kpb

Premiera Psychologiczna: Sekret Madeleine Collins

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
SEKRET MADELEINE COLLINS
(reż. Antoine Barraud)

pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 27 czerwca 2022, godz. 18.00
Kino Pod Baranami

 


27 czerwca zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu Premiery Psychologiczne. Na ekranie: Sekret Madeleine Collins - utkany z iście hitchcockowskich motywów dramat ze znakomitą rolą Virginii Efiry (Benedetta, Żegnajcie, głupcy). Specjalistycznym opracowaniem filmu zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.


Główna bohaterka filmu Sekret Madeleine Collins prowadzi tajemnicze, podwójne życie. W Szwajcarii mieszka z Abdelem, z którym wychowuje małą córeczkę, a we Francji jest związana z Melvilem, z którym ma dwóch starszych synów. Misterna układanka, tkana przez lata, zaczyna się jednak sypać. W rolach głównych w tym pełnym napięcia dramacie wystąpili: Virginie Efira (Benedetta, Żegnajcie, głupcy - oba filmy dostępne na e-kinopodbaranami.pl), Quim Gutiérrez (GranatowyPrawieCzarny, Litus) i Bruno Salomone (Chłopiec i wilk, Surfer z Nicei).


Reżyser o genezie filmu: Wpadł mi do głowy pomysł na film o kobiecie, która wykorzystuje pracę zawodową, aby ukryć skomplikowane życie prywatne. Myślałem o dynamice, jaką to by wytworzyło. Kobieta, która cały czas jest w ruchu, ciągle podróżuje. To droga ucieczki. W kinie koncepcja mężczyzny wiodącego podwójne życie to dość powszechny motyw, jednak nie był on wykorzystywany w przypadku postaci kobiecych, Natychmiast pojawia się kwestia dzieci, jeśli jakieś są… Interesowało mnie, czy to możliwe, aby utrzymać ciążę w tajemnicy. Czy to prawdopodobne? Natychmiast podjąłem to wyzwanie, pisząc scenariusz, co nie byłoby żadnym tematem, gdyby główny bohater był mężczyzną.


Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.


PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

 

O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 

BILETY: 15,90 zł
 


O FILMIE:
 
SEKRET MADELEINE COLLINS | MADELEINE COLLINS
(Antoine Barraud) FR/BE/CH 2021, 102’


 
Nagroda Lumiere France 2022: Najlepszy scenariusz (nominacja)
MFF w Wenecji: Nagroda Giornate degli Autori Nominee (nominacja)
 

Utkany z hitchcockowskich motywów thriller, co rusz zaskakujący niespodziewanymi zwrotami akcji. W roli głównej: Virginie Efira (Benedetta, Żegnajcie, głupcy).
 

Judith prowadzi tajemnicze, podwójne życie. W Szwajcarii mieszka z Abdelem, z którym wychowuje małą córeczkę; we Francji jest związana z Melvilem, z którym ma dwóch starszych synów. Dwa różne światy, które Judith zbudowała na tajemnicach, kłamstwach i ciągłych podróżach, powoli wymykają się spod kontroli. Ta misterna układanka, w której nawet na pytanie o imię nie ma prostej odpowiedzi, zaczyna się sypać. Ale Judith, nie zważając na nic, decyduje się dalej brnąć w tę niebezpieczną grę. Do czego jest w stanie się posunąć, żeby zachować dwa odrębne życia?

 

 


ZWIASTUN:

 

 

 

 

 

 

 

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum