając czas w wytwornej paryskiej kawiarni, Störr postanawia, że ożeni się z pierwszą kobietą, która przekroczy jej próg.
 
Tą osobą jest piękna, dystyngowana Lizzie. Kiedy mężczyzna podchodzi do jej stolika i opowiada o swoich zamiarach, początkowo jest nieco zakłopotana. Ku zaskoczeniu wszystkich decyduje się jednak przyjąć tę zaskakującą propozycję. Szczęście świeżo upieczonej pary nie trwa jednak długo. Jakob musi wrócić na statek, gdzie czuje się znacznie pewniej niż na paryskich salonach. Częsta nieobecność mężczyzny i długa rozłąka nie wpływają najlepiej na wzajemne relacje małżonków, zwłaszcza gdy w otoczeniu samotnej kobiety pojawia się majętny pisarz Dedin.

 


ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

Bookmark and Share

archiwum