kpb

Premiera Psychologiczna: Jednym głosem

PREMIERA PSYCHOLOGICZNA
JEDNYM GŁOSEM (reż. Maria Schrader)

pokaz filmu i dyskusja
poniedziałek, 28 listopada 2022, godz. 18.05
Kino Pod Baranami

 

 
28 listopada zapraszamy na kolejny pokaz z cyklu Premiery Psychologiczne. Na ekranie: Jednym głosem Marii Schrader - poruszający zapis drobiazgowego dziennikarskiego śledztwa, które dało początek ruchowi #metoo. Specjalistycznym opracowaniem tytułu zajmą się psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk, które poprowadzą również dyskusję po seansie.


Niemiecka aktorka i reżyserka, twórczyni serialu Unorthodox Maria Schrader, w filmie Jednym głosem podjęła temat molestowania seksualnego, jakiego przez lata dopuszczał się jeden z najpotężniejszych producentów Hollywood, Harvey Weinstein. Autorką scenariusza do filmu - opartego na książce Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #metoo - jest Rebecca Lenkiewicz, współtwórczyni nagrodzonej Oscarem Idy Pawła Pawlikowskiego.


Bohaterkami Jednym głosem są dwie dziennikarki New York Timesa, Megan Twohey i Jodi Kantor, które odkryły przed światem mroczne oblicze branży rozrywkowej i oddały głos ofiarom wieloletnich nadużyć. Na ekranie wcieliły się w nie Carey Mulligan (Obiecująca. Młoda. Kobieta) oraz Zoe Kazan (I tak cię kocham).

 
Po seansie rozmowę o filmie poprowadzą psycholożki: Anna Nicieja i Katarzyna Staleńczyk.

 
PREMIERY PSYCHOLOGICZNE to cykl spotkań prezentowany w Kinie Pod Baranami. Projekcjom najnowszych i najciekawszych produkcji filmowych towarzyszy dyskusja na temat psychologicznego wymiaru prezentowanych dzieł filmowych oraz ich znaczenia w kontekście współczesnej wiedzy o zdrowiu psychicznym człowieka.

 
O PROWADZĄCYCH:
 
Anna Nicieja – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Kocha kino, z wyprzedzeniem wyszukuje nadchodzące premiery filmowe, które mogłyby ją zachwycić i dzięki którym mogłaby poszerzyć swe horyzonty. Poprzez liczne wolontariaty i staże zdobywa doświadczenie z dziedziny psychologii klinicznej, psychologii osobowości i psychoterapii. Współprowadziła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.


Katarzyna Staleńczyk – absolwentka psychologii stosowanej UJ. Filmy nie są dla niej czystą fikcją – są próbką rzeczywistości, dlatego traktuje je jako pretekst do rozmów, przemyśleń i źródło nowych spostrzeżeń. Jej zainteresowania zawodowe koncentrują się wokół psychologii rozwojowej, społecznej, psychopatologii i psychoterapii. Koordynowała Przegląd Filmów Psychologicznych WGLĄD oraz współtworzyła w Instytucie Psychologii Stosowanej UJ filmowy projekt naukowy Psychoteka Człowieka.

 
BILETY: 15,90 zł


O FILMIE:

JEDNYM GŁOSEM | SHE SAID
(Maria Schrader) US 2022, 135’

W 2017 światem wstrząsnęła informacja o wielkim skandalu w Hollywood. Reporterki New York Timesa, Megan Twohey i Jodi Kantor przedstawiły historię, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood - Harveya Weinsteina. Wykorzystywanie, szantażowanie i tuszowanie przestępstw przez szefa Miramaxu i The Weinstein Company trwało od dziesięcioleci. Publikacja New York Timesa zapoczątkowała ruch #MeToo. 

 

ZWIASTUN:

  

 

PATRONI MEDIALNI:

        

Bookmark and Share

archiwum