kpb

Dojrzałe Kino: Film balkonowy

środa, 13 kwietnia 2022, godz. 11.00

 

 

 

13 kwietnia, o godzinie 11.00, zapraszamy seniorów na kolejną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. W programie: obsypane nagrodami dzieło Pawła Łozińskiego Film balkonowy. Projekcję poprzedzi prelekcja, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

Uznany dokumentalista Paweł Łoziński (Miejsce urodzenia, Ojciec i syn) stojąc na swoim balkonie z kamerą przez ponad 2 lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak poszczególni bohaterowie radzą sobie z życiem. I prowokuje do zastanowienia: może wystarczy się zatrzymać, żeby zobaczyć więcej?


Film balkonowy to głęboko humanistyczne dzieło, zachęcające do uważnego spotkania z drugim człowiekiem. Paweł Łoziński pokazuje, jak niezwykłą wartość może mieć zwykła rozmowa oraz chwila zatrzymania w codziennym biegu. W jego filmie przegląda się całe polskie społeczeństwo: ze swoimi obawami, marzeniami, problemami.

 

Gospodynią spotkania wokół Filmu balkonowego będzie red. Maria Malatyńska. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją, a po seansie odbędzie się dyskusja.

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 

Polecamy również wcześniejszy film Pawła Łozińskiego: Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham, który jest dostępny na platformie e-kinopodbaranami.pl. Do filmu dostępne jest wprowadzenie autorstwa Kai Tomczyk - psycholożki, absolwentki Uniwersytetu SWPS i certyfikowanej trenerki umiejętności psychospołecznych.


PRASA O FILMIE:

[...] to świat na jednej ulicy. [...] przychodzi w samą porę. Ludzki, uniwersalny, znajdzie odzew wszędzie, gdzie trafi. Jest jak szczepionka przeciwko obcości zagarniającej nas stopniowo, w skali ulicy, osiedla, kraju.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza


Wystarczy wyjść na balkon, by zobaczyć wszystko.
Michał Piepiórka, Bliżej Ekranu


Dokument Pawła Łozińskiego pokazuje, że - w pękniętej na pół Polsce - Polaków nadal więcej łączy niż dzieli. [...] Na ekranie nie oglądamy ludzi, którzy - gdy tylko widzą kamerę - zaczynają nawijać o Tusku lub Kaczyńskim. Być może to kwestia zadanych pytań i sposobu prowadzenia konwersacji? [...] Reżyser przekroczył polski kontekst i uchwycił globalną tęsknotę za ciekawością drugiego człowieka bez uprzedzeń.
Artur Zaborski, Interia

  

O FILMIE:

FILM BALKONOWY | FILM BALKONOWY
(Paweł Łoziński) PL 2021, 100’

MDAG 2021 - wygrana: Nagroda Publiczności - Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego (Paweł Łoziński), Nagroda za Najlepszy Film Polski - Wyróżnienie (Paweł Łoziński)
MDAG 2021 - nominacja: Nagroda Millennium - Udział w konkursie głównym (Paweł Łoziński)
Festiwal Mediów 2021 - wygrana: Biała Kobra - Grand Prix Festiwalu (Paweł Łoziński)
MFF w Locarno - wygrana: Nagroda Specjalna - Nagroda Tygodnia Krytyki (Paweł Łoziński)
OFF CINEMA 2021 - wygrana: Konkurs filmów długometrażowych - Złoty Zamek (Paweł Łoziński), Nagroda Publiczności - Konkurs filmów długometrażowych (Paweł Łoziński)

 

Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy.


Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.


Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. Film to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

 


ZWIASTUN:

 

 

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

Bookmark and Share

archiwum