kpb

Dojrzałe Kino: Orzeł. Ostatni patrol - pokaz i spotkanie z reżyserem

środa, 9 listopada 2022, godz. 11.00

https://kinopodbaranami.pl/images_lib/doc_13086_1.jpg

Zapraszamy seniorów na specjalną odsłonę cyklu Dojrzałe Kino. W środę, 9 listopada, tradycyjnie o godzinie 11.00, odbędzie się pokaz filmu Orzeł. Ostatni patrol - trzymającej w napięciu opowieści o legendarnym okręcie podwodnym ORP „Orzeł”. Gościem wydarzenia będzie reżyser, Jacek Bławut, który po seansie spotka się z widzami.


Film to niezwykle oryginalna wizja historii legendarnego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, walczącego w czasie II wojny światowej. Za autorską wizję odpowiada autor scenariusza i reżyser, Jacek Bławut, twórca nagrodzonego  Srebrnymi Lwami na Festiwalu w Gdyni filmu Jeszcze nie wieczór. Autorką eksperymentalnych zdjęć jest Jolanta Dylewska (W ciemności).


Przygotowanie wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu ORP „Orzeł” zajęło ponad rok. W jego stworzeniu wzięli udział historycy, konsultanci oraz oficerowie i marynarze, którzy służyli na bliźniaczym okręcie ORP „Sęp”.


Obsada aktorska to ponad 30 osób, wśród nich gwiazdy takie jak Tomasz Ziętek, Mateusz Kościukiewicz, Rafał Zawierucha, Adama Woronowicz, Antoni Pawlicki czy Tomasz Schuchardt. W filmie stworzyli załogę barwnych indywidualności, funkcjonującą jak jeden organizm, w całkowitej symbiozie z okrętem.


Po seansie odbędzie się spotkanie z Jackiem Bławutem, które poprowadzi red. Maria Malatyńska.


Na uczestników pokazu czeka poczęstunek w postaci kawy, herbaty i ciasteczek.

 

BILETY dla seniorów: 17 zł

 


O FILMIE:

ORZEŁ. OSTATNI PATROL | ORZEŁ. OSTATNI PATROL
(Jacek Bławut) PL 2022, 105’

47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych:
Złote Lwy - udział w konkursie głównym (nominacja);
nagroda indywidualna - najlepszy reżyser - Jacek Bławut;
nagroda indywidualna - najlepszy dźwięk - Michał Fojcik, Radosław Ochnio;
nagroda indywidualna - najlepszy montaż - Bartłomiej Piasek, Piotr Wójcik


Jest rok 1940. Gdy na plażach Dunkierki trwa gorączkowa ewakuacja alianckich żołnierzy, polski okręt podwodny ORP „Orzeł” wyrusza w niebezpieczną misją na Morzu Północnym. W jej trakcie napotka zagrożenia w postaci podwodnych min, ataków bombowych z powietrza i wrogich okrętów. Załoga musi się zmierzyć z coraz większym fizycznym oraz psychicznym wycieńczeniem. Jednak prawdziwy wróg jest niewidoczny, ukryty w klaustrofobicznym wnętrzu okrętu.


Orzeł. Ostatni patrol to poetycki film wojenny, zrealizowany z niespotykanym do tej pory w polskim kinie rozmachem, będący jednocześnie obrazem o wysokich walorach artystycznych. Projekt był dużym wyzwaniem technologiczno-realizacyjnym, wspartym na etapie zdjęć przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz jednostki z 3. Flotylli Okrętów i 8. Flotylli Obrony  Wybrzeża.

 


ZWIASTUN:

 

 

Przedsięwzięcie realizowane jest ze środków z dofinansowania udzielonego w ramach Programu Sieci Kin Studyjnych uzyskanych na ten cel z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 

 

 

    

     

PARTNERZY:

            

       

 
       

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bookmark and Share

archiwum