kpb

Męczeństwo Joanny d'Arc - pokaz filmu z zarejestrowaną muzyką

MĘCZEŃSTWO JOANNY D'ARC (reż. Carl Theodor Dreyer)
pokaz filmu z muzyką
Adriana Utleya (Portishead) i Willa Gregory’ego (Goldfrapp)
wtorek, 14 czerwca 2022, godz. 18.15
Kino Pod Baranami

 

 

14 czerwca przy okazji 13. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego w naszym kinie odbędzie się specjalny pokaz filmu Męczeństwo Joanny d'Arc w reżyserii Carla Theodora Dreyera. Arcydzieło niemej kinematografii zostanie zaprezentowane  w wersji z zarejestrowaną muzyką autorstwa Adriana Utleya z (Portishead) i Willa Gregory’ego (Goldfrapp). Będzie to swoiste post scriptum Festiwalu Filmu Niemego, który - pod hasłem Ekspresja - odbył się w Krakowie w grudniu minionego roku.


Uznawane za arcydzieło oraz apogeum artystycznych możliwości niemego kina, Męczeństwo Joanny d'Arc powróci do naszego kina z okazji 13. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. To film ukazujący w pełnej krasie potęgę filmowego zbliżenia oraz jego wpływ na emocje widza. Kluczowym środkiem wyrazu są twarze Joanny i jej oprawców, filmowane w białej, niemal abstrakcyjnej przestrzeni. Natchnione i niewinne spojrzenie dziewczyny Carl Theodor Dreyer skontrastował z okrutnymi, brzydkimi i karykaturalnymi twarzami pozostałych bohaterów.


Film był pokazany na ostatniej edycji Festiwalu Filmu Niemego, która odbyła się pod hasłem Ekspresja w grudniu w Krakowie. Tym razem zostanie zaprezentowany z zarejestrowaną muzyką. Kompozycję przygotowali Adrian Utley z zespołu Portishead oraz Will Gregory z Goldfrapp.
 

Pełen program Przeglądu Nowego Kina Francuskiego: TUTAJ


BILETY:
25 zł
(normalny)
18 zł (ulgowy)
17 zł (senior/Klub Przyjaciół Kina Pod Baranami)


O FILMIE:

MĘCZEŃSTWO JOANNY D'ARC | LA PASSION DE JEANNE D'ARC
(Carl Theodor Dreyer) FR 1928, 81'

Przejmujący zapis ostatniego dnia życia Joanny d'Arc (wspaniała Renée Falconetti), która została skazana na śmierć na stosie. Prosta, niepiśmienna, 19-letnia dziewczyna podczas wykańczających przesłuchań przeciwstawia się swoim oprawcom. Jest pełna wiary i ufności w Bogu, który wybrał ją na swoją posłanniczkę.


Film zostanie zaprezentowany z zarejestrowaną muzyką Adriana Utleya (Portishead) i Willa Gregory’ego (Goldfrapp).

 

 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum