kpb

Gorączka Kinowa: Filmowe obrazy starego Krakowa z muzyką na żywo

GORĄCZKA KINOWA. O POCZĄTKACH PEWNEJ EPOKI:
Filmowe obrazy starego Krakowa
pokaz niemych dokumentów o Krakowie
muzyka na żywo:
Maciej Trifonidis & Leszek ‘Hefi’ Wiśniowski
niedziela, 6 listopada 2022, godz. 17.00
Kino Pod Baranami

 


W ramach obchodów 126. rocznicy pierwszego pokazu kinematograficznego na ziemiach polskich, krakowskie kina studyjne przygotowały w niedzielę 6 listopada szereg wydarzeń pod hasłem Gorączka kinowa. Wśród atrakcji znalazły się pokazy filmów niemych z muzyką na żywo, dokumenty o początkach kinematografii i zabawy dla dzieci. Kino Pod Baranami zaprezentuje o godz. 17.00 lubiany przez Krakowian zestaw niemych obrazów miasta z początku XX wieku z muzyką na żywo. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!


126 lat temu, w rok po pierwszej światowej prezentacji Kinematografu Lumière'ów w Paryżu, odbył się w Krakowie pierwszy pokaz filmowy na ziemiach polskich. Wydarzenie miało miejsce 14 listopada 1896 roku w ówczesnym Teatrze Miejskim, czyli w dzisiejszym Teatrze im. J. Słowackiego. W roku 2016 właśnie tam odbywały się obchody 120. rocznicy tego wydarzenia zorganizowane przez Fundację Dla Kina i Kino Pod Baranami.


Tym razem upamiętnienia tej historycznej chwili podjęły się wszystkie krakowskie kina studyjne: Kino Agrafka, Kino Kijów, Kino KIKA, Kino Mikro, Kino Paradox, Kino Pod Baranami i Kino Sfinks, które - wraz z Miastem Kraków oraz Stowarzyszeniem Kin Studyjnych - zapraszają na cały dzień pełen bezpłatnych pokazów, spotkań i warsztatów.


Kino Pod Baranami 6 listopada o godz. 17.00 wyświetli zestaw niemych filmów dokumentalnych o Krakowie pt. Filmowe obrazy starego Krakowa. Muzykę na żywo wykonają Maciej Trifonidis i Leszek 'Hefi" Wiśniowski - kompozytorzy i multiinstrumentaliści, którzy łączą muzykę improwizowaną, symfoniczno-filmowe nastroje i world music.


WSTĘP WOLNY!
Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Kina od godziny 10.30 w środę, 2 listopada.

 

Pierwszych 20 widzów, którzy pojawią się na sali kinowej, otrzyma bezpłatny kod dostępu do filmu dokumentalnego Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché, do wykorzystania na platformie Mojeekino.pl.
Kod ważny od 6 do 30 listopada 2022 r.

MOJEeKINO.pl to zrzeszająca polskie kina studyjne platforma internetowa, w której znajdziecie m.in. wirtualną salę Kina Pod Baranami. Kupując bilet, zachęcamy Was do wyboru naszego Kina.

 


O FILMIE:

FILMOWE OBRAZY STAREGO KRAKOWA
(varia) PL 1913-1929, 64’

Pionierzy polskiego filmu dokumentalnego uwiecznili na taśmie filmowej zarówno ważne wydarzenia, takie jak obchody setnej rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego czy procesję Bożego Ciała, jak i codzienność królewskiego miasta. Widzowie będą spacerować po krakowskich plantach i Lasku Wolskim z początku XX wieku, sprawdzą jak wówczas działał Zakład Oczyszczania Miasta, przejadą się jednym z pierwszych tramwajów i dadzą się ponieść magii krakowskiej księżycowej nocy.


O MUZYKACH:

Maciej Trifonidis - kompozytor, multiinstrumentalista, producent radiowy, telewizyjny i muzyczny; pisarz, wydawca, animator kultury, redaktor JAZZKULTURY. Założyciel i lider zespołów: TRIFONIDIS ORCHESTRA, 3275 kg ORCHESTRA, Tricphonix, Trifonidis POLIN Projekt, Trifonidis „Motion Pictures” Project, 15 cm above the ground, oraz zespołów/orkiestr warsztatowych, edukacyjnych. Współtwórca formacji Horny Trees. Właściciel wydawnictwa SlowdownRecords. Na muzykę Macieja Trifonidisa wpływ ma wiele czynników, między innymi fascynacja muzyką etniczną i instrumentami ludowymi, dzieciństwo spędzone w Afryce Północnej (Tripolis, Libia), w środowisku multikulturowym, tworzonym przez obywateli Turcji, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Korei, Wietnamu, Algierii, Tunezji, Sudanu, liczne podróże oraz polsko-greckie korzenie. Zetknięcie z tą wielokulturowością jest wyczuwalne w kompozycjach, melodyce oraz sposobie komponowania.


Leszek HeFi Wiśniowski - kompozytor, instrumentalista. Gra na fletach: piccolo, sopranowym, altowym, basowym, shakuhachi, saksofonach: sopranowym i tenorowym, klarnecie i klarnecie basowym, fortepianie i instrumentach wirtualnych. Pedagog, związany m.in. z jazzem i muzyką współczesną. Członek amerykańskiej organizacji The National Flute Association i Stowarzyszenia Muzyka Centrum. W dorobku ma pięć własnych albumów i udział w 35-ciu innych. Wykonywał partie solowe na ścieżkach dźwiękowych do kilkunastu filmów z muzyką Krzesimira Dębskiego i Zygmunta Koniecznego.

 

PEŁEN PROGRAM WYDARZENIA
Gorączka kinowa. O początkach pewnej epoki


niedziela, 6 listopada 2022

10.00 Pierwsza projekcja filmowa. Spacer rocznicowy śladami pierwszych projekcji*
10.00 Kino Sfinks – warsztaty dla dzieci Od maszynek optycznych do pierwszych pokazów kinowych oraz pokaz filmów pionierów kina**
12.00 Kino KijówBracia Lumière (reż. Thierry Frémaux, Francja 2016, 90’) - pokaz filmu oraz wernisaż wystawy O początkach pewnej epoki.
14.00 Kino Mikro – zestaw krótkich filmów Charliego Chaplina (52 min.) – muzyka na żywo: Jakub Zielina projekt "Hyperion"; prelekcja: prof. dr hab. Bogusław Skowronek.
15.30 Kino KIKA – Pokaz filmów z muzyką na żywo: Fenomenalny Biograph. Najwcześniejsze Ruchome Obrazy Europy (1897–1902), 52’. Muzyka: Fryderyk Glazer i Filip Mozul.
17:00 Kino Pod Baranami – Pokaz filmów z muzyką na żywo: Filmowe obrazy starego Krakowa, 49’. Muzyka: Maciej Trifonidis & Leszek ‘Hefi’ Wiśniowski.
18:30 Kino Agrafka – Dyskusja: Gorączka kinowa. O początkach pewnej epoki oraz pokaz filmów pionierów kina z muzyką na żywo w wykonaniu Michał Rapka – kontrabas i Tomasz Kobiela - gitara, występują jako 1/2 KRACOUSTIC.
20.30 Kino Paradox –  Pokaz filmu: Bolesław Matuszewski. Nieznany pionier kinematografii, reż. Jerzy Bezkowski, Polska 2012, 40’


WYSTAWA
Od 6 do 30 listopada w foyer kina Kijów oglądać będzie można wystawę „O początkach pewnej epoki” towarzyszącą obchodom rocznicy pierwszego filmowego pokazu.


MOJEeKINO.PL – wirtualne sale krakowskich kin studyjnych
Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché
| Be Natural: The Untold Story of Alice Guy-Blaché

(Pamela B. Green) US 2018, 103’
Bezpłatne kody rozdawane w kinach, ważne do końca listopada.
Liczba kodów ograniczona.



*Spacer rocznicowy – zbiórka: Dworzec Główny PKP przez gmachem Dworca Głównego PKP (pod neonem). Limit miejsc 30 osób. Obowiązują zapisy biuro@stowarzyszeniekinstudyjnych.pl 
** Warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat. Prowadzenie Darek Janiczek. Limit miejsc 25. Obowiązują zapisy
sfinks@okn.edu.pl;  tel: 12 644 27 65 w.32


ORGANIZATOR
Stowarzyszenie Kin Studyjnych


PARTNERZY
Kino Agrafka
Kino Kijów
Kino KIKA
Kino Mikro
Kino Paradox
Kino Pod Baranami
Kino Sfinks


PATRONI MEDIALNI
Filmweb
Filmawka


Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.


GRAFIKA
Julia Fukiet

Bookmark and Share

archiwum