kpb

Konfrontacje Filmowe - przegląd najlepszych filmów sezonu

KONFRONTACJE FILMOWE
przegląd najlepszych filmów sezonu
9-18 września 2022
Kino Pod Baranami

 

 


9-18 września Konfrontacje Filmowe wracają w nowej odsłonie! W pierwszej - od 1993 roku - edycji znajdzie się 14 najlepszych filmów sezonu: zwycięzcy i uczestnicy europejskich festiwali, które zdobyły uznanie krytyków i publiczności. W programie m.in. wyróżnione Złotym Niedźwiedziem Alcarras Carli Simón, triumfujące na Festiwalu w Cannes W trójkącie Rubena Östlunda oraz Blisko - najnowsze dzieło Lukasa Dhonta, które wróciło z canneńskiej imprezy z nagrodą Grand Prix.


Zanim powstał Warszawski Festiwal Filmowy, zanim pojawiły się Nowe Horyzonty, Camerimage, Transatlantyk, Off Camera i inne festiwale – najważniejszym filmowym wydarzeniem w Polsce, pozycją obowiązkową dla każdego kinomana były Konfrontacje Filmowe. Był to przegląd kilkunastu najważniejszych filmów roku, które często nie trafiały potem do regularnej dystrybucji kinowej. Kompaktowy zestaw pozwalał w krótkim czasie obejrzeć najgłośniejsze i nagradzane na świecie tytuły w doborowym towarzystwie cinefilskiej publiczności.


Gutek Film we współpracy z najlepszymi kinami studyjnymi w 18 miastach w Polsce - w tym z Kinem Pod Baranami - wskrzesza ducha tego kultowego wydarzenia, na którym wychowały się całe pokolenia widowni kinowej. Konfrontacje Filmowe powracają w nowej odsłonie. W programie tegorocznej – pierwszej od 1993 roku – edycji znajdzie się 14 tytułów. Każdy z nich został nagrodzony lub miał międzynarodową premierę na jednym z najważniejszych festiwali filmowych świata: w Cannes, Wenecji i Berlinie.


Tytuły, które składają się na Konfrontacje Filmowe zostaną zaprezentowane przedpremierowo. Większość z nich trafi repertuarowo do kin dopiero za kilka miesięcy, a niektóre nie trafią nigdy. Wszystkie łączy to, że będzie o nich głośno w najbliższym sezonie.


Szczególne miejsce na Konfrontacjach Filmowych zajmują filmy związane z prestiżowym festiwalem w Cannes. W trakcie przeglądu będzie można zobaczyć W trójkącie Rubena Östlunda - laureata Złotej Palmy z 2022, Blisko Lukasa Dhonta wyróżnione Grand Prix (2022), Bohatera Asghara Farhadiego, który odebrał tę nagrodę rok wcześniej oraz Podejrzaną, za którą Chan-wook Park otrzymał w tym roku nagrodę dla najlepszego reżysera. Holy Spider Ali Abbasiego zachwyca znakomitą rolą Zar Amir Ebrahimi (nagroda dla najlepszej aktorki w 2022 r.), a australijski Nitram Justina Kurzela świetną kreacją Caleba Landry Jonesa (najlepszy aktor w 2021 r.).


Polskie akcenty w programie przeglądu to głośne IO - wizjonerski film weterana europejskiego kina Jerzego Skolimowskiego oraz Silent Twins - empatyczna opowieść o milczących bliźniaczkach autorstwa Agnieszki Smoczyńskiej. Ukrainę reprezentuje mroczny dramat kryminalny Pamfir Dmytro Sukholytkyego-Sobchuka. Warto zobaczyć również najnowsze dzieła uznanych autorów kina: Nostalgię Mario Martone, Prześwietlenie Cristiana Mungiu, Tori i Lokitę braci Dardenne oraz Sundown Michela Franco, a także Alcarras - wyróżniony w tym roku Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film Carli Simón, w którym kluczową rolę odgrywają najmłodsi bohaterowie, czule sportretowani przez reżyserkę.

 

Wszystkie filmy wyświetlone zostaną z podwójnymi - polskimi i angielskimi - napisami.

 

PROGRAM:
 
piątek, 9 września 2022  
20.00 BOHATER | GHAHREMAN
(Asghar Farhadi) IR/FR, 127'
 
sobota, 10 września 2022  
18.00 NITRAM | NITRAM
(Justin Kurzel) AU 2021, 112'
20.30 W TRÓJKĄCIE | TRIANGLE OF SADNESS
(Ruben Östlund) SE/GB/FR/DE 2022, 147'
 
niedziela, 11 września 2022 
18.00 NOSTALGIA | NOSTALGIA
(Mario Martone) IT/FR 2022, 117'
20.30 PAMFIR | PAMFIR
(Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) UA/FR/PL/CL/LU 2022, 100'
 
poniedziałek, 12 września 2022  
20.00 PRZEŚWIETLENIE
| R.M.N.
(Cristian Mungiu) RO/FR/BE 2022, 125'
 
wtorek, 13 września 2022
20.00 ALCARRAS | ALCARRÀS
(Carla Simón) ES/IT 2022, 120’
  
środa, 14 września 2022
20.00 HOLY SPIDER | HOLY SPIDER
(Ali Abbasi) DK/DE/SE/FR 2022, 116'  
 
czwartek, 15 września 2022  
20.00 BLISKO | CLOSE
(Lukas Dhont) BE/NL/FR 2022, 105'
  
piątek, 16 września 2022 
20.00 SILENT TWINS | SILENT TWINS
(Agnieszka Smoczyńska) PL/GB/US 2022, 113'
  
sobota, 17 września 2022  
18.00 SUNDOWN
| SUNDOWN
(Michel Franco) MX/FR/SE 2021, 82'
20.00 PODEJRZANA | HE-EO-JIL KYEOL-SIM
(Chan-wook Park) KR 2021, 138'
 
niedziela, 18 września 2022 
18.00 IO
| IO
(Jerzy Skolimowski) PL 2022, 86'
20.00 TORI I LOKITA | TORI ET LOKITA
(Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne) FR/BE 2022, 88'


 
BILETY: 27 zł
 

O FILMACH: 
 
ALCARRAS | ALCARRÀS
(Carla Simón) ES/IT 2022, 120’


 
MFF w Berlinie 2022: Złoty Niedźwiedź
FF w Sydney 2022: najlepszy film (nominacja)

 
Wielki powrót autorki Lata 1993. Nagrodzona Złotym Niedźwiedziem na Berlinale opowieść o blaskach i cieniach codziennego życia rolników z katalońskiej wioski. Carla Simón ponownie umieszcza w centrum wydarzeń dziecięcych bohaterów, co nadaje błahym, pozornie nieefektownym wydarzeniom walor niezwykłości. Ale autobiograficzna szczerość, ciepło i poczucie humoru mają w Alcarràs wydźwięk polityczny. Przejmujący film o starciu tradycji z nowoczesnością i bohaterach zmuszonych do dokonania wyboru między pragmatyzmem a idealizmem.

 

BLISKO | CLOSE
(Lukas Dhont) BE/NL/FR 2022, 105' 

MFF w Cannes 2022: Grand Prix, Queer Palm (nominacja)
MFF w Sydney 2022: Najlepszy film

 

Jeden z najpiękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix Blisko Lukasa Dhonta, autora pamiętnej Girl, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany film coming-of-age i zarazem uniwersalna opowieść o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.
 


BOHATER | GHAHREMAN
(Asghar Farhadi) IR/FR, 127'
 

MFF w Cannes 2021: Grand Prix, François Chalais Award
Złote Globy 2022: Nominacja
MFF w Valladolid 2021: Najlepszy film (nominacja)

 

Dwukrotny laureat Oscara (za Rozstanie i Klienta) Asghar Farhadi powraca do rodzinnego Iranu. Nagrodzony Grand Prix w Cannes Bohater to fascynujący dramat o mężczyźnie, który odbywa karę więzienia za długi. Podczas dwudniowej przepustki w ręce Rahima trafia torba z kosztownościami. Mężczyzna staje przed dylematem: przywłaszczyć je czy odnaleźć właściciela. Wielowarstwowa przypowieść o człowieku, który stara się postępować według reguł, lecz napotyka na swojej drodze głównie niechęć i zazdrość. Mocne, perfekcyjne dramaturgicznie kino moralnego niepokoju.
 


HOLY SPIDER | HOLY SPIDER
(Ali Abbasi) DK/DE/SE/FR 2022, 116'  

MFF w Cannes 2022: najlepsza aktorka
FF w Jerozolimie 2022: Najlepszy film międzynarodowy (nominacja)


Ali Abbasi (Granica) sięga po opartą na faktach historię seryjnego zabójcy pracownic seksualnych z irańskiego miasta Meszhed. Mężczyzna twierdził, że chciał tylko „oczyścić” ulice ze zła. Z pomocą grającej dziennikarkę śledczą Zar Amir-Ebrahimi (nagroda dla aktorki w Cannes) reżyser ukazuje rzeczywistość, w której brutalnym szaleńcom tylko się przyklaskuje, a walczące o życie kobiety uważa za bezwartościowe. Porażający thriller o świecie, który wydaje się aż nadto znajomy.

 

IO | IO
(Jerzy Skolimowski) PL 2022, 86'

MFF w Cannes 2022: Nagroda Jury, Cannes Soundtrack Award (najlepszy kompozytor)
 

IO to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.
 


NITRAM | NITRAM
(Justin Kurzel) AU 2021, 112' 
 

MFF w Cannes 2021: najlepszy aktor
AACTA Awards 2021: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor, najlepsza aktorka, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz, najlepszy montaż
FF w Sitges 2021: najlepszy aktor, najlepszy reżyser

 

Hipnotyczny thriller psychologiczny z fenomenalną rolą nagrodzonego w Cannes Caleba Landry’ego Jonesa. Film inspirowany życiem Martina Bryanta, sprawcy największej masowej strzelaniny w historii Australii w 1996 roku. Nitram to pogłębiona próba zrozumienia, co sprawiło, że przeciętny, nieco oderwany od rzeczywistości chłopak wkroczył na ścieżkę zbrodni. Justin Kurzel (Snowtown, Prawdziwa historia gangu Kelly’ego, Makbet) po raz kolejny udowadnia, że rodzinne problemy, emocjonalne deficyty i dorastanie w samotności to wybuchowa mieszanka. Precyzyjnie wyreżyserowane kino, które zamiast szokować brutalnymi scenami, budzi instynktowny niepokój.
 


NOSTALGIA | NOSTALGIA
(Mario Martone) IT/FR 2022, 117' 

MFF w Cannes 2022: Udział w konkursie głównym
 

Felice Lasco (magnetyczny Pierfrancesco Favino, gwiazda Zdrajcy) powraca po 40 latach do Neapolu i swojej matki. Wiedziony poczuciem winy i tęsknotą, otumaniony naiwną wiarą w rozgrzeszenie, nie zauważa, że Sanità, dzielnica katakumb, nędznych suteren i splątanych uliczek, zasysa go jak bagno. Sprzymierzony z walczącym z mafią księdzem i niepogodzony z własną mroczną przeszłością, Felice próbuje znaleźć starego przyjaciela, zapominając, że nostalgia bywa pułapką. Opowieść o fatum i spotkaniu z cieniem – ukrytym w labiryncie miasta i w labiryncie duszy.
 


PAMFIR | PAMFIR
(Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) UA/FR/PL/CL/LU 2022, 100'
 

MFF w Cannes 2022: Złota Kamera (nominacja)
MFF w Transylwanii 2022: Najlepszy film (nominacja)

 

Surowy i przejmujący do szpiku kości film pokazywany premierowo na tegorocznym festiwalu w Cannes. Mroczny portret ukraińskiej prowincji w formie kryminalnego dramatu. Dawny przemytnik Leonid, zwany przez znajomych Pamfirem, pracuje w Polsce, by uczciwie zapewnić byt rodzinie. Po powrocie do domu, wioski na granicy Ukrainy z Rumunią, musi zmierzyć się ze swoją przeszłością – jego syn podpala cerkiew, która okazuje się własnością mafii. Leonid musi uruchomić dawne przestępcze kontakty, by spłacić dług, a każda decyzja bohatera wciąga go coraz głębiej w sieć korupcyjnych i kryminalnych układów.
 


PODEJRZANA | HE-EO-JIL KYEOL-SIM
(Chan-wook Park) KR 2021, 138' 

MFF w Cannes 2022: najlepszy reżyser, udział w konkursie głównym
FF w Jerozolimie 2022: Najlepszy film międzynarodowy (nominacja)

 

Zafascynowany Zawrotem głowy koreański reżyser Park Chan-wook (Służąca, Oldboy) spłaca dług zaciągnięty u Alfreda Hitchcocka – i robi to w niesamowitym stylu. W jego nagrodzonym w Cannes za reżyserię filmie żonaty policjant poznaje młodą wdowę, której mąż zginął w wypadku. Już wkrótce zaczyna nocować pod jej oknem, obserwując codzienność kobiety. Z czasem wyniszczająca obsesja zamienia się w miłość. A może miłość zamienia się w obsesję? Podejrzana to chyba najpiękniejszy romantyczny film roku, o miłości, której nikt nie zauważył i której być może wcale nie było. Ale skoro jej nie było, to dlaczego tak boli?
 


PRZEŚWIETLENIE | R.M.N.
(Cristian Mungiu) RO/FR/BE 2022, 125' 

MFF w Cannes 2022: Udział w Konkursie Głównym
 

W przeciwieństwie do poprzednich, kameralnych filmów Cristiana Mungiu (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, Egzamin) Prześwietlenie jest symfonią rozpisaną na wiolonczelę, niedźwiedzie, kilka narodowości i pokłócony chór. Wielowątkowy film rumuńskiego reżysera to straszno-śmieszna, cierpka, boleśnie realistyczna, ale mająca metafizyczne przebłyski opowieść o globalizacji, kryzysie męskości i nacjonalizmie. Akcja dzieje się na cichej, transylwańskiej prowincji, pełnej uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników: emigrantów ze Sri Lanki.
 


SILENT TWINS | SILENT TWINS
(Agnieszka Smoczyńska_ PL/GB/US 2022, 113'

MFF w Cannes 2022: Nagroda Un Certain Regard (nominacja)
 

Przejmujący do szpiku kości film Agnieszki Smoczyńskiej (Córki dancingu, Fuga) z Letitią Wright i Tamarą Lawrence w tytułowych rolach. Oparta na reportażu Marjorie Wallace prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons, czarnych bliźniaczek z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały tylko ze sobą. Odmawiające komunikacji werbalnej z rodziną i rówieśnikami siostry tworzą symbiotyczny, choć niepozbawiony rywalizacji duet. Ich życie toczy się za zamkniętymi drzwiami dziewczęcego pokoju: w wyobraźni, we wspólnych (z wiekiem coraz mniej niewinnych) grach i na kartach książek, które piszą. Historia nastoletniego buntu czy ekscentrycznej zabawy, która wymknęła się spod kontroli? A może studium toksycznej miłości, tak silnej, że świat zewnętrzny przestaje mieć znaczenie, gdy normalne życie jest niemożliwe?
 


SUNDOWN | SUNDOWN
(Michel Franco) MX/FR/SE 2021, 82'

FF w El Gounie 2021: Najlepsza fabuła
MFF w Chicago: Najlepszy film (nominacja)
FF w Londynie: Najlepszy film (nominacja)
MFF w Wenecji 2021: Udział w konkursie głównym
 

Najnowszy film Michela Franco (Opiekun, Nowy porządek), objawienie festiwalu w Wenecji, w zaskakujący sposób łączy thriller z love story, ani na chwilę nie rezygnując z przewrotnej gry z widzem. Alice (Charlotte Gainsbourg) i Neil (Tim Roth) spędzają urlop w Acapulco. Luksusową sielankę przerywa niespodziewany telefon, który zmusi ich do zmiany planów, a w głowie Neila pojawi się pokusa, by całkowicie zmienić swoje życie. Sundown stawia najważniejsze pytania o to, co naprawdę czyni nas szczęśliwymi. Pieniądze? Miłość? Więzi? A może ich brak?
 


TORI I LOKITA | TORI ET LOKITA
(Luc Dardenne, Jean-Pierre Dardenne) FR/BE 2022, 88' 

MFF w Cannes 2022: 75th Anniversary Prize, udział w konkursie głównym
FF w Jerozolimie 2022: Najlepszy film międzynarodowy (nominacja)

 

Najnowszy film braci Dardenne, dwukrotnych laureatów Złotej Palmy na festiwalu w Cannes (za Rosettę i Dziecko), którzy pozostają filmowym sumieniem Europy. Dzieciaki z Beninu – Tori i Lokita – dostały się do Europy niebezpiecznym szlakiem przez Morze Śródziemne i starają się o prawo pobytu w Belgii. Podają się za rodzeństwo, ale czy faktycznie nim są? Bez żadnych papierów nie mogą tego udowodnić, nie mają też prawa pracować. Jedyną szansą na zarobek staje się sprzedaż narkotyków. Czy uda im się wyrwać z błędnego koła, w które wciąga migrantów świat przemocy.
 


W TRÓJKĄCIE | TRIANGLE OF SADNESS
(Ruben Östlund) SE/GB/FR/DE 2022, 147'
 

MFF w Cannes 2022: Złota Palma
 

Ruben Östlund (Turysta, The Square), już po raz drugi nagrodzony canneńską Złotą Palmą, zabiera nas w szalony rejs luksusowym statkiem z piękną gwiazdką Instagrama Yayą (Charlbi Dean), początkującym modelem Carlem (Harris Dickinson) oraz wiecznie pijanym kapitanem (Woody Harrelson). Na statku bawią się celebryci i bogacze – emerytowani handlarze bronią, rosyjski król nawozu, podstarzałe diwy i zrzędliwe milionerki. Rejs po szmaragdowych morzach zamienia się w jazdę bez trzymanki, przy której katastrofa Titanica to romantyczny wypadek przy pracy. Östlund żongluje rolami społecznymi bohaterów, demaskując ich próżność i egoizm, kpi z pustej sławy influencerów, wyśmiewa świat mody. W trójkącie to dzika komedia, niezwykle aktualna satyra i drapieżny komentarz do absurdalnych czasów, w których żyjemy.

 

 

SPOT:

 

 

PATRON MEDIALNY:

Bookmark and Share

archiwum