kpb

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Radkiewicz w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego

MAŁGORZATA RADKIEWICZ - SPOTKANIE AUTORSKIE
w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego
Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej
czwartek, 8 grudnia 2022, godz. 18.30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA
(ul. M. Konopnickiej 26)

 


8 grudnia zapraszamy do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na spotkanie wokół najnowszej książki prof. dr hab. Małgorzaty Radkiewicz Refleksje zza kamery. Reżyserki o kinie i formie filmowej - w ramach 23. Festiwalu Filmu Niemego PRZEMIANY. Rozmowę poprowadzi dr Marta Stańczyk z Instytutu Sztuk Audiowizulanych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstep wolny.


W swojej publikacji autorka prezentuje różnorodne głosy twórcze kobiet w kinie, by ukazać podejmowaną przez nie refleksję, a tym samym podkreślić ich obecność i znaczenie w historii myśli filmowej. Kolejne rozdziały poświęcone są przemyśleniom Alice Guy-Blaché, Germaine Dulac, Mai Deren, Laury Mulvey, Trinh T. Minh-ha oraz Aleksandry Juhasz, odnoszącym się do własnego dorobku filmowego, jak i do znacznie szerszej problematyki, związanej z określonymi nurtami artystycznymi i intelektualnymi oraz realiami społeczno-kulturowymi.


Spotkanie będzie się w lobby przed salą widowiskową w Muzuem Manggha (parter).


Tego samego dnia o godzinie 19.30 w Muzuem Manggha, 23. Festiwal Filmu Niemego zainauguruje pokaz filmów jednej z bohaterek książki - urodzonej w Kijowie Mai Deren, zwanej matką amerykańskiej awangardy filmowej. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu tria pod przewodnictwem wybitnego skrzypka i kompozytora, Stefana Wesołowskiego.


O AUTORCE:

Prof. dr hab. Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczyni, pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się kinem współczesnym, problematyką tożsamości kulturowej oraz twórczością kobiet w filmie, fotografii i sztuce. Wyrazem jej zainteresowań są publikacje: W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter (2001), Władczynie spojrzenia. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek (2010). Ponadto autorka książek: Derek Jarman. Portret indywidualisty (2003), Młode wilki polskiego kina. Kategoria gender a debiuty lat 90. (2006) oraz Oblicza kina queer (2014). W latach 2015-2018 Koordynatorka projektu badawczego Narodowego Centrum Nauki: Pionierki z kamerą. Kobiety w kinie i fotografii w Galicji 1896-1945. Jako stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2015 prowadziła badania, których efektem jest monografia: Modernistyki o kinie. Kobiety w polskiej krytyce i publicystyce filmowej 1918-1939 (2016). Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami. Zasiada w Radzie Muzeum Fotografii w Krakowie.


Książka Refleksje zza kamery. Reżyserkach o kinie i formie filmowej ukaże się jeszcze w grudniu 2022 roku jako projekt wydany przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Fundację Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest dofinansowana przez miasto stołeczne Warszawa w ramach projektu Akademia filmu awangardowego oraz Uniwersytet Jagielloński ze środków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej.

 

O FESTIWALU:

Wydarzenie odbywa się w ramach 23. edycji Festiwalu Filmu Niemego (8-11 grudnia 2023) organizowanego przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami. Festiwal Filmu Niemego to szczególne wydarzenie na festiwalowej mapie Polski, skupione na kinie sprzed epoki dźwiękowej. W programie Festiwalu pojawiają się zarówno rozpoznawalne dzieła jak i mniej znane perełki, wyświetlane z muzyką na żywo artystów z różnych stron świata, reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne. Tegoroczna edycja Festiwalu odbędzie się pod hasłem PRZEMIANY.

 

 

SPOT FESTIWALU:

 

 

 



 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Współfinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Sfinansowano z Funduszu Stabilizacyjnego dla Kultury i Edukacji 2022 Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec i Goethe-Institut.

Bookmark and Share

archiwum