kpb

Filmy Wszech Czasów: Koncert zespołu Music of Banaras oraz pokaz filmu Jalsaghar. Salon muzyczny

Koncert zespołu Music of Banaras
oraz pokaz filmu
Jalsaghar. Salon muzyczny (reż. Satyajit Ray)
w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów
2 sierpnia 2022, godz. 19.30
Kino Pod Baranami

 

 

We wtorek, 2 sierpnia, w naszym kinie odbędzie się specjalny pokaz indyjskiego arcydzieła Jalsaghar. Salon muzyczny w reżyserii Satyajita Raya. Seans poprzedzi koncert tradycyjnej muzyki indyjskiej w wykonaniu zespołu Music of Banaras w składzie Deobrat Mishra i Prashant Mishra.


Na początku sierpnia, za sprawą zespołu Music of Banaras, w Kinie Pod Baranami zabrzmią tradycyjne indyjskie instrumenty: sitar i tabla. Koncert uznanego duetu muzycznego, w składzie Deobrat Mishra i Prashant Mishra, będzie preludium do pokazu filmu Jalsaghar. Salon muzyczny z 1958 roku. To przełomowe dzieło Satyajita Raya, uznanego na całym świecie mistrza indyjskiego kina, a zarazem poetycka elegia dla umierającej klasy panującej, w której trafne obserwacje psychologiczne przeplatają się z porywającymi występami muzycznymi i tanecznymi.


Oparty na popularnym opowiadaniu bengalskiego pisarza Tarasankara Bandyopadhyaya film, pomimo nieprzychylnego przyjęcia przez krytykę w Indiach, zdobył nagrodę prezydenta dla najlepszego filmu i przyczynił się do zyskania przez Satyajita Raya międzynarodowej sławy. Prestiżowy magazyn Cahiers du cinéma umieścił Jalsaghar. Salon muzyczny na swojej liście 100. najlepszych filmów wszech czasów.


Bohaterem dzieła jest Biswambhar Roy (w tej roli nestor wczesnego kina bengalskiego, Chhabi Biswas) starzejący się zamindar - feudalny właściciel ziemski - który kurczowo trzyma się okazałej posiadłości mimo rosnących długów. Obsesyjnie rozpamiętujący dawne czasy chwały i bogactwa, próbuje ocalić reputację przed otaczającymi go prostackimi, ale bogatymi handlarzami, organizując wieczory muzyczne w bogato zdobionym salonie.


Swoistym wprowadzeniem do projekcji filmu będzie koncert zespołu Music of Banaras - duetu złożonego z najwybitniejszych współczesnych instrumentalistów, rozwijających benareski styl muzyczny. Deobrat Mishra jest mistrzem gry na sitarze, jednym z najsławniejszych w Indiach artystów indyjskiej muzyki klasycznej. On i Prashant Mishra (tabla) pochodzą ze sławnej, wielopokoleniowej muzycznej rodziny Mishrów. Przyjazd zespołu do Polski - po raz pierwszy - wiąże się z corocznym tourneé po Europie.


Trzonem repertuaru są indyjskie ragi, wykonywane na indyjskich instrumentach muzycznych - sitarze i bębnie tabla. Ich styl charakteryzuje się innowacyjnością i ekspresją z dużą wrażliwością muzyczną. Melodyjność, złożoność rytmów, lekkość, delikatne ozdobniki i melizmaty, wymagające niezwykłej biegłości i subtelności, tworzą niepowtarzalny charakter koncertu. W repertuarze znajdują się, rozmaite ragi, w tym interpretacje muzyki z prezentowanego filmu, a także złożone metra.


Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu Filmy Wszech Czasów. W najbliższych miesiącach na ekranie Kina Pod Baranami pojawiać się będą uznane, ponadczasowe produkcje (nierzadko o statusie arcydzieł!). Filmy będą poprzedzać wprowadzenia przygotowane przez zaproszonych gości. Większość filmów będzie prezentowana w wersji odrestaurowanej cyfrowo, niektóre zostaną wyświetlone z taśmy 35mm.


BILETY: 40 zł


O FILMIE:

JALSAGHAR. SALON MUZYCZNY | JALSAGHAR | THE MUSIC ROOM
(Satyajit Ray) IN 1958, 99’

Indyjskie Narodowe Nagrody Filmowe 1959: Drugi najlepszy film w języku bengalskim
MFF w Moskwie 1959: Najlepsza muzyka, Grand Prix (nominacja)
8. miejsce na liście najlepszych filmów wszechczasów magazynu Cahiers du cinéma


Porównywane do szekspirowskiej opowieści o królu Learze wnikliwe studium dumnego i upartego człowieka, który stopniowo traci wszystko, co posiadał.


Skonstruowany niczym baśń lub przypowieść film ilustruje upadek starzejącego się zamindara (feudalnego właściciela ziemskiego), który kurczowo trzyma się pałacowej posiadłości nawet wtedy, gdy tonie w długach. Urodzony w bogactwie, jest tak przyzwyczajony do uprzywilejowanej pozycji, że nie zdaje sobie sprawy, że właściwie jest dinozaurem - skazanym na zagładę symbolem umierającej tradycji.


Opowiadając o skazanym na klęskę Biswambharze Royu, reżyser Satyajit Ray sięga do losów własnej rodziny, a dokładniej mówiąc do postaci dziadka, który podobnie jak bohater filmu należał do odchodzących w zapomnienie zamindarów.

 

 

O MUZYKACH:

 

Zespół Music of Banaras (pol. Muzyka Benaresu) tworzą:


Deobrat Mishra - wirtuoz instrumentów sitar i surbahar, kompozytor, autor tekstów pieśni. Koncertuje w całej Europie od 1994 r. Jego liczne projekty obejmują warsztaty muzyczne, występy solowe dla radia i telewizji, a także programy poświęcone muzyce światowej z udziałem artystów indyjskich i europejskich. W 2005 r. wystąpił i nagrał płytę z Western Symphony Orchestra, Surbahar i Orchestra del Piemonte w Turynie we Włoszech. Deobrat Mishra jest członkiem takich zespołów jak India Meets Europe w Luksemburgu, Indo European Music Ensemble we Włoszech, Trio Benares w Niemczech i Embryo w Niemczech, Open Strings w Austrii oraz Soul of Benares w Indiach. Wraz z ojcem i siostrzeńcem, Prashantem Mishrą, grającym na tabli, ich zespół Music of Benares co roku odbywa tournée po całym świecie. Jego muzyka charakteryzuje się energicznym  i innowacyjnym stylem, szczególnym pod względem wrażliwości muzycznej, melodyjności i złożoności rytmów. Deobrat Mishra jest przede wszystkim jednym z czołowych indyjskich ambasadorów kultury. Jest synem sławnego sitarzysty, Pandita Shivnatha Mishry, nagrodzonego główną nagrodą Padmashri z rąk Prezydenta Indii. Reprezentuje on jedenaste pokolenie tradycji muzycznej Banares Gharana.


Prashant Mishra - jeden z najwybitniejszych tablistów młodego pokolenia tradycji muzycznej Banaras Gharana. Pobierał nauki u sławnych tablistów, początkowo, od 5 roku życia, u swojej babci, Smt. Parmili Mishry, a następnie u Pt. Chakkan Lal Mishry oraz Pandita Kali Maharaj z dwóch zupełnie różnych szkół stylów. Wraz ze swym dziadkiem, Pt. Shivnathem Mishrą i wujkiem Pt. Deobrat Mishrą odbywa koncerty po całym świecie (Indie, USA, Europa, Japonia itd.) i współpracuje z różnymi zespołami na świecie. Otrzymał liczne nagrody, jest też uznanym artystą All India Radio. 


Gościnnie wystąpi również Filip Ruciński (tanpura).

 

 

ORGANIZATORZY:
Fundacja Vivaswan


PARTNERZY:
Kino Pod Baranami
Fundacja Dla Kina


Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

Bookmark and Share

archiwum